İzmir’de 2023 yılı balıkçılık sezonu Güzelbahçe Balıkçı Barınağı’nda düzenlenen açılış töreniyle başladı. Balıkçılar bu geceden itibaren vira Bismillah diyerek ağlarını denize bırakacaklar. Düzenlenen etkinliğe İzmir Valisi Dr. Süleyman Elban, AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, AK Parti İzmir Milletvekili Eyyüp Kadir İnan, AK Parti İzmir Milletvekili M. Muharrem Kasapoğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, İzmir İl Emniyet Müdürü Celal Sel, Tarım ve Orman İzmir İl Müdürü Mustafa Özen, İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, Ege İhracatçı birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, İzmir Deniz Ürünleri Avcıları Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Aksoy ve AK Parti İzmir İl Başkanı Bilal Saygılı ve katılım gösterdi.

Programda gerçekleştirilen konuşmaların ardından balık popülasyonunu arttırmak için körfeze yaklaşık 30 bin adet yavru balık bırakılırken, denize çelenk bırakıldı. 

Konak Belediyesi'nde veri kaybına karşı yedekli önlem Konak Belediyesi'nde veri kaybına karşı yedekli önlem

EGE DENİZİ'NDE BALIK SORUNU OLMAYACAK
Güzelbahçe Balıkçı Barınağı’nın Türkiye’nin büyük limanları arasında olduğunu ifade eden İzmir Deniz Ürünleri Avcıları Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Aksoy, “2010 yılında başladığımız bu liman yaklaşık 25 büyük balıkçı gemisi kapasitelidir. Bugün 150 tane teknemiz denize hareket edecek ve vira Bismillah diyecekler. Saat gece 12’de (dün) başlayacak sezonumuz İnşallah balıkçılarımız ve vatandaşlarımız için hayırlı uğurlu olur. Bu sene Karadeniz’de palamutun az olmasından dolayı balıkçılık sezonu sıkıntılı gibi geçecek gözükse de Ege Denizi’nde balık çeşidi çok olduğu için bereketli beri sezon olmasını bekliyoruz. 2023 2024 yılı balıkçılık sezonunun hayırlı uğurlu olmasını diliyor vira Bismillah diyoruz” ifadelerini kullandı. 
 
ACİLEN BOY YASAĞI GELMELİ
Balıkçı İş Adamları Derneği Başkanı Mehmet Şahin Çakan ise, “İzmir bir balıkçı şehridir. Şu anda 1200’e yakın küçük 15’e yakın büyük teknemiz mevcut. İzmir’de balıkçılarımızın ülke ekonomisine ciddi katkıları var. Balıkçı emekçi kardeşlerimiz gece sabaha kadar vatandaşın sofrasına balık sunmak için mücadele içindeler. Onların hakkını ödeyemeyiz. Öte yandan Ege Denizi’nde ki baskı çok fazla. Çünkü Karadeniz ve Marmara’da avcılık en fazla 3 ay sürer. Ondan sonra orada bulunan balıkçı tekneleri de Ege’ye gelir. Ege Denizi’nde 12 ay boyunca balıkçılık devam eder.  Ege bu av baskısını ne kadar daha kaldırır onu bilemeyiz. Bizim çok acil bölgesel avcılığa, tür avcılığın zaman avcılığına karşı boy yasağını getirmemiz gerekiyor” diye konuştu.  

DAHA BÜYÜK BALIKÇI BARINAĞI İSTİYORUZ
Güzelbahçe Balıkçı Barınağı’nın kapasitesinin yetersiz olduğunu dile getiren Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, “ Balıkçı barınağımız 2010 yılında hizmete girdi.  Biz yeni bir balıkçı barınağı istiyoruz . Bakın teknelerimiz üst üsteyiz. Bende burada reislerimizin ve balıkçılarımızın sesi olmak adına 2 tane olan balıkçı barınaklarımızın daha büyüğünü istiyoruz“ dedi. 

BİZİM İÇİN ÖNEMLİ OLAN İHRACAT RAKAMLARI
Su ürünleri sektörü insan yaşamındaki yeri, üretim değeri ve ekonomiye sağladığı önemli katkı ile stratejik sektör konumunda olduğunu ifade eden  İzmir Ticaret Odası İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, “Tüm bunların yanında Akdeniz Çanağı’nda yer alan ülkemiz kültürünün de önemli bir parçasını teşkil etmekte. Sizlerin emekleri sayesinde üretimde her geçen yıl katlanarak artan bir ivme söz konusu. Geride bıraktığımız sezon, ülkemizde 850 bin tona yakın üretim gerçekleştirildi. Söz konusu üretimin ihracata konu olan kısmı, yarattığı dış ticaret fazlasıyla öne çıkıyor.

Sektör, 2023 yılının ilk yarısında 125 bin ton ihracat gerçekleştirerek ülkemize 829 milyon dolar döviz kazandırdı. Büyük bir mutlulukla ifade etmek isterim ki bu değerin yüzde 68’lik kısmı Bölgemizden ve yüzde 23’lük kısmı kentimizden gerçekleştirildi. İstisnasız tüm sektörlerde yaşandığı üzere su ürünleri sektörümüz de iklim değişikliğinin doğrudan ve dolaylı etkilerine maruz kalmakta. Deniz suyu sıcaklıklarında yaşanmakta olan değişim, hassas bir yapıya sahip deniz ekosisteminin dengesini bozarak balık türleri ve popülasyonu üzerinde olumsuz sonuçlara neden olmakta. Halihazırda sürdürmekte olduğumuz inovasyona yönelik araştırmalarımızın söz konusu realite çerçevesinde şekillendirilmesi; balıkçılık uygulamalarının deniz ekosisteminin hassas dengesine saygı gösterecek şekilde gerçekleştirilmesi önem taşıyor. Sektörde, sadece bölgemiz için değil; ülke genelini kapsayan organize bir oluşumun sağlanması, ticari faaliyetlerin denetlenerek kuralların oluşturulması yani standardizasyonun sağlanmasının büyük önem taşıdığına inanıyorum” diye konuştu.

HEDEFİMİZ 2 MİLYAR DOLAR
Balıkçılık sektörünün Türkiye için önemli bir yere sahip olduğun ve her şeyin ötesinde cari fazla veren bir alan olduğunu belirten AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, “Balıkçılıkta 2023 hedefimiz 1 milyar dolar. Biz 4 sene önceki ihracat rakamlarını yakaladık. Şu anda 1.5 milyar dolardayız. Hedefimiz 2 milyar dolar. Son dönemde avcılıkla beraber yetiştiriciliğinde arttığını ve ilerlediğini görüyoruz. Bölgemiz hem sezon itibariyle uzun bir sezon olması ve katma değerli bir ürün ortaya koyması açsından çok önemli.  Bölgede tutulan balık yüzde 9 iken ülkeye katkısı yüzde 30.  Bu açıdan Ege bölgesi da diğer bölgeler nazaran çok kıymetli. Bu gece saat 12’den itibaren balıklar tutulacak. Bizim için öncelik sofraya ucuz gelmesi ve ihracat rakamlarını artırıp cari açığı kapatmasıdır” dedi.  

EMEKTARLARIMIZIN YANINDA OLACAĞIZ
İzmir’in Türkiye’de birçok ile örnek olduğunu söyleyen AK Parti İzmir Milletvekili M. Muharrem Kasapoğlu, “İzmir, medeniyetin, emeğin ve üretimin sembolü bir şehirdir. Bugün cefayı, sabrı, dayanışmayı temsil eden bu sektörün çok özveriyle çalışan balıkçılarımız denize açılacak. Ülkemiz ve milletimiz için gayret gösterecekler, zaman zaman riske girecekler ama vazgeçmeyecekler. Ülkemizin deniz ürünlerindeki çıtasını daha yukarılara taşıyacaklar. Bizler de 22 yıldır olduğu gibi bundan sonrada gayret gösteren tüm emektarlarımızın yanında olacağız. Sektörün sorunlarıyla ilgili kurulan bir araştırma komisyonu kuruldu.  Hem şahsım hem de milletvekili arkadaşlarımla birlikte komisyonun yakinen takipçisi olacağız.  Hem balıkçılar hem balık severler ve de ülke ekonomisi için bereket dolu bir sezon olmasını temenni ediyorum” sözlerini kullandı.  

TEKNOLOJİ ARTIYOR BEREKET AZALIYOR
Denizlerde balıkların her geçen gün azaldığını dile getiren İzmir Valisi Dr. Süleyman Elban, şu ifadeleri kullandı;

“Balıkçılık çok zor ve meşakkatli bir meslek. Her geçen gün denizlerdeki balıkla ilgili sıkıntılar da artıyor. Buna paralel olarak balıkçılarımızın kullandıkları teknoloji daha çok artıyor fakat balıkla ilgili bereket azalıyor. İnşallah bu sezon bunu aşarız bereketli bol bir sezon olur. Kendileri kazanırlar. Vatandaşta ucuz taze balığa ulaşmış olur.”

Editör: TE Bilisim