Son dakika... Ne var ne yok satıyorlar! Yunanistan'dan çaresiz adım

Son dakika haberlere göre, Türkiye ile Doğu Akdeniz'de rekabet edebilmek için devasa askeri yatırımlar yapıp ekonomisini zora sokan Yunanistan, nesi var nesi yok satmaya başladı. Ek gelir arayışındaki ülke ekonomik anlamda dar boğaza saplandı.

Son dakika... Ne var ne yok satıyorlar! Yunanistan'dan çaresiz adım

1

2 binin üzerinde ada ve adacığa sahip olan Yunanistan, 6 adasını satışa çıkardı. Birçoğunun fiyatı henüz belirlenmeyen adalar, çeşitli imar özelliklerine sahip.

2

Geçmişte de bazı adalarını satan Yunanistan'dan, benzer bir adım geldi. Ek gelir arayışındaki ülkenin daha önce yaptığı gibi yine bazı adalarını satışa çıkarması soru işaretlerine neden oldu.

3

Açıklamaya göre, uyruğu fark etmeksizin herkes bu adaları satın alabiliyor. Ancak ulusal bir sınır veya askeri arazinin yakınında olan adalar istisna kapsamında. Buna göre, Avrupa vatandaşı olmayanlara ulusal sınırların yakınında satış yapılmayacak.

4

Ada satın almak isteyen yabancı alıcıların ise, yerel bir avukat tayin etmeleri gerek. Ülkede yaşanan ekonomik kriz nedeniyle satışa çıkarılan adalardan bazıları şöyle:

5RINIA

RINIA 

550 bin metrekarelik kullanım alanına sahip. Küçük oteller, bungalovlar ve villaların adaya inşasına izin veriliyor. Rinia adası düz ve çoğunlukla orta yükseklikteki sedir ağaçlarıyla kaplı. Topraklarının ana kısımları kayalık kil katmanlarından oluşuyor.

6AZİZ ATHANASIOS

AZİZ ATHANASIOS 

Yaklaşık 11 bin metrekarelik adada bazı çam ve zeytin ağaçları bulunuyor. Çevresi doğal ve sessiz olan adanın kıyılarından akan deniz suyu kristal berraklığında ve deniz yaşamı açısından zengindir. Ada için biçilen değer 2 milyon 200 bin euro.

7TRINITY

TRINITY 

Atina'nın yakınındaki ada, zamanında birçok tanınmış ismi ağırladı. Yaklaşık 12 dönüm büyüklüğündeki adada zeytin, fıstık, çam, selvi ve çeşitli meyve ağaçları bulunuyor.

8MAKRI

MAKRI 

Yaklaşık 100 bin metrekarelik bir ada. 5 yıldızlı oteller ve lüks villaların inşasına uygun. 1920'de İngilizler, Makri'yi Küçük Asya'daki en iyi doğal limana sahip ada olarak nitelendirdi ve İngilizler tarafından ormanlarına da dikkat çekildi.

9KATO ANTIKERI

KATO ANTIKERI 

272 dönümlük adada iki eski ev ve bir kilise bulunuyor. Elektrik, güneş enerjisi sistemi ve telefon hatları da adada mevcut. Birçok komşu adadan farklı olarak Kato Antikeri, gelişmeye uygun düz bir arazi sunuyor.

10

Bu adaların haricinde Strogillo adası da satışa çıkarılanlar arasında. Yunanistan en son 2015 ve 2017'de birçok ada ve adacığını sattı. Satılan yerlerin fiyatları, 1,5 milyon ile 186 milyon dolar aralığındaydı.

112015 YILINDA DA SATIŞA ÇIKARMIŞTI

2015 YILINDA DA SATIŞA ÇIKARMIŞTI 

Yunanistan'da satışa çıkarılan adaların bir kısmına değer biçilemese de en pahalı ada olarak 50 milyon Euro'luk değeriyle Omfori Adası öne çıkıyor. Omfori Adası yaklaşık 4,5 kilometrekare büyüklüğünde ve bölgenin en güzel, özel adası olarak biliniyor.

12

Omfori Adası'ndan sonra sırasıyla en değerli adalar Dulichium, Kuzey Ege, St. Thomas ve Nissos Makri adaları olarak listeleniyor. Dulichium Adası, Yunanistan'da satışa çıkarılan en büyük özel ada olarak dikkati çekiyor.

13

5,4 kilometrekare büyüklüğündeki adaya biçilen değer ise 40 milyon Euro. 4 binden fazla zeytin ağacına sahip adanın, lüks bir otelin yanı sıra marina ve özel villa inşaatına da uygun olduğu belirtiliyor.

14

Kuzey Ege Adası, 35 milyon Euro değerinde ve metrekare başına değeri 100 bin Euro. Adanın büyüklüğü ise 0,3 kilometrekare. Uluslararası yatırımcıların en çok ilgi gösterdiği adalardan biri olan Kuzey Ege, Atina'ya yakınlığı ile ön plana çıkıyor.

15

15 milyon Euro değere sahip St. Thomas adası da deniz taksisi ile Atina'ya 45 dakika mesafede bulunuyor. Adanın büyüklüğü 1,2 kilometrekare ve adada 2 köy bulunuyor.

16

Fiyat tekliflerine açık olan 1 kilometrekare büyüklüğündeki Nissos Makri Adası ise ormanlarının güzelliğiyle övülüyor. Adada inşa edilecek binalar için tüm yasal izinlerin alındığı ifade ediliyor.

17

Değeri 3,75 milyon Euro, büyüklüğü 0,17 kilometrekare olan Gaia Adası'nı öne çıkaran özelliği ise Brad Pitt ve Angelina Jolie çiftinin adaya gösterdiği ilgi oldu. 6 villa inşa edilebilecek büyüklüğe sahip ada İyonya Adaları grubunda bulunuyor.

İbrahim

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0