Neptün Soyer; "Süt Fiyatları Yerinde Saymamalı"

İzmir Köy Koop Birlik Başkanı Neptün Soyer "Üreticinin 1 kg sütünü sattığında 1,3 kg yem alabilmesi garanti altına alınmalı" dedi.

Neptün Soyer; "Süt Fiyatları Yerinde Saymamalı"

Süt fiyatları konusunda yazılı bir açıklama yapan İzmir Köy Koop Birlik Başkanı Neptün Soyer şunları belirtti: "15 Kasım 2019 tarihinden itibaren Ulusal Süt Konseyi tarafından çiğ süt fiyatı 2,3TL/LT olarak belirlenmiş ve o dönem için yem/süt paritesine baktığımızda desteklemeler hariç 1,47 olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak günümüze geldiğimizde özellikle son iki aydır fenni yem fiyatlarına gelen fahiş zamlardan sonra yem/süt paritesi 0,92 seviyelerine düşmüştür.

Damızlık Hayvanlar Kesilir Hale Geldi”

Üreticiler para kazanmayı bırakın hayvanlarına bakamayıp, damızlık değeri taşıyan hayvanlarını kestirir hale gelmiştir. Sonuç olarak ülkemizin ve yetiştiricimizin daha zor duruma düşmemesi ve ilerleyen günlerde kötü tecrübe ettiğimiz hayvan ve hayvansal ürünler ithalatı yapmamamız için bakanlığımızın konuya acilen el atması ve süt fiyatlarını dünyada geçerli olan 1,3 yem/süt paritesi doğrultusunda güncellemesi ve ilerleyen dönemler içinde süt fiyatı güncellemesini en fazla 3'er aylık dönemler halinde yapmasını beklemekteyiz."  Soyer, "süt üreticisinin yem maliyeti yanında akaryakıt, elektrik, su, işçi gibi birçok maliyetleri olduğunu belirterek her şey zamlandı süt fiyatları sabit kaldı" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0