MERHABA DEĞERLİ DOSTLAR

Merhaba değerli dostlar, merhaba Ege Ajans..

Sevgili abim, Ege Ajans Yönetim Kurulu Başkanı Bünyamin Kütük telefonda; “Sevgili Uğur uzun yıllardır İzmir siyasetinde, belediyelerde ve Sivil Toplum Kuruluşlarında önemli görevler yaptın. Bu tecrübelerini aktarman için seni Ege Ajans’ta görmek istiyoruz” deyince teklifine kayıtsız kalamadım ve aranızdayım..

Bazen yerel yönetimler, bazen genel yönetim, bazen STK’lar ve bazen de  sosyal hayattan kesitlerle sizlerle olmaya çalışacağım..

Öncelikle haydi Uğur Yelekli kimdirden başlayalım ;

Ballıkuyu, Kadifekale üçgeninde birbirine bağlı göçmen bir ailenin çocuğu olarak başlayan ve Ballıkuyu Mehmetçik İlkokulu, Şehit Fethi Bey Ortaokulu, Çınarlı Endüstri Meslek Lisesi, Gazi Üniversitesi Makine Mühendisliği terk ile devam eden hayat mücadelesine Kemeraltı’nda ticaret ile başladım. Önce eski Salepçioğlu çarşısında 5,6 yaşlarında maskot gibi dolaşan Uğur, zaman içinde köşelerde, ortalarda mendil sattı, çorap sattı, jipon sattı, yapma çiçekler sattı..

Hatta, yaşım 10, 12’yken  okuldan çıkıp Kemeraltı’na gelmiştim. Bir kutu içine yapma çiçekleri koymuştum ve hedef kitlelerim olan nişanlı, sevgililere yanaşıp; “çiçek kadar güzel, çiçekten farksız, zarif, ince ve narin” diyerek çiçeği uzatıp satma hikayemi hiç unutmam..

Bir limon kasası içine doldurduğum o zamanların meşhur markası Jil ve Eda kilotlu çoraplarını satarken başıma üşüşen kadınları ve o tatlı kazancı unutamam..

Ve o süreç beni sevgili abim ile birlikte tekstil sektöründe 1 dükkan 2 dükkan derken 6, 7 mağazalı bir işletmeye, tüm Kipa’lara ve Karamürsel’e ürün veren konuma gelirken aynı zamanda İzmir Ticaret Odasında Tekstil Grubu Komite Başkanlığı, Ege Giyim Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği, Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği Kurucu Yönetim Kurulu Üyeliği ile taçlandırıldım..

Süreç içinde son 10 yılda, son yılların gözde mesleği kafe  ve restorant işletmeciliğini de Konak YKM yanı Kahve Diyarı markası ile sürdürdüm...

Bütün bunlar tabii ki ticaret kısmı.. Geriye doğru 30 yıl önceye dönersek, Gençlik Kolları’nda başlayan daha sonra da Esnaf Komisyonu’nda devam eden CHP’de siyaset hayatım hemen hemen her görevi üstlenerek devam etti.

Önce Esnaf Komisyon Başkanlığı, İlçe Yöneticiliği, İl Başkan Yardımcılığı, Konak ve Karabağlar tek ilçe iken Konak İlçe Başkanlığı, Kurultay Delegeliği ve 10 Yıl Büyükşehir, Konak, Karabağlar Meclis Üyeliği ve Karabağlar Kent Konseyi Başkanlığı serüvenim 2009 ve 2014 yıllarında Güzelbahçe Belediye Başkan Aday Adaylığı ile devam etti..

Tabii ki bu sürece benim için en anlam katan görevlerden Biri Belediye Meclisinde Engelli Komisyon Başkanlığı idi, 2004’de ilk Konak Belediye Meclis Üyesi olduğumda kendi kendime; “sıradan meclis üyesi olmayacağım, farklı bir alan bulmalıyım” deyip Türkiye’de ilk defa belediye meclisinde Engelli Komisyonu’nu kurup onun başkanlığını ele aldım. Nedendi derseniz maalesef nüfusun 12,29’una sahip engellilerimiz hala mimari, sosyal, ekonomik engeller yaşıyor ve onlar ile ilgili bir şeyler yapmam gerekiyordu. O süreçte yaptığım mücadele engelli camiasına bir farklılık kattı ise ne mutlu bana… Dolayısı ile bazı yazılarımın engelli dostlarımızın engellenmemesine yönelik olacağına da şimdiden söyleyebilirim..

Belediye meclislerinde ve ilçe başkanlığımda yaptığım çalışmalarımın odak noktası hep dezavantajlı kesimler oldu engelliler, romanlar, yaşlılar, yoksullar… Kendini sol sosyal demokrat gören kişinin de hedefi bu olmalı diye düşünüyorum..

Şu an ne yapıyorum derseniz de; İzmir Büyükşehir Spor Kulüp Yönetim Kurulu Üyeliği, Türkiye Meclis Üyeleri Birliği Genel Sekreterliği, Yerel Yönetimler Birliği Ege Temsilcisi’yim.

Ticaret, siyaset, STK üçgeni gerçekten yaşamda çok önemli evreler. Bu anlamda buralardan edindiğim tecrübeleri sizinle paylaşmak keyif verecek

Sevgi ile kalın.. Hoşça kalın..

YORUM EKLE
YORUMLAR
Tugce  atilla
Tugce atilla - 2 yıl Önce

Canim uğur amcam benim seninle birlikte gurur duyuyorum tüm güzel başarıların daim olsun Allah utandirmasin yolun daima acik olsun guzel insan gazetecilikte cok basarili olacaksin

Hülya Yar buz
Hülya Yar buz - 2 yıl Önce

Başsrılsr dikiyorum.

Osman Oral
Osman Oral - 2 yıl Önce

Sevgili Uğur merhaba,
Seni canı gönülden kutluyorum. Artık, bilgi birikimlerini bizlerle paylaşacağın için çok sevindim. Sağlıklı günlerde görüşmek üzere.
Sevgiler...

Ümit Devran
Ümit Devran - 2 yıl Önce

Dolu dolu ve renkli bir yaşam hikayesi. Tecrübelerinizi paylaşmanız düşüncesi için teşekkürler.

Arzu İnceçay
Arzu İnceçay - 2 yıl Önce

Uğur başkanım şimdiden tebrik ederim, hayırlı uğurlu olsun.. Bende sizin gibi dezavantajlı kesim için çalışmaktan, üretmekten yanayım. Dolayısıyla engin bilgi birikimlerinizden faydalanmak için takipte kalacağım.. Saygılarımı sunarım

Raşit Yürüm
Raşit Yürüm - 2 yıl Önce

Engellilerin sesi olmaya devam edeceğinizi bilmek,beni daha umutlandırdı.Hayirli olsun.Buyuk bir keyifle sizin yazılarınızı takip edeceğim Başkanım kolay gelsin.

Ahmet Kızılırmak
Ahmet Kızılırmak - 2 yıl Önce

Kalemine yüreğine sağlık başkanım. Seninle gurur duyuyoruz. Bünyamin abime de teşekkürler....

Çiğdem Kızılırmak
Çiğdem Kızılırmak - 2 yıl Önce

Hayırlı olsun ????????????


google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0