Bakan Fidan, Bulgar mevkidaşı Gabriel ile telefonda görüştü Bakan Fidan, Bulgar mevkidaşı Gabriel ile telefonda görüştü

Mesajın tamamı şu şekilde
“Daha fazla var olmalıyız”
Bornova Belediye Başkan A. Adayı Helil Kınay:
“Kadın siyasette yok denecek kadar az”
Bornova Belediye Başkanlığı için tek kadın aday adayı olan Helil Kınay, 5 Aralık Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının Verilmesinin 89’uncu yıldönümünde önemli mesajlar verdi; yaşamın her alanında emeği ve başarıları ile var olan kadının yönetimin her kademesinde daha fazla var olması gerektiğini vurgulayarak “Daha özgür yarınlar kadınlar ile yükselecek” dedi.  
Cumhuriyet Halk Partisi tarafından tüm örgütlerle eş zamanlı gerçekleştirilen 5 Aralık Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının Verilmesine ilişkin Bornova İlçe Kadın Kolları ile birlikte gerçekleşen etkinliğe katılan Bornova Belediye Başkan Aday Adayı Helil Kınay, kadının siyasette ve yerel yönetimlerde yok denecek kadar az olduğuna dikkat çekti. 
1934 yılından bu yana gerçekleştirilen 24 genel seçimde seçilen 11 bin 985 milletvekilinden sadece 717’sinin kadın olduğunu kaydeden Kınay, “2023 Genel Seçimi’nde TBMM’de 600 milletvekilinin 119’u kadın. Önümüzde yerel seçimler var. 1930 yıllından bu yana 19 yerel seçimde, 32 bin erkek belediye başkanına karşılık sadece 156 kadın belediye başkanı seçildi. 2019 yerel seçimlerine göre bin 389 belediye başkanının sadece 22’si kadın. 50 bin 217 muhtardan sadece bin 119’u kadın. Kadın belediye meclis üyesi oranı en fazla yüzde 11” bilgilerini verdi. 
ÖZGÜR YARINLAR KADINLAR İLE YÜKSELECEK
Kadınların temsiliyet hakkının hem nicelik hem de nitelik olarak artması gerektiğini savunan Kınay, sözlerini şöyle sürdürdü: 
“Yaşamın her alanında emeği, gücü, başarıları ile var olan kadının siyasette, yönetimin her kademesinde de var olması gerekiyor. Laik, demokratik, çağdaş özgür yarınlar kadınlar ile yükselecek. Bornova Belediye Başkanlığı aday adayları içerisinde tek kadın aday olarak inandığımız yolda mücadelemizi Bornova’dan başlayarak büyüteceğimize inanıyorum.”

Editör: TE Bilisim