Onur Yürüyüşü'ne polis engeli: 12 gözaltı

Polis, İzmir’de LGBTİ+ kurumlarının çağrısıyla yapılmak istenen 10'uncu Onur Yürüyüşü'nü engelledi. Çok sayıda kişi gözaltına alınırken gazeteciler darp edildi.

Onur Yürüyüşü'ne polis engeli: 12 gözaltı

İzmir'de yapılmak istenen ve Valilik kararıyla yasaklanan 10'uncu Onur Yürüyüşü'ne de polis saldırdı. İzmir’de LGBTİ+ kurumlarının çağrısıyla 10'uncu Onur Yürüyüşü düzenlenmek istendi. Alsancak’ta yapılacak olan yürüyüş öncesi polis, toplanma yeri olan ÖSYM binası önüne çıkan tüm yolları kapattı. Görüşmelerde polis, Valilik yasağı gereği yürüyüşe izin verilmeyeceğini ifade etti.

Bornova Sokak'tan toplanma alanına “Lubunyalara değil katillere barikat” sloganları atarak yürüyen kitleye polis müdahale etti. Ara sokaklara dağılan kitle Kordon'da yeniden buluştu. Kordon'daki bekleyişin ardından kitle tekrar Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde yürüyüşe geçti. Sık sık “Trans cinayetleri politiktir”, “Onur Yürüyüşü yasaklanamaz”, “Lubunyalar burada valilik nerede” sloganları atan kitle yeniden ÖSYM binası önüne geldi. Onur Yürüyüşü için bir araya gelen kitleye sert müdahale eden polis çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. Aralarında serbest gazeteci ve foto muhabiri Berkcan Zengin’in de bulunduğu bazı gazeteciler darp edildi.

Gözaltına alınanlar arasında, Mor Dayanışma Örgütü İzmir Temsilcisi Deniz Uslu'nun da yer aldığı, 12 kişiden 6'sınınsa Rojhat Tunç, Ali Suat Eroğlu, Fırat Kaya, Sabriye Akkul, Nuray Kaçmaz olduğu bildirildi.

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0