Türkiye'den Afganistan'a 24 tonluk insani yardım Türkiye'den Afganistan'a 24 tonluk insani yardım

Anne ve bebek sağlığına yönelik çalışmalarıyla “Bebek Dostu Destekleyici Kuruluş” ünvanına sahip olan Karşıyaka Belediyesi, ilçedeki bebek bakım odalarının sayısını 8’e çıkardı.
 
Karşıyaka’nın farklı noktalarına yayılan odaların tamamı, sağlık alanındaki projeleriyle fark yaratan Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay döneminde ilçeye kazandırıldı.
 
Başkan Tugay “Anne sütü; bebeklerin, dolayısıyla da insanlığın sağlıklı yarınları için yadsınamaz bir öneme sahiptir. Bu anlayışla, anne ve bebek sağlığını desteklemek için çalışmayı sürdüreceğiz” dedi.
 
FARKLI MAHALLELERDE
Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, göreve geldiği günden bu yana her yaş ve kesimden insana dokunan hizmetleriyle toplum sağlığını destekleyici çalışmalar yürütmeye devam ediyor. Özellikle yeni nesillerin sağlıklı gelişimine büyük önem veren Tugay, bu doğrultuda ilçedeki önemli eksikliklerden biri olan bebek bakım odalarını da yaygınlaştırıyor. Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü bünyesinde sayısı 8’e ulaştırılan odalar; Karşıyaka Belediyesi ana hizmet binası -1. kat, Çarşı Kültür Merkezi girişi, Zübeyde Hanım Nikah Sarayı, Tay Park, Bahçelievler Mahallesi Sancar Maruflu Sivil Toplum Yerleşkesi, Şemikler Mahallesi Ali Rıza Bodur Eğitim Merkezi, Cumhuriyet Mahallesi Bülent Ecevit Kültür Merkezi ve Yalı Mahallesi Evrensel Çocuk Merkezi içerisinde yer alıyor.
 
HİJYENİK ORTAMLAR
Bebek bakım odalarında emzirme koltuğu, alt açma ünitesi, bilgilendirici afiş ve broşürler, boy ölçüm cetveli, dezenfektan, kağıt havlu, bebek bezi bulunuyor. Odaların temizlikleri düzenli şekilde yapılarak anne ve bebeklerin güvenli ve hijyenik bir ortamda ihtiyaçlarını gidermesi sağlanıyor. Ayrıca 0531 371 72 35 numaralı Emzirme Destek Hattı aracılığıyla, uzman görevliler tarafından yeni bebek sahibi olan annelere rehberlik ediliyor, sorularına yanıt veriliyor.
 
BİNLERCE AİLEYE DESTEK
Öte yandan, İstanbul’dan sonra İzmir’de ilk kez Karşıyaka Belediyesi tarafından 4 yıl önce başlatılan Karşıyaka95 Projesi de emzirmeden iletişime ve çocukların sağlıklı gelişim evrelerine kadar pek çok konuda ailelerin bilinçlenmesini sağlıyor. Proje, 0-12 aylık bebek sahibi anne babalar için “Ev Ziyareti Temelli Aile Rehberliği”; 13-36 ay arası çocuklar ile ebeveynleri için de “Merkez Temelli Aile Rehberliği” başlıkları altında uygulanıyor. Bu kapsamda bugüne kadar yaklaşık 15 bin ev ziyareti yapıldı; 5 bine yakın çocuk ve aileleriyle merkez temelli buluşmalar gerçekleştirildi. 2 bine yakın aileye hoş geldin bebek paketi dağıtıldı. Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Araştırma ve Uygulama Merkezinde eğitim alan uzman personel tarafından uygulanan proje çerçevesinde, çok sayıda aile ile aktif uygulamalar devam ediyor. Projenin detaylarına ilişkin 0232 362 57 77 numaralı telefondan Karşıyaka Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’ne ulaşılabiliyor.
 
SAĞLIKLI NESİLLER İÇİN
Sağlıklı nesiller yetişmesine katkı sağlamak için çalışmalarını sürdüreceklerini vurgulayan Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, “Yeni doğanlar, besin ihtiyacını, hastalık ve ölüm risklerinden korunacakları antikorları anne sütünden aldıkları gibi anne-bebek arasındaki ilk temas da emzirme anında kuruluyor. Böylece güvenli bağlanmanın ilk adımları atılıyor. Bebeklerin sağlıklı gelişimi için yadsınamaz bir öneme sahip olan anne sütü; dolaylı olarak insanlığın sağlıklı yarınları için de vazgeçilmezler arasında yer alıyor. Daha sağlıklı, daha zeki, hastalıklara dirençli çocuklar için en az ilk 6 ay tek besin olarak anne sütünü teşvik ederken, ailelere de gereken destekleri sağlamaya çalışıyoruz. Karşıyaka’mızda daha önce hiç olmayan noktalarda açtığımız emzirme odalarımız da bu çabalarımızın bir parçasıdır. Sağlıklı nesiller yetiştirme hedefiyle, anne ve bebek sağlığını desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

Editör: TE Bilisim