İzmir’in göbeğindeki tarih için bir ihale daha!

İzmir Vakıflar Bölge Müdürlüğü, mülkiyeti Kaplan Mustafa Paşa Vakfı’na ait olan ve 2016 yılında ihale ettiği ve yıkım sırasında tabanından Roma Hamamı çıkan Konak’taki tarihi Ahmet Ağa Hanı, ihaleyle ticaret fonksiyonu kullanılmak üzere 35 yıllığına kiraya veriliyor.

İzmir’in göbeğindeki tarih için bir ihale daha!

İzmir Vakıflar Bölge Müdürlüğü, mülkiyeti Kaplan Mustafa Paşa Vakfı’na ait olan ve 2016 yılında ihale ettiği ve yıkım sırasında tabanından Roma Hamamı çıkan Konak’taki Ahmet Ağa Hanı, ihaleyle 35 yıllığına kiraya veriliyor. 

Han olarak kullanılan alan daha önce; riskli olduğu gerekçesiyle yıkılıp yeniden yapılmasına karar verilmişti. Ancak, binanın ihaleyi kazanan firma tarafından yıkılmaısnın ardından yapının temelinden ise Roma dönemine ait tarihi eserler çıkmıştı. 

Taşınmazın bulunduğu bölge, daha önce Antik Roma dönemine ait olan liman hamam ve imparatorluk salonu tespit edildiği için arkeolojik sit alanı ilan edilmiş ve yapıya kapatılmıştı. 

Öte yandan; geçtiğimiz aylarda daha önce de kiralanması için ihale kararı alınan tarihi yapı için bir kez daha ihaleye çıkılıyor. 

3 bin 574,11 metrekarelik alan İzmir Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restorasyon veya onarım karşılığında 2 yıllık inşaat süresi de dahil olmak ve ticaret fonksiyonu da kullanılmak üzere toplam 35 yıllığına kiraya çıkarıldı.

Açık artırma usulü ile gerçekleştirilmesi planlanan ihalede  muhammen bedel ise 14 milyon 966 bin lira olarak belirlendi.

İhale, 6 Ocak 2022 Perşembe günü saat 14.00’te  gerçekleştirilecek.

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0