PANDEMİ VE EV İÇİ ŞİDDET

Önlenemeyen vaka artışı, artan ölümler derken dünyayı saran Covid pandemisi nedeniyle bir kapanma dönemi daha yaşıyoruz. Gerçi çalışan nüfusun büyük bir kısmı günlük hayatına devam ediyor, bu önlemin ne derece etkili olacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Elbette pandemi nedeniyle kapanma sürecinin çok ciddi sıkıntılar yaşattığı da bir gerçek. Özellikle çalışma imkanı bulamayan sektörlerde ciddi ekonomik kriz yaşanıyor. Uzmanlar pandemi sürecinde  insanların ekonomik sıkıntı, işsizlik, işini kaybetme  ve gelecek korkusu, evde kapalı kalma gibi nedenlerden dolayı psikolojik sorunlar yaşayabileceği konusunda uyarıyor ki aslında bu sorunların sonuçları medyadan hemen her gün duyduğumuz intihar haberleri ile kendini gösteriyor.

Ama bugünkü yazımda sizlere pandemi sürecinde sokağa çıkma yasaklarının getirdiği bir diğer büyük tehlikeden kadına yönelik şiddet vakalarında yaşanan artıştan bahsetmek istiyorum.

Ne yazık ki Türkiye’nin en önemli toplumsal sorunlarından birisi olan ve bir türlü engellenemeyen kadına ve çocuğa yönelik şiddet özellikle pandemi yasakları döneminde iyice artış göstermekte. Yine uzmanlar bu dönemde yaşanan psikolojik sorunların şiddete eğilimi arttırdığı konusunda uyarıyor. Birleşmiş Milletler verilerine göre dünyada da kadına yönelik şiddet vakaları  kat arttı.

Pandemi nedeniyle sosyal izolasyon ve eve kapanma dönemlerinde şiddetin mağduru olan kadınların şiddette karşı savunmasızlığı da arttı.

Eşleri, sevgilileri ve hatta tanımadığı insanların uyguladığı şiddet nedeni ile hayatı kabusa dönen kadınlar için son derece önemli bir uygulama ise bu dönemde pek çok hayat kurtarabilir. Toplumumuzda pek de tanınmayan ve kullanılmayan KADES uygulamasını anlatmak isterim biraz da.

KADES (Kadın Destek Uygulaması)  Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanmış resmi bir uygulama ve şiddete maruz kaldığınız acil durumlarda ilk aklınıza gelecek acil müdahale uygulaması.

KADES uygulaması ile şiddet gören ya da şiddete maruz kalma ihtimali olan kadınlar, akıllı telefonları üzerinden yapacakları ihbarlarda Kadın Acil Destek İhbar Sistemi’ne ulaşabiliyorlar. İç İşleri Bakanlığının sitesinde uygulamanın çalışma şekli de izah edilmekte:

“Akıllı telefon kullanıcısı bir kadının, Google Play Store ve Apple Store uygulamasından indireceği “Kadın Destek Uygulamasını (KADES)”, T.C. Kimlik Numarasını girerek ve sonrasından EGM serverlarından gelen aktivasyon kodu ile aktif hale getirebileceği uygulama ile aile içi ve kadına yönelik şiddet mağduru kadınların acil durumlarda cihaz konum bilgisini açarak bir tuşla 155 Polis İmdat Acil Çağrı Merkezine ulaşarak, yardım çağrısının yapıldığı olay yerine en yakın ekip veya devriyenin sevk edilerek olaya müdahalesi sağlanacaktır.”

Görüldüğü üzere sadece telefonunuza indireceğiniz KADES uygulaması sayesinde herhangi bir prosedürle uğraşmadan anında yardım çağrısında  bulunabiliyorsunuz, ve bulunduğunuz konuma en yakın emniyet güçlerini haberdar edebiliyorsunuz.

Benim başıma gelmez diye düşünmeden önce bilmenizi isterim ki eğer Türkiye’de yaşayan bir kadınsanız ve bu güne kadar şiddet mağduru olmadıysanız şiddet mağduru olmaya adaysınız! Bırakın bildiğiniz tanıdığınız insanları, hayatınızda hiç görmediğiniz ve sadece yolda yürürken sizi görüp kafaya takan bir sapığın hedefi olabilirsiniz.

Bu nedenle aslında hepimizin telefonlarına bu uygulamayı indirmesinde fayda var. Ayrıca bu uygulamadan çevremizdeki kadınlara bahsederek uygulamanın yaygınlaştırılmasına da destekleriniz önemli. Kim bilir belki bu sayede bir hayatı kurtarabilirsiniz.

Unutmayın ki şiddet önlenemeyen bir olgu değildir. Birlikte mücadele ettiğimizde kadın ve erkeğin eşit şartlarda yaşadığı huzurlu ve müreffeh bir ülke  yaratmak da uzak bir ihtimal değil. Yeter ki mücadele azim ve kararlılığımız olsun.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Tarık Kökçü
Tarık Kökçü - 2 yıl Önce

Harika , aydinlatici bir yazi olmuş. Kutlarim

google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0