CHP'li Bayır: CHP'li belediyelerin ellerini kollarını bağlamak istiyorsunuz

341 Sıra Sayılı Endüstri Bölgeleri Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin 1. Maddesi üzerine söz alan CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, belediyelerin sorumluluk sahasındaki birçok yetki ve gelirin, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na devredildiğinin altını çizdi.

CHP'li Bayır: CHP'li belediyelerin ellerini kollarını bağlamak istiyorsunuz

Mecliste dün, Endüstri Bölgeleri Kanunu görüşmeleri sırasında konuşma gerçekleştiren Bayır, Endüstri bölgesinin yönetici şirketine yeni yetkiler, sorumluluklar verilirken temelde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Cumhurbaşkanına geniş takdir yetkisi tanıdığını belirterek, ‘’Endüstri bölgesinin yönetici şirketine yeni yetkiler, sorumluluklar verilirken temelde, sanayi ve teknoloji bakanlığı ile cumhurbaşkanına geniş takdir yetkisi tanınıyor. Aynı şekilde kadastral yolların ve kapanan imar yollarının ihdası da belediyelerden alınarak değer artış payına ilişkin yetkilerde bakanlığa devrediliyor. Burada amaç, CHP’li büyükşehir belediyelerinin gelirlerini daha fazla azaltarak, belediyelerimizi hizmet veremez duruma getirmek. Tıpkı; İhracatçılar Meclisi ile İhracatçı Birliklerinin Kuruluş ve Görevleri Hakkındaki Teklifinde yaptığınız gibi. Hatırlayacaksınız, o teklifte de Belediyelere, ‘’İlan, reklam vergilerini almayacaksınız’’ deniliyordu. Buradan anlaşılıyor ki; CHP’li belediyelerin gelirlerini azarlatarak, ellerini kollarını bağlamak istiyorsunuz. Herhalde ‘Yerel yönetimleri bir daha nasılsa kazanamayacağız, o zaman onlarda başarısız olsun’ diye bu kanunları çıkarıyorsunuz’’ dedi.

Tek Adam Yönetimi Yatırımcıya Güven Vermiyor

Son 20 yılda yabancı yatırımcıların ülkemizden kaçtığını ifade eden Bayır, ‘’Ülkemizdeki yabancı sermeye üretim fabrikalarını kapatıp yurt dışına gitmek zorunda kaldı. Yatırımcılara cazip olan yasaları çıkarmalıyız. Elbette ülkemizde yatırım yapacak, istihdam sağlayacak, ürettiği ile katma değer yaratacak tüm yerli ve yabancı yatırımcıların önünü açmak, yatırımcıların önündeki bürokrasiyi azaltmak hepimizin görevi olmalıdır. Bugüne kadar olduğu gibi yatırım yapanı cezalandıran, bezdiren uygulamalardan ve engellemelerden imtina edilmelidir. Yabancı yatırımcılar, ülkemizden ayrılıyorlar. Neden, niçin yabancı sermeye ülkemizi terk ediyor? Neden ülkemizde tutamıyoruz?  Bunu iktidardan sorgulamasını bekliyoruz. Acaba, yabancı sermayede ‘Tek adam yönetiminin demokrasiyi askıya aldığını, yarın benim şirketime de çöker’ diyerek mi ülkeyi terk ediyor? Demokrasimize, Adaletimize, Tarafsızlığımıza, Yasalarımıza güvenmedikleri için mi gidiyorlar?’’ diyerek sözlerine son verdi.

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0