CHP’li Yücel’den iktidara ‘3600 ek gösterge’ çıkışı: 5’li çete memurlarımızdan daha mı büyük?

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, milyonlarca memurun beklediği ‘3600 ek gösterge’ yasasının çıkmaması nedeniyle iktidara sert tepki gösterdi. Yücel, “5’li çete milyonlarca memurumuzdan daha mı büyüktür? İktidar, lüks uçaklara, milyonlarca liralık makam araçlarına, yazlık ve kışlık saraylara, harcayacak kaynağı bulurken, 3600 Ek gösterge hakkını bekleyen milyonlarca memurumuz için mi kaynağı bulamıyor?” şeklinde konuştu.

CHP’li Yücel’den iktidara ‘3600 ek gösterge’ çıkışı: 5’li çete memurlarımızdan daha mı büyük?

CHP, milyonlarca memur ve emeklinin hayata geçirilmesini beklediği ‘3600 ek gösterge’ için 81 ilde eş zamanlı bir basın açıklaması düzenledi.
İzmir’deki basın açıklaması İl Başkanlığı tarafından Konak Meydanı’ndaki Kemeraltı Çarşısı girişinde gerçekleşti. Düzenlenen basın açıklamasına CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, CHP İzmir Milletvekilleri Özcan Purçu, Tacettin Bayır, il yöneticileri, ilçe belediye başkanları ve yöneticileri ile sendika temsilcileri katıldı.

Hazırlanan basın açıklamasını okuyan Deniz Yücel, Türkiye’de milyonlarca kamu çalışanının verdikleri hizmetlerin karşılığında insanca yaşamak için hak talebinde bulunduklarının altını çizerek, “Ömrünün yarısını devletine hizmet etmekle geçiren memurlarımız, hanlar hamamlar, yazlık kışlık saraylar, lüks otomobiller veya uçaklar değil, yalnızca bir nebze olsun insanca yaşayabileceği ücrete sahip olmak için 3600 ek gösterge talebinde bulunuyor” dedi.

“MİLYONLARCA MEMURUMUZ YÜZ ÜSTÜ BIRAKILDI”

Yücel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı Seçimi’nde 3600 ek gösterge hakkını seçim vaadi olarak sunduğunu, ancak bu vaadin gerçekleşmediği yönünde bir eleştiri getirerek, “AKP’nin Seçim Beyannamesinde bile yer almayan, yalnızca lafla taahhüt ettiği 3600 ek gösterge ile ilgili Genel Seçimlerin üzerinden tam 39 ay geçmesine rağmen hiçbir düzenleme yapılmadı. Milyonlarca memur artan enflasyonun, dövizin, borçların, ekonomik krizin, mutfak yangınlarının altında 39 ayda ezildikçe ezildi. Hemen her kesimde olduğu gibi 3600 Ek gösterge sözü verilen milyonlarca memurumuz da iktidar tarafından bir kez daha yüz üstü bırakıldı” ifadelerini kullandı.

“İKTİDAR LÜKS UÇAKLARA, SARAYLARA KAYNAK BULURKEN…”

Açlık sınırının altında yaşamını sürdürmeye çalıştığını, bu nedenle “3600 Ek gösterge”nin, milyonlarca memur için hayati önem taşıdığını vurgulayan Yücel, iktidara ve Erdoğan’a yönelik eleştirilerini şu sözlerle sürdürdü: 
“İktidara defalarca bu sorunun çözümü için yaptığımız çağrılar, iktidar tarafından hep kulak ardı edildi. AKP Genel Başkanı her defasında “dünya 5’ten büyüktür” derken, 5’li çeteye bugüne kadar 131 kez vergi indirimi yaptı. Yıllardır 3600 Ek gösterge hakkını bekleyen memurlarımız için soruyoruz, 5’li çete milyonlarca memurumuzdan daha mı büyüktür? İktidar, lüks uçaklara, milyonlarca liralık makam araçlarına, yazlık ve kışlık saraylara, her türlü israfa ve şatafata harcayacak kaynağı bulurken, 3600 Ek gösterge hakkını bekleyen milyonlarca memurumuz için mi kaynağı bulamıyor? Kendi döneminde Londra’daki bir avuç tefeciye 191 milyar dolar faiz ödeyen iktidar, 3600 Ek gösterge hakkını bekleyen milyonlarca memurumuza mı kaynak bulamıyor? Bu yılın sadece ilk 8 ayında, ballı müteahhitlere 20 milyar TL’ye yakın garanti ödemesi yapan iktidar, 3600 Ek gösterge hakkını bekleyen milyonlarca memurumuza mı kaynak bulamıyor? Biliyoruz ki, ülkemizin kaynakları memurlarımızın 3600 Ek gösterge hakkının karşılanması için fazlasıyla yeterli. Bu kaynakların halka aktarılmaması ise bilinçli bir tercihtir. Bu ülkenin namuslu dürüst ahlaklı memurları çalışmaları karşılığında hakkı olanı istiyorken İktidar yine bir sonraki seçimde 3600 ek göstergeyi müjde diye duyuracak. Yıllardır halkın kaynaklarını yandaşlara ve tefecilere dağıtırken, milyonlarca memurun insanca yaşam hakkı hiçe sayılıyor?”

“MİLYONLARCA MEMUR CHP’NİN İKTİDARINI BEKLİYOR”

3600 Ek gösterge hakkı, milyonlarca memura verilen bir vaatten öteye gidemediğine dikkat çeken Yücel, bu sorunu CHP’nin iktidarında çözeceklerini sözlerine ekledi. Yücel, Milyonlarca memur 3600 Ek gösterge hakkı için, Cumhuriyet Halk Partisinin iktidarını bekliyor. İktidarımızda, yıllardır sözde vaatlerle ve içi boş müjdelerle bekletilen; Öğretmenlerimizin, tüm Sağlık Çalışanlarımızın, Polislerimizin, Din Görevlilerimizin, İnfaz Koruma Memurlarımızın, 3600 Ek gösterge talebini derhal hayata geçireceğiz. İktidarın yıllardır yaptığı umut tacirliğine, Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında son vereceğiz” sözleriyle konuşmasını noktaladı.

GERGİN ANLAR

Öte yandan Yücel’in basın açıklamasını okuduğu sırada bir vatandaş Yücel’e ‘Yalan atma’ şeklinde tepki gösterdi. Söz konusu vatandaş polis ekipleri tarafından uzaklaştırılırken, Yücel, “Ben 3 bin 600 ek gösterge bekleyen polislerimiz memurlarımız adına konuştum. O laf eden arkadaşımız adına konuşmadım” dedi.

“TÜM SİYASİ PARTİLER DESTEKLEMELİ”

Yücel’in ardından Birleşik Kamu-İş Sendikası İl Başkanı Adem Yıldırım ile KESK Sözcüsü Mustafa Güven de açıklamalarda bulundu. 
Yıldırım, bu yasanın tüm partilerin ortak kararı ile desteklenmesi gerektiğini dile getirerek, "Ülkemizde ekonomik ve sosyal yaşam şartları her geçen gün kötüye gitmektedir. Kamu emekçileri emekli olduktan sonra aldıkları emekli maaşı ile geçinememektedir. Ekonomik kriz alışveriş yapılan her yerde kendini hissettirirken, emekli olan bir kamu işçisi ay sonunu zor getirmektedir. Kamu emekçilerinin ek gösterge sorunu birçok meslek rubunu yakından ilgilendirmektedir. Bu göstergenin tüm kamu işçilerin kapsayacak şekilde yeniden düzenlenmelidir. Kamu emekçileri ek göstergenin yükselmesi ile adaletsizliğin ortadan kalkacağını düşünmektedir. İktidarın seçim öncesi verdiği sözleri unutmamasını istiyoruz. Memurların ayılık ücretlerini, emekli aylıklarını düzenleyecek göstergenin tüm siyasi partiler tarafından desteklenmemesini istiyoruz" dedi.

“CUMHUR İTTİFAKI’NIN VAATLERİNE KARNIMIZ TOK”

Güven ise, "Son TİS sürecinde gördü ki kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz. Cumhur İttifakını ve tek adam rejiminin vaatlerine karnımız tok. Kamu görevlileri olarak yıllardır mücadelesi verdiğimiz 3600 ek gösterge seçim vaatleri olarak kullanıldı. Siyasi partilerin AKP ve MHP ittifakının seçim vaatlerine karnımızın tok olduğu gibi Kamu emekçileri TİS masasında gerçek bir yarar maddesi olmadan onların duygularının suiistimal edilmesini kınıyoruz. Son yapılan zamlar ile kamu emekçileri 5-10 sen önce en düşük emekli maaşı 10 çeyrek altınken şimdi emekli olanların maaşı 5 çeyrek altının altına düştü. Artık 3600 ek gösterge tek başına yeterli olmaktan çıktı. Sendika yasasını değiştirilelim ve haklarımız birlikte alalım.  AKP yıllardır işçileri sistematik olarak yoksullaştırdı ve bize ölümü gösterip sıtmaya razı etmek istiyor" dedi.

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0