Zorlu’da ruhsat süresi sona erdi

Yüksekliğiyle ve ruhsatlandırma çalışmalarıyla uzun süre tartışılan Zorlu Holding’e ait Zorlu Gökdelen Projesi’nin ruhsat süresi bugün doluyor.

Zorlu’da ruhsat süresi sona erdi

 Ruhsat süresinin dolmasıyla birlikte projeye İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin de istediği yüksekliği vermesini önü açılmış olacak. Zorlu tartışmalarına ilişkin konuşan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, önceliklerinin projeye gelen itirazlar olduğunu belirtirken Büyükşehir’den çıkan karara uyacaklarını belirtti ve “84 metre uygun çıkarsa 84 metreye göre yeniden ruhsatlandıracağız” dedi.

Yapım süreci, ruhsatlandırma çalışmaları, planları ve yüksekliğiyle sık sık kent gündemine gelen Zorlu Holding’e ait Zorlu Gökdelen Projesi, geçtiğimiz günlerde bir kez daha gündeme gelmişti.

2008 yılında planlama ve ruhsatlandırma çalışmalarına başlanan bina, önce 159 metre olarak planlanmış, süre içerisinde önce 146 metreye düşürülen Zorlu Bina’sının yüksekliği, son olarak 131 metreye düşürülmüştü.

Binanın yüksekliğinin bir kez daha gündeme gelmesiyle birlikte TMMOB’ye Bağlı Mimarlar Odası harekete geçmiş ve geçtiğimiz hafta Konak Belediyesi’ne gökdelen projesi için itiraz dilekçelerini vermişlerdi.

Öte yandan; 2008 yılında ruhsat alan Zorlu projesinde temel atılmadığı ve alanda herhangi bir yapı faaliyeti gösterilmediği için ruhsat süresi bugün itibariyle doluyor. Ruhsat süresinin dolmasıyla birlikte gökdelen projesine Büyükşehir’in istediği yüksekliği vermesinin önü de açılmış olacak.

Konuya ilişkin konuşan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, projeye ilişkin birçok itiraz olduğunu ve öncelikle onların değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. Başkan Batur, yeni ruhsatlandırma çalışmasında Büyükşehir’in kararına uyacaklarını belirtti.

“84 METRE OLSUN DİYEN DE VAR 131 METRE OLSUN DİYEN DE VAR”

Projeye ilişkin farklı yüksekliklere gelen birçok itiraz olduğuna dikkat çeken Başkan Batur, “İtirazlar var bu konuda. Zorlu’nun hem mevcut yüksekliğine itiraz edenler var. Yani 84 metre de olmasın diye ruhsatı iptal etmek isteyenler var. Geçtiğimiz günlerde bize 21 itiraz gelmişti. Zorlu Holding, bu uygulamanın yanlış olduğunu belirtip o da itiraz dilekçesi verdi. Bunun yanında 84 metre olsun diyen de var 131 metre olsun diyen de var. Bu itirazları değerlendirmeden bizim bir şey söylememiz mümkün değil. Gelen itirazlara bakacağız. Bu itirazların sonuçlanması da 1-2 sene alır” dedi.

“84 METRE UYGUN ÇIKARSA 84 METREYE GÖRE YENİDEN RUHSATLANDIRACAĞIZ”

Ruhsatlandırma çalışması için İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden çıkacak karara uyacaklarını belirten Başkan Batur, “Konak Belediyesi’nin verdiği ilk karar, 131 metreydi. Ben Konak Belediyesi’nin kararının uygulanmasını istedim ve Büyükşehir’e gönderdim. Ama Büyükşehir’de 84 metreye geldi. Neden geldi? Tarihi Kadifekale siluetini engellemesin diye. Biz de elimizi kaldırdık. 84 metre uygun çıkarsa 84 metreye göre yeniden ruhsatlandıracağız” diye konuştu.

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0