Bornova'da 2. Oyunculuk Çalıştayı

Bornova Belediyesi ile İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği ‘2. Oyunculuk Çalıştayı’ Altındağ Atatürk Sivil Toplum Kuruluşları Yerleşkesi’de yapıldı.

Bornova'da 2. Oyunculuk Çalıştayı

 Etkinlik kapsamında ‘Türkiye’de Sanat Emek ve Gerçekler’ isimli panele katılan Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, emeği geçenlere teşekkür ederek, “Sanat ve sanatçı çok önemli, çok kıymetli. Bornova Belediyesi olarak biz de sanatın her alanında Bornovalıların yanda oluyoruz ve olmaya devam edeceğiz” dedi.

2. Oyunculuk Çalıştay’ı kapsamında çocuklara yönelik yaratıcı drama, oyunculuk, müzik ve dans olmak üzere 4 atölye çalışması gerçekleşti. 200 kişinin katılımıyla yapılan eğitimlerin ardından İstanbul Oda Tiyatrosu’nun ‘Gorki’ isimli oyunu sahnelendi. Çalıştay’ın kapanışı ise Yönetmen Ali Yaylı’nın konuk olduğu  ‘Türkiye’de Sanat Emek ve Gerçekler’ isimli panel ile yapıldı. Panelde bir oyunun ortaya çıkış sürecinde yaşanan zorluklar hakkında bilgi veren yönetmen Yaylı, oyunun yazma sürecinden sahneye kadar geçtiği aşamaları anlattı.

Sanata destek

Etkinliğe eşi Ufuk İduğ ile birlikte katılan Başkan Mustafa İduğ, yönetmen Ali Yaylı’ya çiçek vererek teşekkür etti. Kültür ve sanata ülkemizde çok az bütçe ayrıldığını ifade eden Başkan İduğ, “Türkiye’de 1 bale, 1 opera, 18 resim, 18 heykel ve 38 tane de tiyatro derneği var. Yani sayıları çok az. Bunun için de STK ve yerel yönetimlere düşen görevlerden biri de kültür ve sanata destek olmak. Onların yaptığı bu tarz çalışmalar çok önemli. Biz Bornova Belediyesi olarak düzenlediğimiz kurslar, açtığımız sergiler ve verdiğimiz eğitimlerle bunu yapmaya çalışıyoruz” dedi.

Bornova Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nun 30. yılını doldurduğunu da ifade eden Başkan İduğ, “Tiyatrocularımız düzenlenen kurslarla geleceğin oyuncularını yetiştirirken, yılda 120 oyunu Bornovalılar ile buluşturuyor. Bu sayıyı arttırmak istiyoruz” diye konuştu.

İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Derneği Başkanı Fatih Ay ise, her zaman kendilerinin yanında olan ve ‘2. Oyunculuk Çalıştayı’nın düzenlenmesinde emek veren Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ’a plaket vererek teşekkür etti.

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0