Hızal'dan Buca Metrosu ihalesine tepki: Büyükşehir'e 'şeffaflık' çağrısı

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçireceği ve Gülermak A.Ş’nin kazandığı Buca Metrosu ihalesine ilk tepki Büyükşehir AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal’dan geldi.

Hızal'dan Buca Metrosu ihalesine tepki: Büyükşehir'e 'şeffaflık' çağrısı

Hızal, ‘İzmir Büyükşehir Belediyesi, metro işini 525 milyon lira zararla ihaledeki ikinci firmaya teslim etti. Kamuda şeffaflık ilkesi gereğince, bu tercihin nedeni İzmirliye açıklanmalıdır!’’ dedi.

 İzmir Hafif Raylı Sistemi'nin 5. aşamasını oluşturan Üçyol İstasyonu- Dokuz Eylül Üniversitesi Tınaztepe Kampüsü-Çamlıkule arasında hizmet verecek Buca Metrosu’nun yapım ihalesini sonuçlandı. 

8 firmanın yarıştığı ihaleyi 3 milyar 921 milyon 498 bin liralık teklif veren Gülermak A.Ş kazandı. 

Yaşanan bu gelişme, İzmir’de muhalefet konumunda bulunan AK Parti kanadında da geniş yankı buldu. İzmir Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, ihaleyi en düşük teklifi veren ikinci firmanın kazandığını belirterek, sosyal medya üzerinden eleştirilerde bulundu. İhalenin zararla sonuçlandığının altını çizen Hızal, kamuda şeffaflık ilkesini hatırlatarak bu kararın nedeninin açıklanması için Büyükşehir’e çağrı yaptı.

Hızal’ın ifadeleri şu şekilde:

‘’Buca Metrosu ihalesi İzmir için büyük bir kayıpla sonuçlandı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, metro işini 525 milyon lira zararla ihaledeki İKİNCİ firmaya teslim etti. İzmir büyük bir zarardadır. Kamuda şeffaflık ilkesi gereğince, bu tercihin nedeni İzmirliye açıklanmalıdır!’’

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0