Başkan Yücel’den iktidara ‘asgari ücrette vergi’ çıkışı: Seçimler yakın!

CHP İzmir İl Başkanlığı, yükselen enflasyon ve art arda gelen zamlarla birlikte Türkiye tarihinde ilk kez açlık sınırı altında kalan asgari ücretin vergiden muaf tutulması için bir basın açıklaması düzenledi.

Başkan Yücel’den iktidara ‘asgari ücrette vergi’ çıkışı: Seçimler yakın!

Açıklamayı yapan CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, “İktidara son çağrımız! Bu adaletsizliğe, bu hukuksuzluğa derhal son verilmelidir. Asgari ücretteki vergi zulmü ortadan kaldırılmalıdır. Eğer ki iktidar yine bu çağrımıza kulak vermez ise; Seçim yakındır! Cumhuriyet Halk Partisi olarak iktidarımızda; asgari ücretlilere uygulanan vergi zulmüne son vereceğiz, iktidarımızda asgari ücretten vergi kesintisini kaldıracağız” dedi.

 Türkiye'nin uzun bir süredir içinde bulunduğu ekonomik darboğaz son zamanlarda kendini daha da hissettirir hale geldi. Vatandaşlar, mevcut asgari ücretle temel geçim ihtiyaçlarını dahi karşılayamazken gıdadan enerjiye her alanda art arda gelen zamlar, vatandaşın geçim sıkıntısını daha da artırdı.

Her fırsatta geçinemediğini dile getiren vatandaşlar, gelen zamlarla birlikte ülke tarihinde ilk kez açlık sınırının altında kalan asgari ücretle yaşamaya mahkum edildiler.

Öte yandan; CHP Genel Merkezi 81 ilde Asgari ücretin vergiden muaf tutulması için basın açıklaması düzenlendi.

CHP İzmir İl Başkanlığı'nın Konak Atatürk Meydanı'nda düzenlediği açıklamaya İl Başkanı Yücel'in yanı sıra CHP İzmir milletvekilleri Atila Sertel, Tacettin Bayır ve Özcan Purçu, Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya, Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda ve Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, ilçe başkanları, il yönetim kurulu üyeleri ve sendika temsilcileri katıldı.

Parti adına basın açıklamasını yapan Başkan Yücel, iktidara asgari ücretin vergiden muaf olması çağrısında bulundu ve yapıldığı takdirde asgari ücretin 3 bin 577 liraya yükseleceğini söyledi.

“YANDŞAIN BORCU VATANDAŞA ÖDETİLİYOR”

Ülkede 7 milyondan fazla asgari ücretli çalışanın açlık sınırının dahi altında yaşamak zorunda bırakıldığını ifade eden Başkan Yücel,  “Asgari ücretli çalışanlar, aldığı ücretle kirasını, faturalarını ödeyemez durumda, çocuğuna okul harçlığı dahi verememenin ağır yükü altında. Telefon ve araba almaya hakkı yok. Ama geçmeyeceği üçüncü köprünün yapım parası kendisini açlığa mahkûm eden asgari ücretinden kesiliyor. Asgari ücretli çalışanlar açlığa ve yokluğa mahkûm edilmişken; bir yandan da ağır vergi yükü ile karşı karşıyalar. Asgari ücret, en düşük ücrettir ve Türkiye’de toplumun en düşük gelire sahip olan asgari ücretlilerden yüksek oranda vergi kesintisi yapılmaktadır.  Bir asgari ücretli yılın dört ayından fazla bir sürede sadece vergi ödemek için çalışmaktadır. Öte yandan iktidar, 10 yılda beşli çeteye 128 kez vergi affı getirmiştir. Her bir kurumda üçer beşer maaş alan yandaş bürokratların bu ülkeye vergi ödeyip ödemediği belirsizdir. Yandaş şirketlerin vergi ödememek için mal varlıklarını başka ülkelerdeki banka hesaplarına gönderdiği, uluslararası belgelerce tescillenmiştir. Yandaşından almadığı vergiyi, vatandaşından alan tek adam rejimi, yandaşın borcunu vatandaşa ödetmektedir. Zengini daha zengin, yoksulu daha yoksul yapmak tek adam, şahsım hükümetinin asli görevi haline gelmiştir. Açlık sınırı altında yaşayan asgari ücretlilerden vergi kesintisi yapılması en büyük adaletsizliktir” dedi.

“VERDİĞİMİ ÖNERGELER REDDEDİLDİ”

Brüt 3 bin 577 lira olan asgari ücretin vergi kesintileriyle birlikte 2 bin 825 liraya düştüğüne dikkat çeken Başkan Yücel, CHP’nin konuya ilişkin verdiği önergelerin de reddedildiğini hatırlattı ve “Asgari ücretliden gelir vergisi, SGK işçi payı, İşsizlik Sigortası primi payı, damga vergisi olmak üzere yapılan aylık toplam kesinti tutarı 752 TL’dir. Yani asgari ücretten kesintilere son verildiğinde, asgari ücretlinin geliri 752 TL artışla 3 bin 577 TL’ye yükselecektir. CHP olarak 2018 yılından itibaren bu konuda Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde defalarca kanun teklifleri ve önergeler verdik. Başta Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun imza sahibi olduğu, ‘asgari ücretten vergi kesintisine son verilmesine ilişkin’ verdiğimiz kanun tekliflerimiz halen mecliste bekletilmektedir. En son Ekim 2021’de TBMM Plan ve Bütçe Komisyonundaki Vergi Yasası görüşmelerinde ‘Asgari ücretlilerin gelir vergisinden muaf bırakılması’ önerisi partimizce sunulmuş, önerimiz AKP-MHP oylarıyla reddedilmiştir. Bir, asgari ücretliler vergi ödemesin, aldıkları ücretten herhangi bir kesinti olmasın, en azından asgari ücret insanca yaşanabilecek bir seviyeye çekilsin derken; AKP ve MHP ittifakı ısrarla ve inatla asgari ücretlilerin vergi yükü altında ezilmelerine, açlık sınırı altında yaşamalarına göz yummaktadır” diye konuştu.

“BU ADALETSİZLİĞE SON VERİLMELİDİR”

Son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bin liralık market alışverişini ve “Asgari ücreti en azından insani yaşam seviyesine çekeceğiz” söylerini de eleştiren Başkan Yücel, iktidara seslendi ve şunları söyledi; “Şov yapmak için alışverişe çıktığında halkın temel besin gereksinimlerini almadan sadece abur cubura 1000 TL ödeyen Cumhurbaşkanından, asgari ücretlinin sofrasından eksilen ekmeğin hesabını bilmesini elbette bekleyemeyiz. Daha geçtiğimiz günler AKP Yetkilileri ‘Herkesin cep telefonu var, arabası var’ diyordu. Şimdilerde ise ‘Asgari ücreti en azından insani yaşam seviyesin getireceğiz’ demiş. Yani milyonlarca asgari ücretlinin açlık sınırı altında yaşadığını kendileri de itiraf ettiler. Peki, bu itiraflar yeterli mi? Elbette değil. Ekonomik buhranın en büyük bedelini; aç kalan, kirasını karşılayamayan, faturasını ödeyemeyen, asgari ücretliler ödemektedir. Türkiye şu anda Avrupa ülkeleri arasında en düşük brüt asgari ücrete sahip olan Arnavutluktan sonra ikinci ülkedir. Dünya’nın en büyük ucuz iş gücü ülkesi olarak bilinen Çin’de dahi ortalama asgari ücret 387 dolar iken, TL’deki hızlanan değer kaybıyla birlikte Türkiye’de asgari ücret 300 doların altına inerek 297 dolara kadar düşmüştür. Şimdi kalkıp, asgari ücreti insanca yaşanabilecek bir seviyeye getireceğiz diyenler, eğer ki bu görüşlerinde samimilerse hodri meydan! Adil bir dünya diye nutuk atan, ‘Dünya beşten büyüktür’ diye sağa sola mesaj veren Cumhurbaşkanı, evvela kendi ülkesindeki adaletsizliğe son versin. Yıllardır bekletilen kanun tekliflerimiz meclise getirilsin ve asgari ücretliden vergi kesintisine son verilsin. Asgari ücret en azından yeni yıla kadar 3 bin 577 TL seviyesine getirilsin. İktidara son çağrımız! Bu adaletsizliğe, bu hukuksuzluğa derhal son verilmelidir. Asgari ücretteki vergi zulmü ortadan kaldırılmalıdır. Eğer ki iktidar yine bu çağrımıza kulak vermez ise; Seçim yakındır! Cumhuriyet Halk Partisi olarak iktidarımızda; asgari ücretlilere uygulanan vergi zulmüne son vereceğiz, iktidarımızda asgari ücretten vergi kesintisini kaldıracağız!”

“BİZİ YOKSULLAŞTIRARAK BİAT ETMEMİZİ İSTEYECEKLER”

Başkan Yücel’in ardından konuşan DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı ise; iktidarın halkın biat etmesi için bilinçli bir yoksullaştırma politikası uyguladığını belirtti ve “Emek isteyen demokrasi isteyen cumhuriyeti savunulan tüm yoldaşlar bir aradayız. Asgari ücret bu ülkede bir yara. Biz bir kampanya başlattık ve acilen asgari ücret ve emekli maaşlarına 750 lira seyyanen zam talebimizi 1 Kasım'dan itibaren sokaklarda haykırmaya başladık. Cumhuriyet Halk Partisi'nin tüm yurtta 81 ilde böyle bir program başlatmasını çok olumlu buluyoruz. Bunun için CHP Genel Merkezi ve Genel Başkanını saygı ve sevgi ile selamlıyorum. Bu mücadelede bize yol gösterdiniz. Bu mücadele burada başlıyor ama. Sokakta başlıyor. Bu ülkeyi düşünenler sosyal devleti isteyenler yan yana duramazsak bir 5 yılda ha kaybedeceğiz. Ancak artık kaybetmeye tahammülümüz yok. Çünkü bu ülkede derinleştirilmiş yoksulluk var, çoklaştırılmış bir yoksulluk var. Bizi yoksullaştırarak biat etmemizi isteyecekler. Ancak biz bu saray rejimine de bu tek adam rejimine de biat etmeyeceğiz sokaklarda meydanlarda olacağız. Bu ülkeye laikliği ve cumhuriyeti getirmek ve yeniden kurmak için sizlerle birlikte olacağız” dedi.

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0