Erdoğan'ın o sözlerine CHP'li Yücel'den sert çıkış: İnsanları evsiz bıraktı!

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni “İzmir depreminde hiçbir şey yapmadılar” diye eleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sosyal medya üzerinden yanıt verdi.

Erdoğan'ın o sözlerine CHP'li Yücel'den sert çıkış: İnsanları evsiz bıraktı!

Yücel "Memlekette ev kiralarının asgari ücretin üstüne çıkmasına, ev fiyatlarının 4-5 kat artmasına, insanların evsiz kalmasına sebep olan ama kendisi. 'Deprem vergilerine ne oldu' sorusuna yanıt vermek yerine 'Deprem konutlarını ayağa kaldıran biz olduk' açıklaması yapabiliyor, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ne yaptığını sorabiliyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi depremzedelere destek yönündeki çalışmaları devam ettiği gibi bunun yanı sıra depreme dirençli kent olma yolunda yaptığı çalışmalar da sürüyor." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, önceki gün 60 Bin Konutluk Büyük İstanbul Dönüşümü Esenler İlk Etap Teslim Töreni’nde İzmir Büyükşehir Belediyesi'ni hedef almıştı. Erdoğan, "İzmir depremini hatırlayın, İzmir Büyükşehir Belediyesi kimde? CHP’de. Ne yaptılar? Hiçbir şey. Orada bütün o deprem konutlarını ayağa kaldıran biz olduk" dedi.

Erdoğan’ın bu sözlerine CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel sosyal medya hesabından tepki gösterdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin depremzedelere yönelik hayata geçirdiği faaliyetleri tek tek anlatan Yücel, buna karşılık Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile TOKİ tarafından yapılan deprem konutlarında birçok depremzedenin mağdur edildiğini savundu.

Yücel’in açıklamaları şu şekilde:

“Memlekette ev kiralarının asgari ücretin üstüne çıkmasına, ev fiyatlarının 4-5 kat artmasına, insanların evsiz kalmasına sebep olan ama kendisi, evsiz bıraktığı insanların vergileriyle yaptırdığı sarayda oturan AKP genel başkanı, Büyükşehir belediyemizi kastederek “Depremzedeler için hiçbir şey yapmadılar” demiş. 

Tüm İzmirliler biliyor ancak İzmir’e şaşı bakan, İzmir'e kulalarını tıkayan saraya bir kez de buradan duyuralım: İzmir depreminde içinde okul, dükkan, cami de olmak üzere 79 bin 272 bağımsız bölüm hasar gördü. Bakanlık tarafından proje alanı olarak bir alan belirlendi ve bu alanda yıkılan 1819 bağımsız bölümün yerine sadece 1566 bağımsız bölüm yapıldı. 8 katlı binalar "Tek adamın" talimatıyla 5 kata düşürüldü. Azalan konut sayısı sonucu açıkta kalan depremzedelerimize AKP iktidarı "Rezerv alana gidin" dedi ve üstelik evini, işini, canını kaybeden depremzedelerden yeni yapılan evlerin parasını talep etti. 

Yani “Ya para verin ya başınızın çaresine bakın” dedi AKP iktidarının İzmir'de yaşattığı mağduriyet devam ederken Cumhurbaşkanı, "Deprem vergilerine ne oldu" sorusuna yanıt vermek yerine 'Deprem konutlarını ayağa kaldıran biz olduk' açıklaması yapabiliyor, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ne yaptığını sorabiliyor.

Büyükşehir Belediyesi depremin ardından depremzedelerimize 42 milyon 649 bin lira kira yardımı sağladı bunun dışında sadece kendi bütçesinden 5 bin 216 depremzedeye 35 milyon 126 bin 900 lira kira desteğinde bulundu. 

Büyükşehir Belediyesi İzmir’de yaşanan barınma sorununu çözmek için sadece kira desteği sağlamakla kalmadı, aynı zamanda depremzedelere Uzundere’deki konutlarda ücretsiz barınma imkânı sundu. 5 yıldızlı bir otel binasının 380 odası da deprem mağdurlarına açıldı. Depremzedelere yardım etmek isteyen birçok kurum ve kuruluşu bir araya getiren Büyükşehir Belediyemiz birçok haneye beyaz eşyadan mobilyaya yiyecekten giyeceğe destek sağladı. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi depremzedelere destek yönündeki çalışmaları devam ettiği gibi bunun yanı sıra depreme dirençli kent olma yolunda yaptığı çalışmalar da sürüyor.”

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0