Maden ocağı toplantısına halk seti: Gözler Bakanlık'tan çıkacak kararda

İzmir’in Tire ilçesinde kentin akciğerleri olarak bilinen Kartal Dağı’nda Emerald Maden, Taşımacılık, İnşaat Şirketi tarafından 6 köyü etkileyecek olan mermer ocağı için bugün yapılması planlanan halkın katılımı toplantısı bölge halkının eylemi nedeniyle gerçekleştirilemedi.

Maden ocağı toplantısına halk seti: Gözler Bakanlık'tan çıkacak kararda

Konuya ilişkin konuşan konuşan Kartal Dağı Koruma Platformu Sözcüsü Zeynel Aydın, projeye ilişkin çıkacak kararı bekleyeceklerini ifade etti ve “Biz süreci buraya kadar getirdik. Bankalık İzleme Değerlendirme Kurulu, Ankara’da toplanacak. Bir karar verecekler. Eğer olumlu yönde karar verilirse biz yargı yoluna gideceğiz” dedi.

İzmir’in Tire ilçesinde kentin akciğerleri olarak bilinen Kartal Dağı’nda Emerald Maden, Taşımacılık, İnşaat Şirketi tarafından Mehmetler, Üzümler, Küçükkale, Büyükkale, Alaylı, Kurşak, Hasançavuşlar köylerini etkisi altına alacak mermer ocağı için bugün halkın katılımı toplantısı gerçekleştirilecekti.

Ancak toplantı, bölge halkının gösterdiği tepki nedeniyle gerçekleştirilemedi. Küçükkale Köyü'nün kahvesinin önünde bir araya gelen köylüler sazlı türkülü eylemle, toplantının yapılmasını engellediler. 

Gerçekleştirilen eyleme, STK’lar, İzmir Baro Başkanı Özkan Yücel, Tire Belediye Başkan Yardımcısı Gökhan Hızlı, EGEÇEP bilim kurulu ve sözcüleriyle birlikte destek vermek için alana geldiler.

Eylemin ardından Egepostası’na konuşan Kartal Dağı Koruma Platformu Sözcüsü Zeynel Aydın, barışçıl ve demokratik bir eylem gerçekleştirdiklerini ifade etti. Bundan sonra kuruldan projeye ilişkin çıkacak kararı bekleyeceklerin belirten Aydın, projeye olumlu görüş verilmesi durumunda yargı yoluna gideceklerini söyledi. 

“BUNDAN SONRAKİ SÜREÇ HUKUKİ SÜREÇ”

Halkın kararlılığının toplantının gerçekleştirilmemesinde önemli rol oynadığını ifade eden Aydın, “Toplantıyı, yaptırmadık. Halkın protestosu ve direnciyle toplantı gerçekleştirilemedi. Onlar bizi bilgilendirmeye gelmişti halk oları bilgilendirdi. Neyi ve niye istemediğini açık ve net bir şekilde ortaya koydu. Bundan sonraki süreç, hukuki süreç. Bundan sonra raporun olumlu ya da olumsuzluğuna kurul ve bakanlık karar verecek. Halka rağmen bu rapora olumlu karar verirlerse dava süreci başlayacak” dedi.

“HALKA RAĞMEN İNAT ETMEYİN VE BU PROJEYİ GERİ ÇEKİN”

Şu anda bakanlıktan projeye ilişkin çıkacak kararı beklediklerini ifade eden Aydın, sonuca göre hareket edeceklerini söyledi ve “Tire halkı, Küçükkale, Büyükkale, Üzümler ve Akyurt köyleri temsilci grupları göndererek dirençli bir duruş sergilediler. STK’lar, İzmir Baro Başkanı Özkan Yücel, Tire Belediye Başkan Yardımcısı Gökhan Hızlı, EGEÇEP bilim kurulu ve sözcüleriyle beraber buraya gelecek bizlere destek verdiler. EGEÇEP, süreci izledi ve belediye başkanıyla da görüşecek burada Selçuk ve Tire belediyesinin önderliğinde Küçük Menderes Havzası’nda çevre sorunlarıyla ilgili bir çalıştay yapma kararı aldılar. Önümüzdeki süreçte bu çevre sorunları masaya yatırılacak ve buradaki çevre sorunlarıyla ilgili bir rapor oluşturulacak. Çünkü buradaki firmanın proje dosyasının içeriği adeta çelişkiler yumağı. Biz süreci buraya kadar getirdik. Bankalık İzleme Değerlendirme Kurulu, Ankara’da toplanacak. Bir karar verecekler. O toplantının neticesinde olumlu ya da olumsuz görüş bildirecekler. Firma ÇED olumlu raporu alırsa sahaya girecek. Eğer olumlu yönde karar verilirse biz yargı yoluna gideceğiz. Bizim köyümüz tarihten geliyor. Biz havamızı suyumuzu korumakta kararlıyız. Halaylar çektik, türküler söyledik. Toplantıyı yaptırmadık. Gayet barışçıl ve demokratik bir eylem yaptık. Kimseye bir zarar gelmedi. Tek isteğimiz projenin geri çekilmesi. Halka rağmen inat etmeyin ve bu projeyi geri çekin diyoruz” diye konuştu.

“MADENCİLERİN GİRİŞİ YASAKTIR”

Küçükkale Mahallesi’nin birçok noktasına “Madencilerin girişi yasaktır” pankartları asıldı

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0