Başdaş: “Katı atık bedeline zam yapmadık tiyatrosu oynanıyor”

AK Parti Konak İlçe Başkanı Sait Başdaş, Konak Belediyesi’nin 2022 bütçesinde katı atık bedeline zam yapılmadığı kararının uygulanmadığını söyledi.

Başdaş: “Katı atık bedeline zam yapmadık tiyatrosu oynanıyor”

Konak Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’nün tarifesini paylaşan Başdaş, bazı yerlerde yüzde 100’ü aştığını kaydetti. Başdaş, “Konak Belediyesinin 2022 yılı için açıkladığı tarifeye zam yapıldı demek bile masum kalıyor. Bunun adı soygundur, evlerine ekmek götürmek isteyen esnafımıza rızkına insafsızca göz dikmektir” dedi.

AK Parti Konak İlçe Başkanı Sait Başdaş, Konak Belediyesi’nin meclis kararlarını uygulamadığını savundu. Başdaş, Konak  Belediye Meclisinin, su faturalarına yansıtılan katı atık toplama bedeline zam yapmama kararı alındığını hatırlatarak, “Alınan kararla, 2022 mali yılı bütçesinde öngörülen katı atık toplama bedeli uygulanmayacağı kamuoyuna açıklanmıştı.

Konuyu gündeme getirende Konak Belediye Başkanı Abdül Batur'un kendisi olmuştu. Konu Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülüp, Konak Belediye Meclisi'nin Aralık ayı ikinci olağan meclis toplantısında görüşülmüş ve su faturalarına yansıyan katı atık toplama bedelinin 2021 mali yılı bütçesinde geçerli olan tarifede kalmasına ve zam uygulanmamasına karar verilmişti” diye konuştu. 

ZAM DEMEK MASUM KALIYOR

Konak halkına Belediye Başkanı Abdül Batur’un ilk defa bir icraat yapıyor zannını verdiğini kaydeden Başdaş, “Ancak gelin görün ki durum hiç de öyle değil. Zihniyetleri hiç değişmiyor, medyanın önünde sadece şov yapıyorlar, maske takıyorlar. Şov bitince gerçek yüzlerini görebiliyorsunuz. Aynı bu ‘katı atık bedeline zam yapmadık’ tiyatrosunda olduğu gibi. Yine maskeleri düştü, gerçekler su faturaları gelince ortaya çıktı” sözlerine yer verdi. 

Başdaş, tarifenin zammı aşan bir düzeyde olduğunun altını çizerek, “Konak Belediyesinin 2022 yılı için açıkladığı tarifeye zam yapıldı demek bile masum kalıyor. Bunun adı soygundur,  evlerine ekmek götürmek isteyen esnafımıza rızkına insafsızca göz dikmektir. Bakınız 2022 yılı tarifesinde bazı ücretlerde yüzde 100'ün üzerinde artış yapılmıştır” ifadesini kullandı. 

KAMU KURUMLARINA UYGULANAN BEDEL

Başdaş, belediye tarafından hazırlanan çizelgeden örnekler vererek 2021 yılı ve 2022 yılı karşılaştırıldığında yapılan zamların belirgin olarak görüldüğünü aktardı. Başdaş şunları söyledi: 

“Alsancak Nevvar-Salih İşgören Hastanesi ve Behçet Uz Çocuk Hastanesi’nden 2021’de aylık 5 bin 493 TL bedel alınıyorken bu ve benzeri kurumlardan alınacak bedel 10 bin TL’ye çıkarılmış. Yani neredeyse yüzde 100’e yakın bir zam söz konusu. Çizelge takip edildiğinde böylesi başka rakamlara da rastlamak mümkün. Buraların kamu hizmeti veren yerler olduğunu da unutmayalım.  Tepecik, Eşrefpaşa gibi hastanelerin yanı sıra özel hastanelere uygulanan  bedelin de 10 bin TL’ye çıkarıldığını görüyoruz. Otel ve konaklama hizmeti veren yerler de bu yüksek zamlardan payını almış. Ayrıca, 44’ücü Bakım Merkez Komutanlığı’ndan alınan aylık bedel 2021’de 7 bin 235 TL iken, bu yıl 8 bin 826 TL alınacak. Büyük bir AVM’den alınan ücret ise 24 bin 929 TL’den 30 bin 414 TL olarak yansıtılmış. Örnekler çoğaltılabilir. Burada bizim gördüğümüz şu ki, keyfi bir tarife uygulanıyor. Zam yok kararı ise hukuksuz bir şekilde uygulanmıyor.”

Başdaş, kullanılmayan bir bedelin istendiğini anlatarak, “İşyerlerini kapatmış restoranlardan, otellerden, esnafımızdan kullanamadıkları halde katı atık bedeli talep edilmektedir.  Yasa, yönetmelik ve Bakanlığın kılavuzu açık olmasına ve meclis kararına karşılık hangi kriterlere göre zam yaptıkları da belli değildir. Kafalarına göre ücret belirliyorlar, istediklerinden alıyor, istemediklerinden almıyorlar. Hesaplamaları neye göre yaptıkları belli değildir. Aslına bakarsanız ne yaptıklarını kendileri de bilmemektedir” açıklamasını yaptı. 

KONAK BUNU HAK EDİYOR MU?

Batur’a “Bu nasıl bir belediyecilik anlayışıdır, bu nasıl bir yönetim anlayışıdır?” sözleriyle tepki gösteren Nerede sizin sosyal belediyeciliğiniz, nerede verdiğiniz sözleriniz? Meclis kararını, Temizlik İşleri Müdürlüğü tanımıyor mu? Sizde hiç vicdan yok mu,  Konak halkı böyle acımasız zamlar hakkediyor mu?” görüşünü aktardı. 

DİLEKÇELER KABUL EDİLMİYOR

Başdaş, İZSU’ya yapılan itirazların kabul edilmediğini duyduklarını belirterek, şu ifadelere yer verdi: 

“Vatandaşlarımızın faturalarına itiraz etmek için Belediyeye, İZSU’ya dilekçe vermek istediklerini ancak dilekçelerinin kabul edilmediğini duyuyoruz. Neden korkuyorsunuz, kimden korkuyorsunuz? Dilekçeleri neden kabul etmiyorsunuz? Tüm Vatandaşlarımızı bu insafsız zamlara karşı yargıya müracaat etmelerini istiyoruz. Adaletimizin bu insafsız zamlara dur diyeceğine inanıyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2022, 08:07

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0