Adı Bornova'daki parka verildi

30 Ekim İzmir Depremi’nde enkaz altından 91 saat sonra çıkarılan Mucize Bebek Ayda’nın aynı depremde hayatını kaybeden Annesi Fidan Keskin Gezgin’in adı Bornova’da yaşayacak.

Adı Bornova'daki parka verildi

Geçtiğimiz 23 Nisan’da Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ’u ziyaret eden Ayda ile Abisi Atakan’ın hayali gerçeğe dönüştü. Anne Fidan Keskin Gezgin’in adı, ziyarette isteklerini Başkan İduğ’a ileten Gezgin Ailesi’nin deprem sonrasında yerleştiği Atatürk Mahallesi’ndeki parka verildi.

30 Ekim’in yıldönümü yaklaşırken depremde yaşamını yitiren tüm vatandaşların anıldığı Fidan Keskin Gezgin Parkı’nın açılışı, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, Bornova Kaymakamı Fatih Genel, Belediye Başkanı Mustafa İduğ, Gezgin ailesi ve vatandaşların katılımıyla yaptı. Mucize Bebek Ayda, Annesinin adı verilen parkta arkadaşları ile birlikte oyun oynadı.

Deprem gerçeğini unutmayalım

Törende bir konuşma yapan  İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, depremde hayatını kaybeden 117 vatandaşa Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır dilerken, "Deprem, İzmir'in bir gerçeği. Bugün Agora'da yapılan kazılarda bulunan bazı belgelerle ilgili raporlar gördüm. Milattan sonra 177 yılında bir deprem yaşanmış İzmir'de, ardından da 551 yılında bir deprem daha yaşanmış. Bunlar somut belgesi olan şeyler. Dolayısıyla İzmir'in realitesinin bu olduğunu kabul etmemiz lazım. İzmir'in kamu ve şahıs yapı stokunu süratle yenileyerek, güçlendirerek deprem gerçeğine uygun haline getirmemiz lazım. Kentte bundan sonra bize düşen sorumluluk bu" dedi. Depremden sonra tüm Türkiye'nin tek vücut olduğunu hatırlatan Vali Köşger, Fidan Keskin Gezgin’in adını ölümsüzleştiren Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ ve Bornova Belediyesi meclis üyelerine aldıkları karar için teşekkür etti.

Ayda ve Atakan bize emanet

Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ ise enkazdan 91 saat sonra çıkarılan Ayda'nın, Türkiye'nin umudu olduğunu söyledi. Ayda'nın ağabeyi Atakan'ın, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda sembolik olarak Bornova Belediye Başkanı koltuğuna oturduğunu hatırlatan İduğ, "Belediye başkanı olarak emriniz nedir, diye sordum; 'Evimize yakın olan parkın ismine annemin ismini vermenizi istiyorum' dedi. Biz de meclisin kararıyla oy birliğiyle karar verdik. Ayda ve Atakan bize emanet." diye konuştu.

Ailecek mutlu olduk

Törenin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Ayda'nın babası Uğur Gezgin, çok zor bir yıl geçirdiklerini söyledi. Eşinin adının böylesi bir parkta yaşayacak olmasının ailecek kendilerini mutlu ettiğini belirterek, "Özellikle isteğimizi gerçekleştiren Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ’a ve bugün yanımızda olan herkese çok teşekkür ediyoruz. Ayda'nın durumu iyi. Psikolojik olarak travmayı atlatmış durumda. Onu bu parkta büyüteceğiz. Doktor olmayı istiyor. Keşke eşim de burada olsaydı beraber çocuklarımızı oynatabilseydik. Yaşama tutunmaya çalışıyoruz." dedi

Konuşmaların ardından protokol ve Gezgin ailesi, hep birlikte parkın açılış kurdelesini kesti. Parka, Fidan Keskin Gezgin'in anısına dört mevsim yeşil kalan ve ortalama ömrü 2 bin yıl olan selvi ağaçları dikildi. Vali Köşger ve Başkan İduğ, birer fidanı Atakan Gezgin ile beraber toprakla buluşturdu.

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0