‘Ya birlikte kurtulacağız ya birlikte yok olacağız’

Giderek kendisini hissettiren ‘İklim Krizi’ne karşı İzmir’in Karşıyaka İlçesi Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, halkı uyardı, hangi alanda hangi önlemlerin alınması gerektiğini anlattı. Başkan Tugay, “Lütfen, dünyayı kurtarmak için siz de bir şeyler yapın. Siz bu mücadeleye katılmazsanız, hep beraber yok olacağız” uyarısında bulundu.

‘Ya birlikte kurtulacağız ya birlikte yok olacağız’

İlçenin doktor belediye başkanı Cemil Tugay, 8-10 yıl içinde dünyada büyük felaketlerin yaşanacağına dikkat çekti. Tugay, şunları söyledi: “Eğer felaketlerin yaşanacağına inanmıyorsanız keyfinize bakabilirsiniz. İnanmayanlara sadece şunu söylemek İsterim: Artan sıcaklığı hissetmiyor musunuz? Kuraklığın farkında değil misiniz? Mevsimler bu kadar değişirken hiç mi sizi rahatsız etmiyor? Bütün dünya ‘İklim Krizi' diye bir şeyden bahsediyor. Avrupa'da artık insanların duş yapma süreleri bile devletler tarafınca belirleniyor. Bunlar hiç mi sizde bir soru işareti uyandırmıyor? Rica etsem her şey için kullandığınız interneti azıcık da bu konuyu araştırmak için kullanır mısınız? Çünkü sizin de gerçeklerin, yaşanan iklim krizinin farkında olmanıza ihtiyacımız var.”

Belediye tarafından yayımlanan “Gazete Karşıyaka” da köşe yazan Dr. Cemil Tugay, halka almaları gereken önlemlerden bazılarını şöyle sıraladı:

– Enerjiyi tasarruflu ve verimli kullanın. Gereksiz harcamalardan ve gereksiz enerji kayıplarından korunun. Isınma, serinleme ve aydınlanmayı öncelikli alanlar olarak görün.

– Gıdayı ihtiyacınız kadar ve bilinçle tüketin. Uzaklardan gelen besinleri istemeyin ve almayın. Yerel ürünleri talep edin.

 Gereksiz araç kullanmayın. Yürüyün, bisiklete binin, toplu taşıma kullanın. Benzine çok para vermeyin.

– Olabildiğince az çöp üretin. Tek kullanımlık plastikleri hayatınızdan tamamen çıkarın.

 Suyu israf etmeyin. Bir damla suyu bile gözünüz gibi koruyun.

POLİTİKACILARI ZORLAYIN

– İhtiyacınız yoksa lüks tüketimden kaçının.

 Endüstriyel hayvancılıkla üretilmiş ürünleri mümkün olan en az miktarda tüketin.

– Ağaçlarla bitkilerle ve hayvanlarla dost olun. Yakmayın, öldürmeyin, kesmeyin, yok etmeyin. Yok olan her ağacın yerine en az 2 ağaç dikin.

 İklim konusunda size yalanlar söyleyen, göstermelik işler yapan politikacıları doğruları söylemeye, gerçek önlemler almaya zorlayın.

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0