Tunç Soyer'den Ekrem İmamoğlu'na destek: Siyasi çıkarları uğruna...

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, YSK üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla bugün hakim karşısına çıkacak olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'na destek verdi.

Tunç Soyer'den Ekrem İmamoğlu'na destek: Siyasi çıkarları uğruna...

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun YSK üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı davanın karar duruşması bugün görülecek. 

Dava öncesi İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, hakim karşısına çıkacak olan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na destek verdi. 

Soyer, sosyal medyadan paylaştığı mesajında, "İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Sn. Ekrem İmamoğlu’na yönelik yürütülen dava 16 milyon İstanbullunun davasıdır. Siyasi çıkarları uğruna adalet duygusunu bir kenara bırakanlar hergün daha çok yalnızlaşacaklar" ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 30 Ekim 2019 tarihinde Fransa'nın Strasburg kentinde düzenlenen Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak katıldı.

İmamoğlu bu kongrede yapmış olduğu konuşmada; seçim sürecinde kamu kaynaklarının iktidar lehine sınırsız bir şekilde kullanıldığını, seçim süresince toplumu bölen ve kutuplaştıran dil kullanıldığını, Cumhurbaşkanı ve kabine üyelerinin seçim yasaklarını dikkate almayan eylem ve uygulamalarını, devletin haber ajansı olan Anadolu Ajansının seçim sonuçlarını manipüle etmek istediğini aktardı.

İmamoğlu iktidarın 31 Mart seçimini yönetmekle yetkili olan Yüksek Seçim Kurulu kararı ile iptal ettirerek kazanmak istediğini vurguladı. 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 4 Kasım 2019 tarihinde bir açıklama yaparak  kongrede yapmış olduğu konuşmasından dolayı İmamoğlu için "Avrupa Parlamentosu'na gidip, Türkiye’yi şikayet eden ahmağa söylüyorum; bunun bedelini bu millet sana ödetecek. Bu iş bu kadar bedava değil" dedi. 

İmamoğlu aynı gün ( 4 Kasım 2019) Soylu’nun bu sözlerinin hatırlatılması üzerine basın mensuplarına yaptığı açıklamada " 31 Mart'ta seçimi iptal edenler ve dünyada, Avrupa' da onların gözünde nereye düştüğümüz noktasında, o olan biten şeylere baktığımızda, tam da 31 Mart' ta seçimi iptal edenler ahmaktır, önce oraya bir odaklansın" ifadelerini kullandı.

Bütün bu olaylar üzerine Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı tarafından 15/11/2019 tarihli ihbar üzerine İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Soruşturma davaya dönüştü. İmamoğlu için 4 yıl 1 aya kadar hapis cezası isteniyor. 

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0