Aya Yorgi Koyu'nun etrafı imara açıldı

İzmir Çeşme'deki dünyaca ünlü Aya Yorgi Koyu mevkiinde bulunan SİT alanı imara açıldı.

Aya Yorgi Koyu'nun etrafı imara açıldı

 Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın plan değişikliğine göre, daha önce tarım ve zeytinlik alanı ilan edilen yerlere 2 katlı villa yapılabilecek. Konuyu Meclis gündemine taşıyan CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, "Buradaki doğal dokuyu koruyarak yaşatmak varken, rant hırsıyla Çeşme’ye, İzmir’e ve hatta tüm Türkiye’ye ihanet ediyorlar" sözleriyle karara tepki gösterdi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, İzmir’in Çeşme İlçesi'nde Dalyan ve Sakarya mahallelerini kapsayan Ayayorgi Mevkii'ne yönelik 1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı Değişikliği ve 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı Değişikliği'ni askıya çıkardı. Buna göre; 3'üncü derece SİT alanında yer alan ve "Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı" kapsamındaki tarım arazisi ve zeytinlik vasfındaki bu yerler imara açıldı. 

2 KATLI VİLLA YAPILABİLECEK

Dünyaca ünlü Aya Yorgi Koyu'nun sırtlarını yapılaşmaya açan bu kararla, yapılaşma hakkı 0.30 olarak belirlenen alanda 2 katlı villalar yapılabilecek. Bakanlığın ilanında, inşaat sırasında tarihi eser ve tabiat varlığı çıkması durumunda faaliyetlerin durdurulması ve devletin ilgili birimlerine bilgi verilmesi istendi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İzmir İl Müdürlüğü tarafından konuyla ilgili yapılan duyuruda şu ifadelere yer verildi:

“Çeşme İlçesi, Dalyan ve Sakarya Mahalleleri, Ayayorgi Mevkiine ilişkin 1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı Değişikliği ve 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı Değişikliği Bakanlık Makamının 07.03.2022 tarih ve 3123141 sayılı Olur’u ile 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 109. maddesi uyarınca onaylanmıştır. Söz konusu 1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı Değişikliği ve 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı Değişikliği 3194 sayılı “İmar Kanunu” uyarınca 24.03.2022-22.04.2022 tarihleri arasında Valiliğimiz (Çevre, Şehircilik İklim Değişikliği İl Müdürlüğü), Anadolu Caddesi No:41/2 Bayraklı/İzmir adresinde 4. kat Tabiat Varlıklarını Koruma Şube Müdürlüğü ilan panosunda ve internet sayfasında 1 ay süreyle eş zamanlı olarak askıya çıkarılmıştır” 

CHP'Lİ KILIÇ'TAN SORU ÖNERGESİ

Öte yandan CHP İzmir Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyesi Av. Sevda Erdan Kılıç, da konuyla ilgili hazırladığı yazılı soru önergesini Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sundu. 

TBMM Divan Üyesi Av. Sevda Erdan Kılıç, yaptığı yazılı açıklamada, Çeşme’nin dünyaca ünlü Aya Yorgi Plajı yakınlarındaki SİT alanının imara açıldığını ifade etti.

“TARIM VE ZEYTİNLİK ALAN İMARA AÇILDI" 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın, Çeşme İlçesi’ndeki Dalyan ve Sakarya mahallerini kapsayan Ayayorgi Mevkii’ne yönelik 1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı Değişikliği ve 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı Değişikliği’ni askıya çıkardığını belirten Av. Sevda Erdan Kılıç, “Böylece, 3’üncü derece SİT alanında yer alan ve ‘Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı’ olarak belirlenen ‘tarım’ ve ‘zeytinlik alan’ vasfındaki bu yerler imara açılmış oldu.” dedi. 

CHP İzmir Milletvekili Av. Kılıç, Aya Yorgi Koyu’nun sırtlarına villalar yapılmasının gündeme geldiğini ifade ederek, “Yapılaşma hakkı 0.30 olarak belirlenen alanda 2 katlı villalar yapılabilecektir.” dedi. CHP’li Av. Sevda Erdan Kılıç, kazılarda tarihi eser ve tabiat varlığı çıkması durumunda ise devletin ilgili birimlerine bilgi verilmesinin kararlaştırıldığını bildirdi. 

“RANT HIRSIYLA ÇEŞME'YE, İZMİR'E, TÜRKİYE'YE İHANET EDİYORLAR"

Çeşme Projesi ile “93 milyon metrekare alanı betona gömmeyi” hedefleyen iktidarın, Çeşme’nin neredeyse tamamını abluka altına aldığını ve bunun için uğraştığını dile getiren Av. Sevda Erdan Kılıç, açıklamasında şunları belirtti:

“AKP, Çeşme’de yeşil alan kalmayana kadar yapılaşmayı, yandaşlarına sömürtmeyi hedefliyor. O güzelim doğayı, o güzelim koyları gördükçe ağızlarının suyu akar bir şekilde saldırıyorlar. Şimdi de dünyaca ünlü Aya Yorgi Koyu’nu hedefe koydular. İzmirliye, Çeşmeliye nefes aldırmayacaklar, belli. Buralar dünyanın en güzel yerlerinden, koylarından… Buradaki doğal dokuyu koruyarak yaşatmak varken, rant hırsıyla Çeşme’ye, İzmir’e ve hatta tüm Türkiye’ye ihanet ediyorlar. 

Türkiye Cumhuriyeti, AKP iktidarları döneminde gördüğü ihaneti hiçbir zaman görmedi. İklim kriziyle karşı karşıyayız. Su kriziyle birlikte kuraklıkla boğuşuyoruz ancak AKP sanki bu dünyada yaşamıyormuşçasına yeşil alanlara saldırıp ya betona gömüyor ya da madenciliğe açıyor. Paris Antlaşmasını daha yeni Meclis’te tüm partilerin katılımıyla onayladık. Buna rağmen doğayı bu kadar hoyratça kullanmak akıl tutulmasından başka bir şey değildir. Doğaya, hayvana, kadına, kendi gibi olmayan, kendi gibi düşünmeyen herkese her şeye düşman olan AKP’ye geçit vermemeliyiz; Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu liderliğinde Cumhuriyet Halk Partisi ve milletvekilleri olarak bizler buna izin vermeyeceğiz. Çeşme’nin iradesini; belediyesini, belediye meclisini, halkını yok sayarak aldığınız bu kararı tanımıyoruz ve bu konuyu mahkemeye taşıyacağız.”

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0