Konak Belediyesi, İYİ Partili meclis üyesine çalışmış!

Konak Belediyesi, İYİ Partili meclis üyesine çalışmış!
02 Eylül 2020 Çarşamba 11:31

Konak Belediyesi'nin İYİ Partili Belediye Meclis Üyesi Burcu Bostancıoğlu, gizli patronu olduğu yerel gazeteyi kullanarak CHP'li belediyelerden binlerce lira ilan aldığı iddia edildi. 

Bir grup Konak Belediyesi çalışanını iddiasına göre; 30 Mart Yerel Seçimlerinin tartışmalı ismi, teşkilatın istememesine rağmen İYİ Parti Grup Başkan Vekili Lütfü Türkkan'ın baskıları ile listeye giren Burcu Bostancıoğlu’nun basın danışmanı olarak bilinen Gamze İşler’in imtiyaz sahibi olduğu “E-Gazetem” başta Konak Belediyesi olmak üzere kentteki CHP’li belediyelerce adeta maaşa bağlandığı yönünde. Gazetenin Genel Yayın Yönetmeliğini üstlenen isim ise Menemen Belediyesi Basın ve Yayın Müdürü Haydar Koçak.

Adı geçen gazetenin yayın kurulunda yer alan isimler ise çok manidar. Konak Belediye Meclis Üyeleri Burcu Bostancıoğlu ile Barış Özgen’in hem belediye meclis üyesi olması hem de üyesi oldukları belediyen ilan almaları akla çeşitli sorular getiriyor. Ayrıca Burcu Bostancıoğlu ile Barış Özgen, Konak Belediyesi Madde Bağımlılığıyla Mücadele Komisyonu’ndan çalışma arkadaşları. 

BAŞKAN BATUR'UN NÜFUZU KULLANILIYOR!

Konak Belediyesi’nin İYİ Partili Belediye Meclis Üyesi Burcu Bostancıoğlu, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur’a baskı kurarak Belediyenin tanıtım bütçesinden yüklü miktarda reklam gideri adı altında ödeme aldığı, ayrıca Başkan Batur’un nüfuzunu kullanarak başta Bornova Belediyesi olmak üzere Buca, Seferihisar, Beydağ, Bayraklı, Menemen, Çeşme ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden binlerce ilan bedeli adı altında ödeme aldığı da iddialar arasında. 

GAZETENİN ADRESİ BURCU BOSTANCIOĞLU'NA AİT!

E-Gazetem’in künyesine göre yönetim adresi, Alsancak Mahallesi 1441 Sokak No:1 Nimethan İşhanı Konak İzmir olarak görünüyor. Burcu Bostancıoğlu’nun sahibi olduğu Akademik Sanat Terapileri Merkezi ve başkanlığını yürüttüğü ayrıca E-Gazetem İmtiyaz Sahibi olan Gamze İşleri’in de kurucusu olduğu “Bir Hayata Dokun Derneği” de yine aynı adreste faaliyet yürütüyor. 

TÜM İTİRAZLARA RAĞMEN KOMİSYON KURULDU!

Meclis Üyesi Burcu Bostancıoğlu’nun icraatları gazete ile de sınırlı değil. 31 Mart Yerel Seçimlerinin ardından toplanan ilk meclis toplantısında CHP’li Mahmut Esat Aslan, Madde Bağımlılığıyla Mücadele Komisyonu kurulması için önerge verdi. AK Partili ve MHP’li üyelerin “belediyenin öncelikli görevlerinnin bulunduğunu, bağımlılıkla mücadelenin belediyenin görevi değil devletin görevi olduğunu” belirterek önergeye itiraz etmişlerdi. Başkan Batur’un da önergeye destek vermesiyle oy çokluğuyla Kabul edilen komisyonda İYİ Parti’den Burcu Bostancıoğlu, CHP’den Barış Özgen, Aslı Gündüz ve Ali Yangir seçildi. AK Parti grubundan da Nazlı Kurt yer aldı. Ne hikmetse projenin mimarı Burcu Bostancıoğlu olmasına ragmen (ki ardından komisyon başkanı olarak seçildi) önergeyi CHP’li Mahmut Esat Aslan’ın vermesi kulislerde İYİ Parti’nin önergesi Kabul edilemez şeklinde yorumlanmıştı. Başta Konak Belediye Başkan Yardımcısı Asker Güneş olmak üzere CHP’li birçok meclis üyesinin b karardan rahatsız olduğu ama grup kararı alındığı için Kabul oyu verdikleri de o zamanlar sosyal medyaya ve yerel basının haberlerine yansımıştı. 

26 Haziran 2019 tarihinde Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, beraberinde Meclis Üyeleri Burcu Bostancıoğlu ile birlikte Konak Belediyesi Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Konak’ta yeni madde bağımlılığı tedavi merkezi açacaklarının müjdesini vererek, “Madde Bağımlılığı ile Mücadele Komisyonu’nu kurarken ‘bir kişinin hayatını kurtarsak bizim için kârdır’ diyerek kurduk. Bugün geldiğimiz nokta bizi mutlu ediyor. Konak Belediyesi olarak madde bağımlılığı için tedavi merkezi açıyoruz. Basmane bölgesinde Oteller Sokağı diye bilinen alanda 3 katlı bir bina var. Bu binanın sahibi bizim arkadaşımız. Bu binanın Konak Belediyesi’ne bağışlaması konusunda anlaştık. Bu konuya ciddi çalışıyoruz. Önümüzde belediye meclis toplantısında gündemimiz olacak. Muhtarlarla iletişim halindeyiz. Mahallelerimizde çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi. 

BAĞIMLILIĞI TEDAVİ MERKEZİ ADI ALTINDA BİNLERCE LİRA BOŞA MI GİTTİ?

Alınan kararın ve basın açıklamasının üzerinden yaklaşık 14 ay geçmesine, Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi’ne inşaat ve tadilat için binlerce lira harcanmasına ragmen henüz bir arpa boyu yol alınmış değil. Aradan geçen 14 aya ragmen Konak Belediyesi konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı. Meclis Üyesi Burcu Bostancıoğlu’nun profesyonel hayatında bağımlılara yönelik sanat terapisi uyguladığı ve hayatını buradan kazandığı parayşa idame ettiği alınan bilgiler arasında. Bostancıoğlu’nun komisyon başkanı olması, ileride açılması muhtemel olan tedavi merkezinin yöneticisi Bostancıoğlu’nun olacak olması kafalarda soru işareti yarattı. Bostancıoğlu ayrıca Konak Belediyesi iştiraklerinden MERBEL Şirketi’nin yönetim kurulu üyesi olduğu ve huzur hakkı adı altında maaş aldığı da edinilen bilgiler arasında. 

KONAK BELEDİYESİNİN MALZEMELERİ ODATV’YE!

Burcu Bostancıoğlu’nun basın danışmanı ve E-Gazetem’in İmtiyaz Sahibi Gamze İşler ayrıca OdaTV muhabirliği görevini yürütüyor. Edinilen bilgiye göre, OdaTV adına yine aynı adreste kurulan TV stüdyosunun kamerai mikrofonları ve bir kısım ışık ünitesinin Bostancıoğlu’nun Başkan Batur’a ‘özel ricası’ üzerine Konak Belediyesi Türkan Saylan Kültür Merkezi’nden alınarak Gamze İşler’e hibe edildiği yönünde. 

Gamze İşler, Konak Belediyesi’nin hibe ettiği malzemelerle OdaTV adına hazırlanan bir videoda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret etmiş ve bu hakaret sebebiyle de Cumhuriyet Savcılığı Gamze İşler hakkında soruşturma başlatmıştı.

Kaynak: www.egedesondakika.com adresinden alınan haberi noktasına virgülüne dokunmadan yayınladık.

Egeajans olarak bu haber üzerine yaptığımız araştırmada ilginç bilgilere ulaştık. Bu bilgileri siz değerli okuyucularımızla paylaşmak istiyoruz. Yukarıda adı geçen Gamze İşler daha önce Serbest Fırka isimli internet medyasında çalışırken bu kuruluşun arşivlerini kopyalayıp E-Gazetem'e taşıdığı (E-Gazetem'i de Serbest Fırka'da çalışırken kurmuştur) gerekçesiyle işyerinden görevine son verilmiştir. Gamze İşler işyerinden ayrıldıktan 12 ay sonra işyeri sahiplerini taciz etmekle suçlayıp Cumhuriyet Savcılığına dilekçe vermiştir. Cumhuriyet Savcılığı bu iddiayı ciddiye almamış işyeri sahibi hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar vermiştir. İşyeri sahibi (izin almadığımız için adını yazmıyoruz) Gamze İşler hakkında işyerinin arşivlerini izinsiz olarak E-Gazetem'e taşıdığı, güveni kötüye kullandığı ve kendisine yapılan (savcılık tarafında reddedilen) haksız suçlamalar için Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunmuştur. Bununla ilgili tanıklarıyla birlikte Bayraklı Karakolu'nda gerekli ifadeyi vermiştir. Okuyucularımızın bunları da bilmelerini istedik. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.