İzmir’de Korkunç İstismar! Ak Partili Eski Başkan Tutuklandı!

İzmir'de Korkunç İstismar, eski başkan tutuklandı!

İzmir’de Korkunç İstismar! Ak Partili Eski Başkan Tutuklandı!

İzmir’de yaşamakta olan ve 5 yaşındaki çocuğunu istismar ettiği adli tıp raporlarıyla kanıtlanan AK Parti eski Selçuk Gençlik Kolları Başkanı Refik Yakıt tutuklandı.

Cumhuriyet'ten Nagihan Yılkın'ın haberine göre, Boşanma süreci devam ederken N.Y, 5 yaşındaki erkek çocuğunun babasıyla görüştükten sonraki söylemleri, hareketleri ve anal bölgesinde tespit ettiği kızarıklar üzerine savcılığa başvurdu.

Raporlar Sunuldu

N.Y’nin avukatları 24 Mart 2021’de görülen duruşmada, mahkemeye babanın 5 yaşındaki çocuğunu istismar ettiğini kanıtlayan profesyonel raporlarını ve pedagog görüşlerini de sundu.

Ancak mahkeme, kendileri tarafından yönlendirilen pedagogun hazırlamış olduğu sosyal inceleme raporunu (SİR) dikkate alarak, çocuğun geçici velayetini babaya verdi.

Anne ile çocukların görüşmesi için her hafta cumartesi günlerini belirli saatleri görüşme saati olarak tespit etti.

Velayetin babaya verilmesi ardından N.Y’nin avukatları karara itiraz etti. Avukatlar itiraz dilekçelerinde evvela çocuğun üstün faydası gözetilerek geçici velayetin babaya verilmesi kararından vazgeçilmesini, sosyal inceleme raporuna itirazın kabul edilmesini talep etti. Ancak mahkeme bu talepleri de reddetti ve takipsizlik kararı verdi.

Önce Kadınlar ve Çocuklar Derneği’nden Avukat Desteği

Geçtiğimiz günlerde Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği (ÖÇKD) avukatlarından Barış Özbay ve Özgür Baykal annenin davasını üstlendi.

Davaya Bakan Hakim İle Soruşturmayı Yürüten Savcı Evli

Dava sürecine ilişkin konuşan avukat Barış Özbay durumu şöyle anlattı:

"N.Y hanım eşiyle bir boşanma davası sürecinde. Bu dava sürdüğü esnada 2020 senesinde bir cinsel istismar iddiasıyla savcılığa suç duyurusunda bulunuyor.

Savcılık konu ile alakalı olarak bir soruşturma açmış ama soruşturmada art niyet oluşturacak biçimde ciddi anlamda bir talihsizlik yaşandığı belli. Baba İzmir ilinin Selçuk ilçesinde AKP ilçe idaresinde olan biri. İstismar soruşturmasını yürüten savcıyla boşanma davasına bakan hakim evli. Soruşturmanın yürütüldüğü esnada ifadeler alınıyor fakat ilk adli tıp raporunda herhangi bir cinsel birleşmeye ilişkin bir bulgu bulunmadığından takipsizlik verilmekte.

Anneye Tehdit

Bu süreçte çocuğun kendi ifadesiyle istismara uğradığını belirtmesine rağmen mahkeme tarafından atanan pedagog durumu rapora işlemiyor, hatta anne aleyhine bir durum oluşturuluyor. Öyle ki ilk soruşturma sürecinde anne istismar dilekçesini sunmak için hakimin yanına gidiyor ve odasından kovuluyor. Mahkeme sırasında da anneyi çocuğunu sosyal hizmetlere vermekle tehdit ediyor. Ancak hakimin babayla dış görüşme yapmış olduğu iddia ediliyor.

İSTİSMARCI BABAYA VELAYET VERİLMİŞTİ

Bu sırada babanın velayeti yok ama kişisel ilişki kurulabilmesi için ara kararla bir durum tahsis ediliyor. Bundan kaynaklı olarak hafta sonu çocuğun babayla görüşmesi sonrası çocuğun anal bölgesinde kızarıklar tespit ediliyor. Anne olayın hemen ardından tekrar savcılığa gidiyor. Savcılık, Çocuk İzleme Merkezi'nden bir rapor aldırılmasını muayene yapılmasını istiyor.

Olayla ilgili bir muayene yapılıyor ve çocuğun ifadesi alınıyor. Çocuk daha önce yaşadığı süreçle ilgili meramını çok fazla anlatmaya çalışmakta olduğu için bu kez kendi içerisine çekiliyor ve olayı anlatmak istemiyor. Olayı anlatmadığı ve direk olarak babayı suçlamadığı için adli tıp raporunun gelmesi bekleniyor. Bizi de sürüncemeye sokan süreç buydu. Soruşturmaya dahil olduğum zaman dosyayı inceledim önceki süreçte de profesyonelların ve pedagogların görüşlerinin yer aldığını gördüm. Ancak adli tıptan bir rapor aldırılmamış, muayene raporu yazılı olarak formasyona sokulup savcılık dosyasına sunulmamış.

İstismar Raporla Kanıtlandı

Konuyla alakalı olarak ben pazartesi günü 2. Soruşturmayı yürüten savcıyla görüştüm, cinsel birleşmeye ilişkin görsel verileri sundum. Onlar da bu durum söz konusudur dediler. Savcı, bu konuşmaya istinaden adli tıp raporu için İzmir’deki süreci hızlandırdı. Beklediğimiz gibi cinsel bir birleşmenin tartışmasız, çok net olduğuna ilişkin bilimsel verilerin yer aldığı adli tıp raporu savcılığa ulaştı. Bunun sonucunda şahıs hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Dün akşam da Selçuk Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklandı."

"Anneler Korkmasın"

Yaklaşık 2 senedir mücadele ettiğini dile getiren anne N.Y ise adalet istedi ve şu ifadeleri kullandı:

"Bu kişinin gerçekten gerekli olduğu cezayı almasını istiyorum, sokakta elini kolunu sallaya sallaya gezsin istemiyorum. Benim oğlum bir daha babası tarafından tecavüze uğrasın istemiyorum. Yalnızca benim oğlum değil, bu insanların dışarda kalması demek, sokakta binlerce çocuğun istismara uğrama tehlikesi var demek. Adalet var ise eğer bu ülkede, çocuklara ve kadınlara da artık adaletin uygulanmasını istiyorum. Hiçbir anne korkmasın.

"Evladım İçin Mücadele Ettim"

Koskoca parti onun arkasındaydı. Babanın arkasında hakimler, savcılar vardı ve dosyayı kapattılar. Ama ben yılmadım. Yalnızca evladım için bu mücadeleyi verdim. Şu an oğlum iki ayrı yerden tedavi alıyor. Hiç kimseden hiçbir maddi katkı almadan, yalnızca ailemin desteğini alarak çocuğumun tedavilerini başlattım. Hiçbir anne bana bir şey yapar, çocuğuma bir şey yapar diye bu sapıklardan korkmasın. Onlar kuvvetli olsunlar ki bu pislikler o masum çocuklara dokunamayacaklarını anlasınlar. Bilsinler ki o masum çocukların geleceklerini yakmasınlar; canlarını, bedenlerini, ruhlarını acıtmasınlar, yakamasınlar. Kanunlar çok zayıf işliyor. Öyle caydırıcı maddeler çıkarsınlar ki bu sapık zihniyetler bunun cezasının çok ağır olduğunu bilsinler. Anneler de bilsinler ki ne kendileri suçlu ne de evlatları. Tek suçlu var ise o da sapıklar. Anneler korkmasın, korkmadan mücadele versin."

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2021, 10:46

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0