Pazar tezgahlarındaki etiketlere bakan, bir daha bakıyor... Havalar ısındı fiyatlar eridi!

Sebze ve meyve fiyatlarında görülen yüksek fiyatlar, havaların ısınmasıyla birlikte makul seviyeye düştü. Pazarda soğan, patates, domates, biber gibi temel ürünler 30 liradan aşağıya alınmazken, bugün pek çok ürün ortalama 10 liraya satılıyor. İzmir Pazarcılar Odası Başkanı Hamdin Erişen, havaların ısınmasıyla yeni sezon ürünlerin tezgaha düştüğünü, ancak fiyatların bugünkü rakamların altına ineceğine ihtimal vermediğini söyledi

Pazar tezgahlarındaki etiketlere bakan, bir daha bakıyor... Havalar ısındı fiyatlar eridi!

Bir hayli uzun süren pazaryerlerindeki yangın, kısmen de olsa söndü. 30 liraya patlıcan, biber, domates, soğan, patatesin satıldığı semt pazarlarında artık etiketler, makul seviyelere çekildi. Bir ara 30 liraya satılmaya başlanan soğan, yeni sezon ürünün piyasaya verilmesiyle birlikte 10 liralık etiket taşımaya başladı. Sebzelerin yanı sıra meyvelerde de gözle görülür bir ucuzlama görülürken, pazarın en pahalı ürünü karpuz ve kiraz oldu.

ESNAF SÜRÜMDEN KAZANMAYA BAŞLADI
İzmir Pazarcılar Odası Başkanı Hamdin Erişen, havaların ısınması ve yeni sezon ürünlerin piyasaya sürülmesiyle pazarlarda ucuzluğun başladığını, insanların bol bol sebze ve meyve aldığını, esnafın da sürümden kazandığını söyledi. Başkan Erişen, pazarın en pahalı meyvesi olan kirazın 50 liranın altına düştüğünü, 30 liraya, hatta 20 liraya da satıldığını belirtirken, yakında yerli karpuzun çıkmasıyla karpuzun kilo fiyatının da 7 liraya kadar düşebileceğini anlattı.

KİLOSU 5 LİRAYA DA SOĞAN VAR 
Bir ara yanına yaklaşılmayan domatesin 8-10 liradan satıldığını, salatalığın 10 lira olduğunu hatırlatan Başkan Erişen, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Yaz geldi fiyatlar düştü. Yerli ürünler tezgahta. Salatalık bol. Önümüzdeki ay yerli ürünler daha çok olacak. Ancak fiyatlar, bugünkü fiyatlardan aşağıya inmez. Ben Pazarcılar Odası Başkanı olarak bu fiyatlara razıyım. Sanırım vatandaşlarımız da razıdır. Yeni ürün patates çıkınca, ithal patatesi satan da yok, alan da yok. Vatandaşlar, bu kadar ucuza sebze görünce, bol bol alıp buzdolabına atıyor. Ayşekadın fasulyesinin 10 lira olduğunu görenler, etikete bir daha bakıyor. Rakamın doğru olduğunu görünce, gülümseyerek mutlu bir şekilde satın alıyor. Patlıcan, yerinde 5 lira, tezgahta 10 lira. Hiç kimsenin bu rakamlara itiraz yok. Soğan, satıcıyı da alıcıyı da çok fena bozmuştu ki artık soğanı satan da alan da barışmış durumda. Soğan, büyüklüğüne göre 5 liraya da satılıyor.”

İŞTE BAZI ÜRÜNLERİN FİYATLARI
Semt pazarlarında satılan sebze ve meyvelerle fiyatları şöyle:

Patates 10 lira, Ayşekadın fasulyesi 10 lira, patlıcan 10 lira, Karnabahar 5 lira, bezelye 10-15 lira aralığında satılıyor. Lahana 10 lira, bakla 15 lira oldu. Karpuzun kilosu 10 liraya düşerken, kiraz 20-30 lira aralığında. Papaz eriğini 17,5 liraya almak mümkün. Çarliston biber, limon, salatalık, 10 liradan satılırken, maydanozun demeti 2 lira. 

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0