Belediye’den ‘kayma’ olayına ilişkin açıklama

Karşıyaka Belediyesi, dün bir inşaatın temel kazısı yapıldığı sırada yan binada meydana gelen kayma olayına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Belediye’den ‘kayma’ olayına ilişkin açıklama

 Dün bazı basın yayın organlarında Karşıyaka’nın Tersane Mahallesi’nde bir inşaatın temel kazısı yapıldığı sırada, yan binada kayma meydana gelmişti. Yaşananların ardından  AFAD yetkilileri de incelemelerde bulunmuş ve çevredeki 5 binada bulunan 55 dairenin tahliye edilmesine karar verilmişti.

Öte yandan; yaşanan kayma olayına ilişkin Karşıyaka Belediyesi yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, alanda çalışmaların devam ettiği ifade edilirken bir daha bu tarz olayların yaşanmaması için gerekli tedbirlerin alınacağı ifade edildi. 

Belediye tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;
“Tersane Mahallesi 1661 sokak no.36’da yüklenici firmanın yaptığı temel kazısı sırasında zemin stabilitesinin kaybolması ile ilgili yayınlanan farklı haberler üzerine açıklama yapma gereği oluşmuştur. Yüklenici firma 36 numarada bulunan riskli yapıyı yıkıp yeni bir bina yapmak üzere ruhsat almış, çalışmalara başlamıştır. Ancak bina yıkılıp temel çalışması yapıldığı sırada zemin stabilitesinin kaybolduğu yönünde bilgi gelmiş, İmar Müdürlüğü, Yapı Kontrol Müdürlüğü ve Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü bünyesindeki ekiplerimiz, bölgeye intikal etmişlerdir. Ekibimizin gözlemleri sonucunda 5’er dairenin bulunduğu 34 numaralı Ferruh Kırıntat ve 38 numaralı Rüya apartmanlarının tedbir amacıyla boşaltılmasına karar verilmiştir. Her iki binada toplam 6 dairede yaşayanların bulunduğu, 4 dairenin boş olduğu belirlenmiş, burada yaşayan vatandaşlarımızın bir kısmı yakınlarının yanına gitmek istemiş, bir kısmı da otele yerleştirilmiştir. Ardından belediye ekiplerimiz tarafından başlatılan teknik çalışmalar ve ölçümler sürmektedir. Binalarda herhangi bir kayma olup olmadığı teknik çalışmanın ardından belirlenecek ve kamuoyuna bilgi verilecektir. Bundan sonra benzer bir durumun yaşanmaması için meslek odaları ve üniversitelerle ortak çalışma yürüteceğimizi belirtiriz.”

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0