Menemen Belediyesi 146 taşınmazı satışa çıkardı: CHP'li Güney'den tepki

Menemen Belediyesi Seyrek Mahallesi’nde bulunan 146 taşınmazı 4 milyar TL’den satışa çıkardı. CHP Menemen İlçe Başkanı Ömer Güney, Menemen Belediyesi tarafından verilen satış kararına tepki gösterdi. CHP'li Güney açıklamasında, ''Mahkeme süreci daha bitmeden bu satış ısrarının ne Menemen’e ne de halkımıza bir faydası olmayacaktır. Yanlış hesap Bağdat’tan dönecektir. Adalet er ya da geç yerini bulacaktır'' dedi.

Menemen Belediyesi 146 taşınmazı satışa çıkardı: CHP'li Güney'den tepki

Menemen Belediyesi, Seyrek Mahallesi, Villakent olarak bilinen bölgede yer alan ve toplam 1 milyon 170 bin 424 metrekare büyüklüğündeki (yaklaşık 164 futbol sahası) 146 taşınmazı satışa çıkardı. Ticaret ve konut imarlı arsalar için en az 3 milyar 832 milyon 900 bin Türk Lirası gelir bekleniyor. 

Açık artırma usulüyle satışı planlanan arsaların değeri 500 bin TL ile 127 milyon 700 bin TL arasında değişiyor.

İhaleler, 22 Kasım 2022 ile 1 Aralık 2022 tarihleri arasında yapılacak. Satılacak parsellerin büyüklüğü 500 metrekare ile 41 bin 475 metrekare arasında değişiyor. Menemen Belediyesi'nin bu satışlardan 4 milyar TL'nin üzerinde gelir elde etmesinin beklendiği ifade edildi. Bu tutar, belediyenin 2023 yılı için kabul edilen 1 milyar 216 bin TL'lik kendi bütçesinin bile 3 katından fazla.

Satılmak istenen arazilerle ilgili daha önce CHP ve İYİ Parti tarafından İzmir 2. İdare Mahkemesi'ne dava açılmış, yürütmeyi durdurma kararı verilmişti. Ancak, belediye, içerisinde tarihi kalıntılar bulunduğu saptanan bazı parselleri satış listesinden çıkarmış, yeniden satış kararı almıştı. CHP'liler ise Menemen'e giderek satış kararını protesto etmişti.

CHP, İHALEYE GİRECEKLERİ UYARDI

CHP Menemen İlçe Başkanı Ömer Güney konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada Menemen Belediyesi'ne tepki gösterdi. Başkan Ömer Güney, '' 02 Ekim 2021 tarihli meclis toplantısında 160 adet yaklaşık 1.600.000 m² imarlı parsellerin satış, takas, yap işlet devret modeli, hasılat paylaşımlı kat karşılığı verilmesi gibi yetki talebi AKP, MHP ve partisiz meclis üyelerinin oyları ile geçmişti. CHP olarak konuyu yargıya taşıdık ve İzmir İdare Mahkemesi yapılan bu işlemi kusurlu bularak yürütmeyi durdurma kararı verdi. İzmir Bölge İdare Mahkemesi 14.01.2022 tarihli kararı ile Menemen Belediyesinin itirazını reddetti. Bunun üzerine AKP li Menemen Belediyesi 6 Mayıs 2022 tarihli meclis toplantısında, verilen mahkeme kararı uyarınca 2 Ekim 2021 tarihinde alınmış olan meclis kararını iptal etti. Aynı meclis toplantısında bu kez 158 adet yaklaşık 1.300.000 m² ve 5 milyar 200 milyon TL değerindeki imar parsellerinin doğrudan satışı oylandı. Yapılan oylama neticesinde 15 kabul 15 ret oyu çıktı. Meclis Başkanının kabul yönünde oy kullanması nedeniyle satışa ilişkin meclis kararı alınmış oldu'' ifadelerini kullandı. 

Satışı istenen bölgede tarihi kalıntılar var

Yürütmeyi durdurma davası açtıklarını hatırlatan CHP' li Güney, ''Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanlığı olarak 16.05.2022 tarihinde yürütmeyi durdurma talepli davamızı açtık. İzmir 3. İdare Mahkemesi 28.07.2022 tarihli kararı ile yürütmeyi durdurma talebimizi reddetti. Satışı istenen bölgede tarihi kalıntıların olduğu İzmir 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunca bölgede tespit ve tescil çalışmalarına ilişkin 19.04.2022 tarihli kararın elimize ulaşmasıyla, yürütmenin durdurulması talebimizin yeniden değerlendirilmesi için İzmir 3. İdare Mahkemesine 22.09.2022 tarihinde başvuru yaptık. İzmir 3. İdare Mahkemesi ile yürütmeyi durdurma talebimizi reddetti'' ifadelerine yer verdi. 

'Yangından mal kaçırır gibi...'

Satılmak istenen bölgenin Panaztepe Ören Yeri’ne çok yakın olduğunu vurgulayan Güney, '' İzmir 2 numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun bölgede yaptığı tespit çalışmalarında satışı istenen bazı parsellerde kaya oygu mezarları tespit edilip bu mezar ar korunması gerekli kültür varlığı olarak tescil edilmiştir. Bölge Panaztepe Ören Yeri’ne çok yakın konumdadır. Bölgede çok iyi bir tespit yapılmadan yangından mal kaçırır gibi tarihi kalıntı çıkan birkaç parseli ihale dışında tutarak ihaleye çıkılması telafisi güç zararların ortaya çıkmasına sebep olacaktır. Bu durum ihaleye katılacak kişilerin de zarar görmesine sebep olacaktır'' dedi. 

'Yanlış hesap Bağdat’tan dönecektir'

İhaleye katılacak kişileri uyarın CHP'li Güney, ''Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanlığı olarak Belediye idaresini ve ihaleye katılacak kişileri uyarıyoruz. Mahkeme süreci daha bitmeden bu satış ısrarının ne Menemen’e ne de halkımıza bir faydası olmayacaktır. Yanlış hesap Bağdat’tan dönecektir. Adalet er ya da geç yerini bulacaktır'' ifadelerine yer verdi. 

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0