Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde 1 askerimiz şehit oldu Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde 1 askerimiz şehit oldu

İki kurumun 2024 yılında ortak yürüteceği Elektronik Denetleme Sistemi’yle (EDS) 177 noktada kırmızı ışık ihlal noktası ve 15 hız koridoru denetimi yapılarak kural ihlali kaynaklı can ve mal kayıpları azaltılacak.
 
Kent trafiğinde akılcı çözümler üretme hedefiyle çalışmalarını yürüten İzmir Büyükşehir Belediyesi, trafiğin daha güvenli ve akıcı olması için İzmir Ulaşım Merkezi’nde (İZUM)
İzmir İl Emniyet Müdürlüğü iş birliğiyle çalışmalarını genişletti. İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı ile İzmir İl Emniyet Müdürlüğü arasında yürütülen çalışma kapsamında emniyet yetkilileri, şehir trafiğini 10 binden fazla akıllı cihazla yöneten İZUM altyapısını kullanarak trafikte yaşanan aksaklıklara anında müdahale ediyor. İZUM’da görevlendirilen Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri, sistem sayesinde trafik kazası durumları da tespit ederek hem güvenliği hem de akıcılığı sağlıyor.
 
EDS ile trafik daha güvenli olacak
2024 yılında faaliyete başlaması planlanan Elektronik Denetleme Sistemi (EDS) ile İzmir trafiğindeki anlık denetlemeler daha akıcı, güvenli ve konforlu bir hale getirilecek. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün onayladığı proje için ihale süreçleri başlatılacak. Proje kapsamında emniyet mensupları, EDS ile oluşturulacak 177 adet kırmızı ışık ihlal noktası ve 15 hız koridorunda ise kontrol ve yaptırım uygulayabilecek. Böylelikle İzmir trafiğinde yaşanan hız ve kural ihlalleri büyük ölçüde önlenecek.
 
“Kurallara daha fazla uyulmasına katkı sağlayacak”
Proje hakkında bilgi veren İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanı Kadir Efe Oruç, “İZUM binamıza kent genelinde yaklaşık 1 milyon metreden fazla fiber bağlantıyla veri akışı sağlanıyor. Binlerce kamera ve akıllı cihazlardan gelen bilgiler, merkezimizde işleniyor. Emniyet Müdürlüğümüzle yaptığımız koordinasyonla, trafikte olan bir kazaya ve olası kural ihlallerine çok hızlı bir müdahale gerçekleştirebiliyoruz. Bu, tabi ki trafiğin akış hızı, süresi ve istenmeyen durumların çok hızlı bir şekilde çözümüyle bir rahatlama sağlıyor. Bunun üstüne şu an Emniyet Müdürlüğümüzle uygulayacağımız Elektronik Denetleme Sistemi’nde de sona yaklaştık. Kentimiz genelinde 177 noktada ışık ihlali kontrolü, 15 koridorda da hız denetimi yapılacak. Dolayısıyla bu denetim yapıları da kurallara daha fazla uyulmasına katkı sağlayacak” şeklinde konuştu. 
 
“EDS ile kentin trafik kültürü iyileştirilecek”
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yapmış olduğu düzenlemelerle kent trafiğinde kültür oluşturulmak istendiğini ifade eden Kadir Efe Oruç, “EDS’nin uygulanmaya başlamasıyla kentimizdeki trafik kültürünün daha da iyileşeceğini göreceğiz. EDS’de son aşamaya yaklaştık. 2024 yılı içinde bu sistemi İzmirlilerle buluşturmak istiyoruz” ifadelerini kullandı. 
 
İzmir trafiği 7 gün 24 saat İZUM kontrolünde
Sistem hakkında bilgi veren İZUM Şube Müdürü Özgür Yalçınkaya ise, “İZUM olarak, İzmir trafiğinin akıllı ulaşım sistemleri bileşenleriyle yönetilmesi ve yönlendirmesi işlerini yapıyoruz. Akıllı trafik sistemlerinin belli başlı bazı bileşenleri var. Trafik izleme kameralarımız var. Bu kameralarla şehrin ana arterlerinin trafiğini izleyebiliyoruz. Anlık trafikteki durumu görüp buradaki emniyet teşkilatından arkadaşlarımızla sahadaki trafiğe müdahale edebiliyoruz. Bunların dışında bizim erişebildiğimiz, yönettiğimiz 571 kavşak var. Kavşaklarımız, sabit süreli ve dinamik adaptif kavşaklarımız olmak üzere ikiye ayrılıyor. Adaptif kavşaklarımızda sensörlerle her bir koldaki trafik yükünü görüp, sayıp hesaplama yaparak hangi kola ne kadar süre yeşil ışık yanacağına karar verebiliyoruz. Böylelikle trafik yoğunluğunu azaltabiliyoruz. Bunların dışında uzaktan kontrol edebildiğimiz yayalaştırılmış bölgeler, bilgilendirme panoları, tüm trafik sinyalizasyon işleri, Konak Tüneli’nin kontrolü 7 gün 24 saat İZUM üzerinden yönetiliyor. EDS sistemi şehirdeki sistemlerin elektrik olarak denetlenip bunların müdahaleye dönüşmesini sağlayacak.  Bununla ilgili çalışmalarımız İzmir İl Emniyet Müdürlüğü’yle koordineli bir şekilde yürüyor. Sistemle ilgili protokoller imzalanarak Ankara’ya onaya gönderilmişti. Ankara’dan onay geldi. Şimdi gerekli ihale ve işlemlerle elektronik denetleme sistemi şehrimize kurulacak” şeklinde konuştu.

Editör: TE Bilisim