İzmir’in iki ilçesinde koruma kararları

İzmir 1 numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu kararına göre, İzmir’in Bayındır ve Çeşme ilçesinde 2 bölge 3. derece arkeolojik sit alanı ilan edildi.

İzmir’in iki ilçesinde koruma kararları

 Resmi Gazete’de yer alan karara göre; İzmir’in Bayındır ve Çeşme ilçesinde bulunan 2 bölge koruma altına alındı. İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu kararında, iki ilçede yer alan bölgelerin 3. derece arkeolojik sit alanı ilan edildiğini  duyuruldu. 

 Bayındır’ın Arıkbaşı Mahallesi Künderesi mevkiinde seramik ve çatı kiremiti tespit edildi. Mülkiyeti hazineye ait olan alan 3. derece arkeolojik sit alanı olarak tescillendi. 

Resmi Gazete yayımlanan karar şu şekilde;

''İzmir İli, Bayındır İlçesi, Arıkbaşı Mahallesi, Künkderesi Mevkii'nde bulunan alanda yoğun seramik ve çatı kiremidi parçalarının tespiti sonucu; hazine adına kayıtlı 122 ada, 2 parselin, özel mülkiyete ait olan 123 ada, 415 parselin ve 122 ada 1, 3, 4 parsellerin tamamı, 121 ada, 2 parselin bir kısmının "3. derece arkeolojik sit alanı" olarak 2863 sayılı Yasa'nın 7. maddesi hükümleri gereğince tescillenmesine, karar eki tescil fişinin uygun olduğuna, taşınmazların tapu kaydına ilgili Şerhlerin konulmasına, 2863 sayılı yasanın 17. maddesi gereğince Koruma amaçlı imar planlarının hazırlanarak iletilmesine karar verildi.''

Çeşme’nın Ildır Mahallesi’nde devam eden kazı çalışmalarında yüzey buluntusu ve mimari parçalar tespit edildi. Karara göre DR. Elif Koparal tarafından yapılan araştırma sonucu buluntuların ve mimari parçaların bulunduğu alan koruma altına alındı. İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu kararına göre alan 3. derece arkeolojik sit alanı ilan edildi. 

''İzmir Ili, Çeşme İlçesi, Ildır Mahallesi'nde Doç. Dr. Elif KOPARAL'ın yüzey araştırması sonucunda tespit edilen yoğun yüzey buluntusu ve mimari parçalara ilişkin olarak; kararımız eki sit paftasında koordinatları ve sınırları belirlenmiş olan Kabaağaç Mevkii, 114 ada 1 ve 2 parseller ile tescil harici alanın; Hurmaağacı Mevkii 111 ada 1 parselin tamamı 2 ve 3 parselin bir kısmı ve tescil harici alanın " 3. derece arkeolojik sit alanı" olarak 2863 sayılı Yasanın 7. Maddesi hükümleri gereğince tescillenmesine, karar eki tescil fişlerinin uygun olduğuna, taşınmazların tapu kaydına ilgili şerhlerin konulmasına, 2863 sayılı yasanın 17. maddesi gereğince Koruma amaçlı imar planlarının hazırlanarak iletilmesine karar verildi.''

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0