BORNOVA BELEDİYESİ’NE FATURA KESEN MECLİS ÜYESİ KİM?

Bornova Belediyesi'ne fatura kesen meclis üyesi kim?

BORNOVA BELEDİYESİ’NE FATURA KESEN MECLİS ÜYESİ KİM?
03 Nisan 2021 Cumartesi 12:52

Bize Ak Parti kanalından gelen eleştirilerde “Niçin CHP’li belediye yazmıyorsunuz Dr. Mustafa İduğ arkadaşınız olduğu için mi koruyorsunuz?” diye çok çeşitli telefondan eleştiri aldık. Bizim için birisiyle olan dostluğumuz haber yapmamıza asla engel değildir. “Atın bilgiler biz de değerlendirelim” dedik. Gelen bilgiler içinde bu meclis üyesinin ismi de yazılı ama biz ismini burada yazmak istemiyoruz. Bize gelen bilgilerde bu işin yargıya intikal ettiğini ve bu yargılama sonucunda meclis üyeliğinin düşeceği bilgilerini edindik. Bu bilgiler ışığında Bornova Belediyesi’nin bu konuda herhangi bir açıklaması olacaksa onu da yayınlamaya hazırız.

Yeni Türkiye Gazetesi’nde yapılan habere göre; 3 CHP, 2 AK Partili meclis üyesinin görev aldığı Denetim Komisyonu raporunun 20. Maddesinde yer alan “Meclis Üyesinin 2 adet fatura düzenleyerek belediyeye iş yaptığı tespit edilmiştir” ibaresi yer aldı. Tüm meclis üyelerini töhmet altında bırakan bu meclis üyesinin kim olduğu açıklanarak, diğer meclis üyelerinin bu töhmetten kurtarılması gerekmiyor mu?

Bornova Belediyesi’nin Nisan ayı meclis toplantısında Denetim Raporu ve İstanbul Sözleşmesi ile ilgili tartışmalar gündemi belirledi. CHP Grup Başkan Vekili Bahar Gürsu, İstanbul Sözleşmesi’nin feshiyle ilgili CHP grubu adına bildiri okudu. AK Parti ise duruma tepki gösterirken, Meclis Denetim Komisyonu’nun raporunda “Bir Meclis Üyesinin Belediyeye 2 Adet Fatura Düzenleyerek İş Yaptığı Tespit Edilmiştir” ibaresi ise adeta bomba tesiri yaptı…

Belediye’nin 1 yıllık faaliyetlerinin denetlenmesi için oluşturulan ve 3 CHP ile 2 AK Partili Akın Bilgiç ile Hatice Yıldırım’dan oluşan Denetim Komisyonu’nun hazırladığı raporda, bir belediye meclisinin “yasal olmadığı” halde belediyeye fatura kesip alışveriş yaptığı maddesi yer aldı. Komisyonun hazırladığı ve 20. Maddede yer alan “Meclis Üyesinin 2 Adet Fatura Düzenleyerek Belediyeye İş Yaptığı Tespit Edilmiş” şeklinde yer alan ifadeler şaşkınlıkla karşılandı.

AK Parti, CHP ve İYİ Parti gruplarının yer aldığı Meclis’te bu meclis üyesinin kim olduğu ise merak oluşturdu. Görüştüğümüz meclis üyeleri “Bir Meclis Üyesi” ibaresinin tüm meclis üyelerini töhmet altında bıraktığını, belediyeye fatura kesen meclis üyesinin bir an önce açıklanarak diğer meclis üyelerinin zan altından kurtarılması gereğine dikkat çektiler.

GÜNDEM DIŞI BİLDİRİ OKUMAYA TEPKİ

Öte yandan, meclis açılışının ardından CHP Grup Başkanvekili Bahar Gürsu İstanbul Sözleşmesi’nin feshiyle ilgili CHP grubu adına bir bildiri okudu. AK Parti, duruma tepki gösterdi.

Gürsu, İstanbul Sözleşmesi’nin bir gece vakti Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından feshedilmesinin kabul edilemeyeceğini ifade ederek, sözleşmenin uygulanması için mücadele edeceklerini söyledi.

AK Parti Bornova Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Fatih Taştan da, bu konunun meclis gündeminde olmadığını, dilek ve temennilerde konuşulması gerektiğini ifade ederek, “Biz, ilçemizi ilgilendiren konuların gündemde olması ve meclisin ılımlı geçmesi için hep çaba sarf ettik. Bundan sonraki süreçte teker yanlış yola girdi. Umarım düzelir” diye konuştu.

“Keşke Meclisi Terk Etseydiniz”

Bu arada, Gündem’le ilgili meselelerin konuşulup tartışıldığı mecliste, Türkiye gündemini ilgilendiren bir meselenin BİLDİRİ hali ile okunması ve okutulmasının teamüllere aykırı olmasına rağmen, Belediye ve Meclis Başkanı Dr. Mustafa İduğ’un tepki göstermemesi ve olaya sahip çıkması tepki ile karşılandı. Bir grup AK Partili meclis üyesi ise “Böyle bir şeyin olmasına inanamıyoruz. Dilek ve temenniler bölümünde olsa sesimiz çıkmazdı ancak meclisin açılışında böyle bir bildirinin okunması ve okutulmasına izin verilmesine anlam veremiyoruz” dediler. Bir grup partili ise “Keşke AK Parti grubu, böyle bir sorumsuzluğa meclisi terk ederek tepki gösterseydi” demekten kendilerini alamadılar.

Yasa der ki:

Madde 28: Belediye başkanı görev süresince ve görevinin sona ermesinden itibaren 2 yıl süreyle, meclis üyeleri ise görevleri süresince ve görevlerinin sona ermesinden itibaren 1 yıl süreyle, belediye ve bağlı kuruluşlarına karşı, Doğrudan doğruya veya dolaylı olarak taahhüde giremez,  komisyonculuk ve temsilcilik yapamaz.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.