AK Parti'den Soyer'e sert eleştiriler: Ecdadımıza hakaret ediyor

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in kurtuluşun 100. yıl dönümü kutlamalarında yaptığı konuşma AK Partililerin tepkisini topladı. AK Partililer Soyer’e sert eleştiriler yöneltti.

AK Parti'den Soyer'e sert eleştiriler: Ecdadımıza hakaret ediyor

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, kentin Yunan işgalinden kurtuluşunun 100. Yıl kutlamaları kapsamında Gündoğdu Meydanı’nda yüzbinlerce İzmirliye seslendi.

Soyer konuşmasının bir bölümünde, "100 yıl önceydi. Bu toprakları yönetenler gaflet, delalet ve hatta hıyanet içendeydi, Gençleri, kadınları ve geleceği hiç düşünmediler. Sadece saraylarındaki saltanatı korumak için bütün milleti ateşe attılar" ifadelerini kullandı. 

Soyer’in bu sözleri İzmir siyasetinde tansiyonu yükseltirken, AK Partililerin hedefi haline geldi. 

Ömer Çelik: Şuursuzluk 

Başkan Tunç Soyer'in Osmanlı'yı hedef aldığını öne süren, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, ''Güzel İzmir’imizin düşman işgalinden kurtuluşunun yıldönümünde, ülkemize yapılmış düşmanlıklara karşı konuşması gerekenlerin Osmanlı Devleti’ni hedef alması şuursuzluktur'' dedi. 

Hamza Dağ: Seneye kutlamaları Atina’da yapın 

Tunç Soyer’in sözlerini Osmanlı’ya hakaret olarak değerlendiren AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ,’' İzmir’in kurtuluş yıl dönümü etkinliğinde İzmir BB Başkanı’nın konuşması, tarihi acıyla ve kahramanlıkla dolu olan İzmir’imize büyük hakarettir. Osmanlı’yı hain ilan ediyor ama işgalci Yunan’ın adını zikredemiyor bile. Seneye kutlamaları Atina’da yapın da tam olsun’’ ifadelerini kullandı. 

Kerem Ali Sürekli: Ecdadımıza hakaret ediyor

AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, "Yunanistan’la ne zaman gerilim yaşansa kendini Yunan topraklarına atan, Zafer’i gölgelemeye çalışan belediye başkanı Ecdadımıza hakaret ediyor. Derdi ne İzmir ne de İzmirli… İzmirli’nin verdiği görev ve sorumluluğu taşıyamıyor, hadsizliklerinin başka açıklaması olamaz." dedi.

İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı ise açıklamasında, ‘’Tunç Soyer, İzmir'in düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümünde bile ecdadı inkar ederek Osmanlı’yı hedef alarak ihanet ile suçlamış. Sayın Soyer sana hatırlatmakta fayda görüyorum; İzmir’i şanlı ecdadımız Osmanlı’dan değil, kadim dostluklarının olduğu Yunan’dan aldık!’’ dedi. 

Soyer’in aldığı talimatları yerine getirdiğini ileri süren AK Parti İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Soyer onu oraya getirenlerden gelen talimatlarını bir bir yerine getiriyor. Gün geliyor İzmir için ayrı bir para, ayrı bir bayrak diyor. Kıbrıs'la ilgili ağıza alınmayacak laflar ediyor.  PKK’nın, HDP'’in yanında duruyor özerklik diyor. Onlarla birlikte gözyaşı döküyor. Aile yapımızı ahlaki erozyona uğratmak için akıl almaz faaliyetlerde bulunuyor. Başka tarım, başka para, başka bayrak, başka İzmir ve başka Türkiye mümkün diyor.  Bugün de kendi tarihimize küfrediyor. Ecdadımızı aşağılıyor. Başka bir ecdat başka bir tarih mümkün diyor. Yüzbinlerce Şehit vererek kurduğumuz Yeni Türkiye Cumhuriyet’inin banileri Başta gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere onun silah arkadaşları Osmanlı paşaları değiller miydi? Ülkemizin Cumhurbaşkanı ‘Bir gece ansızın gelebiliriz. İzmir’i unutmayın diyor’ Cevap CHP ve Soyer’den tamda bu günde 9 Eylül’de İzmir’den geliyor. 100 yıl önce denize dökerek zafer kazandığımız Yunanistan’a destek mesajı başka nasıl gönderilir ki? Soyer’in dediklerini en azılı düşmanlarımız bile demiyor. Bu karanlık zihniyetin şanlı ecdadımıza dil uzatması hadsizlik olmakla birlikte Soyer ve zihniyetini şiddetle kınıyoruz.”

Hızal: Soyer, milleti hedef aldı 

Başkan Soyer’in millet hedef aldığını ileri süren İzmir Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, ‘’Tunç Soyer'in 9 Eylül gibi bir tarihi kendi zihnindeki çirkin düşüncelere alet etmesini kınıyorum. Yunanlı dostlarına söz söyleyemeyen Soyer, yine milleti hedef aldı’’ dedi. 

CHP'li  Yücel'in açıklamalarını alıntılayıp ikinci bir paylaşım yapan Özgür Hızal şunları söyleri; ''Doğu Akdeniz'de, Mavi Vatan'da, Azerbeycan'da, Suriye'nin kuzeyinde PKK ile mücadelede kimin gaflet ve delalet içinde olduğunu çok iyi biliyoruz.'' 

AK Parti MKYK Üyesi Emre Cemil Ayvalı ise, sosyal medya hesabıdan yaptığı açıklamada, ‘’Tunç Soyer, elinde olsa İzmir’i Yunan’a teslim etmekten gram imtina etmeyecek bir LGBT aktivisti. Bu yüzden ecdad düşmanlığı şaşırtmıyor. Bu çirkin diliyle beceriksiz yönetimini perdeleyeceğini, İzmirliyi konsolide edeceğini sanıyor’’ dedi. 

AK Parti Gençlik Kolları Genel Başkanı Eyyüp Kadir İnan sosyal medyadan , ‘’Yunan işgalinden bahsetmeden 9 Eylül'ü anmaya çalışıyor. İzmir'in Yunan mezaliminden kurtuluşuna "Barışın Yüzyılı" diyor. Sen bu kavgada hangi taraftasın bilelim Tunç Soyer’’ ifadelerini kullandı. 

AK Parti İzmir Gençlik Kolları İl Başkanı Recep Tayyip Taslak ise, ‘’ İzmir’in kurtuluşunda tarihi bir günde LGBT Aktivisti’nin yaptığı konuşmaya bakın.. Atina Belediye Başkanından bile duymayacağımız sözleri burnumuza sürekli kötü kokuların gelmesine sebebiyet veren CHP’li Tunç Soyer’den duyuyoruz. Biz senin zihniyetini çok iyi biliyoruz!’’ dedi. 

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0