İZBAN’a 2 yeni istasyon ihalesi sil baştan

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve TCDD işbirliği ile kente kazandırılan 136 kilometrelik İZBAN hattına Lale Mahallesi ve Katip Çelebi Üniversitesi istasyonlarının yapım ihalesinde teklif veren firma çıkmadı. 2 istasyon yapımı işi için yeniden ihaleye çıkması bekleniyor.

İZBAN’a 2 yeni istasyon ihalesi sil baştan

 İzmir Büyükşehir Belediyesi, yolcuların İZBAN’a erişimini kolaylaştırmak için Konak ilçesine Lale, Çiğli ilçesine ise Katip Çelebi istasyonlarını için bugün ihaleye çıktı. 

Kültürpark 2 No'lu Hol'de gerçekleşen ihalede ilgili iş için teklif veren firma çıkmadı. İhale iptal edilirken, Büyükşehir'in önümüzdeki günlerde toplamda 18 ayda bitirilmesi öngörülen 2 istasyon yapımı işi için yeniden ihaleye çıkması bekleniyor.

18 ayda tamamlanacak

İhale sürecinin ardından başlayacak imalat çalışmaları 18 ayda bitirilecek. İmalat çalışmaları çerçevesinde İZBAN’a entegre olacak iki adet yer üstü İZBAN tren istasyonunun kaba inşaatı, ince işleri, mekanik, elektrik imalatları, kataner deplasmanı ve çevre düzenlemesi yapılacak.

136 kilometrelik hat

Türkiye'nin en uzun banliyö hattı 2010 yılında 80 kilometre ile Aliağa ile Menderes arasında hizmete girdi. TCDD ile İzmir Büyükşehir Belediyesi ortaklığında yapılan İzmir Banliyö Sistemi (İZBAN) hattı önce Torbalı'ya kadar uzatıldı, ardından Tepeköy-Selçuk arasındaki 26 kilometrelik bölüm hizmete açıldı. İZBAN hattı Selçuk İstasyonunun da katılımıyla 136 kilometreye erişti. İZBAN hattında 41 olan istasyon sayısı yeni istasyonlarının devreye girmesi ile 43’e çıkacak.

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0