Tunç Soyer: Müsilajdan eser yok

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Körfezi'ndeki temizlenme sürecini incelemek için Güzelbahçe Halk Plajı'ndan tüplü dalış yaptı.

Tunç Soyer: Müsilajdan eser yok

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yatırımlarıyla hız kazanan İzmir Körfezi’ndeki temizlenme süreci su altı görüntülerine de yansıyor. Denizleri kaplayan müsilaj tehlikesine karşı İzmir Körfezi’ndeki durumu gözlemlemek için Güzelbahçe İkinci Liman Halk Plajı’ndan tüplü dalış yaparak su altındaki canlı yaşamını inceleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer sevindirici haberi verdi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü Sualtı Görüntüleme Takımı Kaptanı Murat Kaptan ve ekibi ile birlikte suyun altında incelemelerde bulunan Soyer şöyle konuştu:

* İzmir Körfezi’nde müsilaj olup olmadığı merak konusuydu. Bugün yaptığımız bu dalışta su altından çektiğimiz fotoğraflarda görüyoruz ki Körfez’deki canlı hayatı çeşitlenerek devam ediyor. Müsilajdan eser yok; tam tersi giderek temizlenen, her geçen gün bir parça daha renklenen Körfezimiz var. Bunun gururunu yaşıyorum.

* Denizin dibinde anemonlar, karagöz ve sarpa sürüleri, taş mercanlar, sünger, horozbina balığı, tüplü boru kurtları gördük. Tüplü boru kurtları daha önce Körfez’de olan ancak kirlilik nedeniyle Körfez’i terk eden türlerden birisi. Şimdi geri dönüyorlar. Temiz, akvaryum gibi denizlerde yaşayan bu türün sayısının oldukça arttığını görmüş olmak bizi sevindirdi.

* Çok memnun oldum. Körfez temizlendikçe daha da çoğalacaklar. Çok daha pırıl pırıl günler göreceğiz. Körfez’de yüzme hedefimizi koruyoruz ve her gün o hedefe daha çok yaklaşıyoruz.

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2021, 09:06

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0