Atama kararları Resmi Gazete'de yayımlandı Atama kararları Resmi Gazete'de yayımlandı

“Geleceğin Türkiye’sini inşa ediyoruz” sloganıyla 15-21 Mart 2023 tarihleri arasında İzmir’de düzenlenecek İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin sponsorları arasına Bakioğlu Holding de katıldı. Kongrenin tema sponsoru sayısı Bakioğlu Holding’in de katılımıyla yediye çıktı.
Kongrenin dört ana sponsoru Arkas Holding, Folkart, Türkiye İş Bankası ve Yaşar Holding; ilk altı tema sponsoru ise ESBAŞ, Sun Tekstil, TÜPRAŞ ile İzmir Büyükşehir Belediyesi iştirak şirketlerinden Egeşehir Yapı, İZFAŞ ve İzmir Teknoloji olmuştu.
Sivil, şeffaf ve tam katılımcı bir girişim olan ve İzmir Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde düzenlenen İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi, ortak akılla cumhuriyetin yeni yüzyılının iktisat politikalarını oluşturmayı hedefliyor.

Toplam sponsor sayısı on bire yükseldi
Baskılı esnek ambalaj sektöründeki 50 yıllık tecrübesiyle ülke ekonomisi ve istihdamına önemli katkılar sağlayan Bakioğlu Grubu, esnek ambalaj ekonomisini destekleyen girişimleri ve doğaya duyarlı üretim anlayışıyla fark yaratıyor. Türkiye’nin ilk 500 sanayi kuruluşu ve ilk bin ihracatçı firması arasında yerini alan, sektöründe birçok konu başlığında ilkleriyle öne çıkan Bakioğlu Holding ve grup şirketleri, İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’ne verdiği destekle geleceğin Türkiyesi’nin ekonomi politikalarının şekillendirilmesine katkı sağlayacak.
İzmir’de doğup uluslararası bir holding haline gelen Arkas, 120 yıllık köklü geçmişiyle Türkiye’nin dış ticaretine sağladığı önemli katkıların yanında İzmir’e eğitim, spor ve sanat alanlarında da önemli ve sürdürülebilir destekler sağlıyor.
İleri teknoloji ile donatılmış, dünya standartlarında yapılar inşa eden, ulusal ve uluslararası birçok ödüle layık görülen Folkart, İzmir’in köklü şirketlerinden biri olarak İzmir’e ve Türkiye’ye değer katmaya devam ediyor.
İzmir İktisat Kongresi’nde, milli bir bankaya duyulan ihtiyaç çerçevesinde oybirliğiyle kabul edilen “bir ticaret ana bankası teşkili” kararının ardından 1924’te Atatürk’ün talimatı ve katılımıyla kurulan, o dönem genç Cumhuriyetin iktisadi bağımsızlığının dinamosu olan Türkiye İş Bankası, kuruluşundan bu yana ülke ekonomisinin gelişimine destek oluyor.
Boya, gıda ve içecek sektörleri başta olmak üzere Türkiye’ye kazandırdığı sektörler ve yatırımları ile ülkemizin sanayileşme sürecine öncülük eden Yaşar Holding, güçlü şirketleri ile ekonomik kalkınmaya, eğitim, kültür, sanat ve spora yatırımlarıyla da toplumsal gelişime katkıda bulunmaya devam ediyor.
Türkiye’nin dış ticaretinde yaklaşık yüzde 5 paya sahip olan Ege Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi A.Ş. (ESBAŞ), 25 binden fazla kişiye istihdam sağlıyor. ESBAŞ, Türkiye’nin en büyük serbest bölgesi ve ihracat üslerinden biri olarak faaliyetlerini sürdürüyor.
Türkiye’de konfeksiyon üretimi ve ihracatında lider şirketlerden biri olan ve 1987 yılında kurulan Sun Tekstil, yaklaşık 2 bin kişiye istihdam sağlıyor ve birçok marka tarafından tercih ediliyor.
TÜPRAŞ, Türkiye’nin enerji ihtiyacını kesintisiz karşılarken, sürdürülebilir kalkınma anlayışıyla toplumsal gelişimi desteklemek amacıyla programlar yürütüyor.
İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden Egeşehir Yapı, İZFAŞ ve İzmir Teknoloji de sponsorluklarıyla İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’ne büyük katkılar sağlıyor.

Uzman toplantıları sona erdi
İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin 10 Ağustos ve 1 Aralık 2022 tarihleri arasında düzenlenen ve kongrenin ilk safhasını oluşturan paydaş buluşmaları kapsamında çiftçi, işçi, sanayici, tüccar ve esnaf örgütlerinin katıldığı birçok oturum yapıldı.
Her paydaş grubu, sektöründeki sorunları ve ilgili çözüm önerilerini uzun tartışmalar sonucu kapsamlı birer sonuç metni hâline getirdi. Çiftçi, işçi ve sanayici-tüccar-esnaf buluşmaları sonucunda hazırlanan deklarasyonlar kamuoyuyla paylaşıldı.
Paydaş buluşmalarının ardından ikinci aşama olan uzman toplantıları, “döngüsel kültür” anlayışını oluşturan birbirimizle, doğamızla, geçmişimizle ve gelecekle uyum kavramlarından esinlenerek yapıldı.
İlk uzman buluşması olan “Birbirimizden Razıyız” 13 Ocak’ta Aziz Vukolos Kilisesi’nde, “Doğamıza Dönüyoruz” 20 Ocak’ta İzmir Tarımı Geliştirme Merkezi’nde (İZTAM), “Geçmişimizi Anlıyoruz” 25 Ocak’ta Yeşilova Höyüğü’nde, son uzman toplantısı “Geleceği Görüyoruz” ise 4 Şubat’ta İzQ Girişimcilik Merkezi'nde geniş bir katılımla düzenlendi.

Kongre 15-21 Mart'ta
Sivil, şeffaf ve tam katılımcı bir girişim olan İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi, 15-21 Mart 2023 tarihleri arasında düzenlenecek. Kongrenin sonucunda yeni yüzyıla yön verecek politika önerileri tüm Türkiye ile paylaşılacak.
Yedi gün sürecek İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin programında ana oturumlar, delege buluşmaları, forumlar ve sanatsal faaliyetler bulunuyor.
6 Şubat 2023'te yaşanan büyük deprem felaketinin ardından 15-21 Mart tarihlerine ertelenen İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi'nin programına depreminin yarattığı yıkımın uzun vadeli sonuçları hakkında kapsamlı müzakereler dâhil edildi. Programa doğayla uyumlu ve afetlere dirençli kentlerin yaratılması, afet yönetimi gibi birçok farklı oturum eklendi.
Kongrenin sekretaryası İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İzmir Planlama Ajansı (İZPA) tarafından yürütülüyor. İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi ile ilgili tüm bilgiler için iktisatkongresi.org'u ziyaret edebilirsiniz.

Editör: TE Bilisim