O sözleri ittifakta krize neden olmuştu: Eriş'ten geri adım!

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, CHP’nin Beydağ’da düzenlediği dayanışma yemeğindeki sözlerinin yanlış anlaşıldığını dile getirerek, “Hiçbir zaman ne İYİ Parti'yi ne yöneticilerini incitecek, Millet İttifakı ruhuna zarar verecek bir söylemin içinde olmadım olmam da. Oluşan bu yanlış anlaşılmadan dolayı İYİ Partili arkadaşlarımızdan ve Millet İttifakı ailemizden özür dilerim” dedi.

O sözleri ittifakta krize neden olmuştu: Eriş'ten geri adım!

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş’in, CHP’nin Beydağ’daki dayanışma toplantısında geçtiğimiz Kasım ayında vefat eden Salim Özkarakaş’ı andığı sırada sarf ettiği öne sürülen sözler, İzmir siyasetinde tartışma konusu olmuştu. Eriş’in, 2019 yerel seçimlerinde CHP’den aday adayı olan, ancak partinin ittifak kapsamında İYİ Parti’ye destek vermesi üzerine tepki gösterip, CHP’den ayrılan ve Demokratik Sol Parti’den belediye başkan adayı olan Özkarakaş için “Aday olsaydı, Kiraz’ı kazanırdık” dediği öne sürülmüştü.

Eriş’in bu sözlerinin ardından İYİ Parti Beydağ İlçe Başkanı Yasin Kırmızı’nın toplantıyı terk ettiği öğrenilmişti. Krizin ardından İYİ Parti İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar ise sosyal medya üzerinden “Aradan geçen otuz aydan sonra sarf ettiğiniz sözlere dikkat edeceksiniz, İttifakın ruhunu yaşatmak ve taşımak yalnızca bize düşerse o zaman yük olur ‘KİRAZ’ onurumuzdur” şeklinde bir paylaşım yapmıştı.

Öte yandan Başkan Eriş, konuya ilişkin bir yazılı açıklama yayınladı. Amacının İYİ Parti’yi incitmek olmadığının altını çizen Eriş, Salim Özkarakaş’ın hayatta olmamasından dolayı duyduğu üzüntü ve özlemi dile getirdiğini belirtti.

Sözlerinin yanlış anlaşıldığını belirten Eriş, Hüsmen Kırkpınar’ı aradığını, ancak kendine ulaşamadığı için bu açıklamayı yaptığını da sözlerine ekledi.

Eriş’in açıklaması şu şekilde:

“Cumhuriyet Halk Partisi'nin Beydağ'da düzenlediği dayanışma yemeğinde yitirdiğimiz değerli dostlarımızı anmak üzere sarf ettiğim sözlerin ne İYİ Parti'ye ne de birlikte çok güzel şeyler başaran Millet İttifakı'na yönelik olmadığını hatırlatma ihtiyacı doğmuştur. Hiçbir zaman ne İYİ Parti'yi ne yöneticilerini incitecek, Millet İttifakı ruhuna zarar verecek bir söylemin içinde olmadım olmam da.

Kaldı ki bu konuşmada geçtiğimiz günlerde yitirdiğimiz Alaşarlı Mahalle Muhtarımız Saffet Çetin'in ve yine geçen yıl yitirdiğimiz Kiraz ilçemiz için bir değer olan Salim Özkarakaş'ın da aramızda olamayışlarından duyduğum üzüntü ve özlemi dile getirdim. Elbette yitirdiğimiz değerleri her zaman saygı ve rahmetle anacağız.

Konjonktürel olarak alınması gerekmiş kararlarla ilgisi olmadığı halde duygularımı dile getirdiğim sözlerin yanlış anlaşıldığını ve basına üzücü şekilde yansıdığını görüyorum.

Bu noktada elbette medya üzerinden yanıt vermek yerine İYİ Parti İzmir İl Başkanımız Sayın Hüsmen Kırkpınar'ı arayıp durumun bundan ibaret olduğunu aktarmak ve var olan yanlış anlaşılmayı gidermek istedim. Ancak sanırım yoğun oldukları için kendilerine ulaşamadım. Ama ulaşamayınca yanlış anlaşılmayı düzeltmek adına bu açıklamayı yapma gereği duydum.

Aynı şekilde Millet İttifakı paydaşı Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Başkanımız Sayın Deniz Yücel'e ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Tunç Soyer'e Foça'da belediye başkanlarımızla bir arada olduğumuz toplantıda durumun yanlış anlaşılmadan ibaret olduğunu aktardım. Büyükşehir Başkanımız ve İl Başkanımız ve Başkanlarımızın olduğu toplantıda da duygularımı dile getirdim.

Birlikte yol arkadaşlığı yaptığım İYİ Partili arkadaşlarımı kırmam asla söz konusu olamaz. Oluşan bu yanlış anlaşılmadan dolayı İYİ Partili arkadaşlarımızdan ve Millet İttifakı ailemizden özür dilerim.”

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0