İYİ Partili Dervişoğlu'ndan Soyer'e '9 Eylül' tepkisi

İYİ Parti TBMM Grup Başkan Vekili ve İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 9 Eylül İzmir’in 100. Kurtuluş Günü dolayısıyla hazırlattığı tanıtım görselleri üzerinden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e tepki gösterdi.

İYİ Partili Dervişoğlu'ndan Soyer'e '9 Eylül' tepkisi

Görselleri sosyal medyadan paylaşan Dervişoğlu, “ '9 Eylül' İzmir ve Türkiye’nin düşman işgalinden kurtuluşunun “ZAFER” günüdür. Sn. Tunç Soyer’i bu afişleri kaldırmaya ve 9 Eylül’ün 100.yılına yakışır kutlamalar yapmaya davet ediyorum."dedi.

 İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 9 Eylül İzmir’in Kurtuluşu’nun 100. yıl dönümü için hazırlattığı tanıtım görsellerinde "Barışın İkinci Yüzyılı" ifadesinin yer almasına tepki yağıyor.

Muhalefetten gelen eleştirilerin ardından İYİ Parti TBMM Grup Başkan Vekili ve İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu da İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'e tepki gösterdi.

DERVİŞOĞLU: YAKIŞIR KUTLAMALAR YAPMAYA DAVET EDİYORUM 

Sosyal medyadan açıklama yapan Dervişoğlu, "15 Mayıs 1919’un ne olduğunu anlamak istemeyen akıl, 9 Eylül 1922’nin muhtevasını kavrayamaz.
“9 Eylül”İzmir ve Türkiye’nin düşman işgalinden kurtuluşunun “ZAFER” günüdür.
Sn. Tunç Soyer’i bu afişleri kaldırmaya ve 9 Eylül’ün 100.yılına yakışır kutlamalar yapmaya davet ediyorum." dedi.

SOYER: BARIŞIN ZAFERİDİR

Dervişoğlu'na ve muhalefetten gelen eleştirilere Soyer ise "9 Eylül, sadece İzmir’in değil Türkiye’nin kurtuluşudur. Demokrasinin, özgürlüğün, bağımsızlığın, barışın zaferidir. 

Cumhuriyetimizin ve bağımsızlığımızın ikinci yüzyılı, aynı zamanda demokrasi ve barışın ikinci yüzyılıdır." yanıtını verdi.

DERVİŞOĞLU: KAVRAM KARGAŞASI İÇİNDE KERHEN KUTLUYORMUŞ İZLENİMİ VEREMEYİZ 

Dervişoğlu bu kez Soyer'in paylaşımını alıntılayıp, "Sayın Başkan;
Bu yıl 9 Eylül zaferinin 100.Yıldönümü. 
Cumhuriyetimizin ve Lozan Barış Antlaşmasının 100.yılını ise 2023’de zaten beraberce kutlayacağız.
Türkiye ve İzmir için böylesine önemli bir tarihi zaferi kavram kargaşası içinde kerhen kutluyormuş izlenimi veremeyiz." dedi.

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0