Özgür Özel başkanlığında toplanan CHP Parti Meclisi’nde (PM) yerel seçimlere yönelik süreçler masaya yatırıldı. PM’de belediye başkan adaylarının belirlenmesine yönelik yöntemler de konuşulurken, 5’li bir komisyon kurulması kararlaştırıldı. PM’de alınan karara göre komisyonda eski SHP Genel Başkanı ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Karayalçın, CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın, CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, CHP Ordu Milletvekili Seyit Torun ile CHP’de geçmişte genel sekreterlik ve parti sözcülüğü görevi yürüten Bihlun Tamaylıgil yer alacak. 

İttifak süreci ile ilgili akil heyet gibi çalışacak
CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek’e bağlı çalışacak komisyonun yerel seçimler öncesinde aday belirleme sürecinde danışma kurulu gibi çalışacağı ve bir yandan da denetim görevini üstlenmesinin hedeflendiği öğrenildi. Komisyon ayrıca ittifak süreçleri ile ilgili de “akil heyet” gibi çalışacak. 

Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde 1 askerimiz şehit oldu Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde 1 askerimiz şehit oldu

Özel: Aday belirleme işini seçilmişlerle yapacağız
Bu arada CHP Genel Başkanı Özgür Özel, komisyonla ilgili PM üyelerine açıklamalarda bulundu. Özel’in 5’li komisyonun aday belirleme gibi bir görevinin olmayacığının altını çizdiği öğrenildi. Edinilen bilgiye göre Özel, “Bu komisyon aday belirlemeyecek. Aday belirleme işini, biz kesinlikle seçilmişlerle yapacağız. Komisyon kurulacaksa da seçilmişlerden bir komisyon kurulur” ifadelerini de kullandı. 

Vekil ve PM üyeleri 81 ilde görev yapacak
Toplantıda ayrıca, yerel yönetimler gündemli bir Parti Meclisi toplantısının organize edilmesi ve bu konuda CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke’nin hazırlık yapması kararlaştırıldı. Bu arada önümüzdeki haftadan itibaren milletvekilleri ve PM üyelerinden oluşan heyetler 81 ilde görevlendirilecek ve adaylarla görüşmeler yapacak. Bu şekilde adayların Ankara’ya gelerek Genel Merkez’de yoğunluğa neden olmalarının önüne geçilmesi ve yerinde görüşmelerin yapılması hedefleniyor.

Editör: TE Bilisim