Ünlü sanatçı Yüksel Uzel hayatını kaybetti

Yüksel Uzel, 20 yıldır yaşadığı Güney Afrika Cumhuriyeti'nin Johannesburg şehrinde hayatını kaybetti. Uzel'in cenazesi, kızı Arzu Uzel tarafından İstanbul'a getiriliyor.

Ünlü sanatçı Yüksel Uzel hayatını kaybetti

Türk sanat müziğinin usta isimlerinden Yüksel Uzel, Güney Afrika'da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. 73 yaşında hayata veda eden Uzel, Türk sanat müziğinin en önemli isimlerinden biri olarak kabul ediliyordu.

Güney Afrika Cumhuriyeti'nin Johannesburg şehrinde yaşayan Yüksel Uzel, bu sabah vefat etti. Ünlü sanatçı bir süredir kanserle mücadele ediyordu. Uzel’in cenazesi, defnedilmek üzere kızı Arzu Uzel tarafından İstanbul'a getiriliyor.

Yüksel Uzel, merhum cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın en sevdiği sanatçılardan biriydi.

1997'de anevrizma nedeniyle uzun süre tedavi gören Yüksel Uzel, İsviçre'de art arda beyin ameliyatları geçirdikten sonra Dr. Gazi Yaşargil'in tavsiyesi üzerine sahneleri bırakan Uzel, 2004'te eşi iş adamı İhsan Börekçioğlu ile birlikte Johannesburg'a yerleşti. Bu şehirde satın aldığı butik oteli işleten Uzel, pandemi döneminde sık sık Türkiye'ye geldi.

Yüksel Uzel'in kızı Arzu Uzel, annesinin vefatıyla ilgili şunları söyledi: Annem, hakka yürüdü. İstanbul'a yola çıkacağız. Cenaze namazını, salı günü ikindi namazına müteakip planlıyoruz.

Asıl adı Yüksel Katmer olan Yüksel Uzel, anne tarafı Çerkes, baba tarafından Gürcü olarak 19 Nisan 1950'de dünyaya geldi. Uzel, babası erken yaşta hayatını kaybedince liseyi bıraktıktan sonra müzik kariyerine 1975'te İstanbul Belediye Konservatuvarı'ında korist olarak başladı.

1995'te evlendiği İhsan Börekçioğlu ile 2008'de boşanan Yüksel Uzel, müzik kariyerinin yanı sıra bir sinema filminde rol aldı. Uzel; 1988'de Tarık Tarcan ile 'Islak Sokak'ta başrol oynadı.

YÜKSEL UZEL'İN ALBÜMLERİ
• Bir Seni,Bir Gülü Öptüm

• Yıllar Yorgun Ben Yorgun

• Al Aşkını Ver Gönlümü

• Benden Artık Bu Kadar

• Sensiz Bu Yaz 

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0