Seferihisar'da organik vadiye JES tehdidi

Türkiye'nin en önemli organik sebze, meyve ve zeytin üretim merkezlerinden İzmir'in Seferihisar İlçesi'ne bağlı Orhanlı Köyü'nde faaliyet gösteren jeotermal enerji santralinin (JES) havayı ve toprağı kirlettiği öne sürüldü.

Seferihisar'da organik vadiye JES tehdidi

Doğa Derneği Koordinatörü ve zeytin üreticisi Galip Ener, şirketin her hafta sonu denetimin olmadığı zamanlarda deşarj sularını toprağa bıraktığını, santral buharının da çok kısa sürede aşırı miktarda gökyüzüne salındığını belirterek, "Buradaki JES'ler tüm vadiyi, tüm tarımı tehdit ediyor. Talan, artık her yere, her damara yayılmış durumda" dedi.

İzmir'in Seferihisar İlçesi'ne bağlı Kavakdere Mahallesi'nde kurulu, Ankara merkezli RSC Elektrik Üretim İnş. Tur. A.Ş.'ye ait jeotermal enerji santralinin (JES) havayı ve toprağı kirlettiği ileri sürüldü. 

Uzun yıllardır bölgede zeytin üreticiliği yapan, aynı zamanda Doğa Derneği'nin de koordinatörlüğünü yürüten Galip Ener, 6 Mart 2022 tarihinde, saat 22.45'te santralin bacasından çıktığı belirtilen buharın görüntülerini paylaştı.

ANKA Haber Ajansı'na konuşan Ener, şunları söyledi:

"Bulunduğumuz bölge Orhanlı Köyü... Havzamız ne yazık ki jeotermal enerji santrallerinin tehdidi altında. Bu havzada ve Seferihisar'dan Menderes sınırlarına kadar, toplamda 5 jeotermal ruhsat alanı verildi. Bunlardan 3 tanesi arama, 2 tanesi işletme ruhsatı olarak verilmiş. Fakat son zamanlarda, RSC Elektrik'e bağlı jeotermal enerji santrali, her hafta sonu, nedense hiçbir denetimin olmadığı zamanlarda deşarj sularını ve buharını gökyüzüne salmaya devam ediyor. Yine bu hafta sonu, 6 Mart 2022 tarihinde, saat 22.45'te jeotermal şirketi buharı yine gökyüzüne doğru salıyordu. Burası bir kadim üretim havzası. Burada insanlar binlerce yıldır, kesintisiz, tarımını yapmakta... Buradaki jeotermal santralleri tüm vadiyi, tüm tarımı tehdit ediyor. Aslında şu anda da bilindiği üzere maden yönetmeliğindeki değişiklikle, bu alanlarda daha fazla jeotermal santrali ve daha fazla madenciliğin önü açılmak isteniyor."

"TALAN HER DAMARA YAYILMIŞ..."

Ener, bu bölgenin organik sebze ve zeytincilikle ünlü olduğunu belirtirken, şöyle devam etti:

"Burası İzmir'in en fazla zeytincilik üretimi yapılan alanı. Buradaki insanlar tarımdan vazgeçmek istemiyor. Burada kalıp yaşamlarını sürdürmek istiyorlar. Gördüğümüz arkamızdaki tüm alanlar zeytinlik... Hiçbir engel olmadan, tüm canlıların bir arada yaşadığı alanlar... Tarımda yaşayan bu insanlar, hizmet sektörüne göç etmek istemiyor. Bırakın artık köyler yaşamaya devam etsin. Bırakın buradaki alanlar korunsun. Mevcuttaki bütün tarım alanlarına şu andaki yasalarla, isteyen istediği yerde maden ocaklarını, JES'ini, HES'ini, RES'ini yapmak istiyor. Bu vadide 46 adet jeotermal sondaj kuyusu açılmak isteniyor. 46 adet... Ve 2 tane jeotermal enerji santrali... Şu anda mevcut zaten 1 tane aktif var. Ve 3 tane RES (rüzgar enerjisi santrali) ve 2 tane GES (güneş enerjisi santrali)... Bunları söylerken bile gerçekten insan zorlanıyor. Sayısını tutmak, bunlarla mücadele etmek bile insanı zorluyor. Bu kadar talan artık her yere, her damara yayılmış durumda. İnsanlar artık köylerinde bu tür şeylerle uğraşmaktan ziyade, üretmek, üretim yapmak istiyor. Biz tarımsal alanlarımızın artık korunması yönünde kararlar alınmasını istiyoruz."

"TAŞIMA SUYLA DEĞİRMEN DÖNMEZ..."

Tarım alanlarını yok edecek kararlardan bir an önce geri dönülmesini isteyen Galip Ener, "Bu alanlar 'özel tarım arazileri' olarak belirlenmeli. Bu alanlarda artık tarım desenleri değişmemeli. Artık ülkedeki sulu tarımdan vazgeçilmeli. Sulak alanlar yok edilmemeli. Zeytinliklerimiz, canlarımız yok edilmemeli. Artık bunun önüne geçilmesini istiyoruz. Bizim elimizdeki bu değerlerin gerçekten artık korunması lazım. Dışarıdan bir ürünle, ürün ticaretiyle Anadolu'nun var olan ürünleri yok edilmemeli. Bir atasözü vardır; taşıma suyla değirmen dönmez" diye konuştu.

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0