Medyada Yalan Haberler

Depremde, Muğla’da faaliyet gösteren özel bir şirket özelinde deprem bölgesine yardım etmediği şirket faaliyetlerine devam ettiği iddiası ile cumhuriyet.com ve aykiri.com tarafından yayınlanan haberlerin yalan olduğu ortaya çıktı.

Medyada Yalan Haberler

Kahramanmaraş merkezli ve 10 ili etkileyen depremlerin olduğu bölgelerde kullanılmak üzere, ilk andan itibaren ekskavatör, kamyon, yakıt tankerleri, arazi araçları ve arama kurtarma ekiplerini bölgeye sevk eden özel şirket hakkında, Türkiye Göçük Altında: Limak-İçtaş, Akbelen Ormanı’nda Çalışmaya Devam Ediyor’’ başlıklı haberlerin yalan olduğu ortaya çıktı. Depremin ilk anından itibaren bölgeye yardım malzemeleri ve kurtarma ekipleri ulaştırılması için ilgili kurum ve kuruluşlarla koordineli bir şekilde çalışma başlattığı kanıtlanmış olması nedeniyle aksi yöndeki haberi yayınlayan aykırı.com.tr ve cumhuriyet.com.tr yayın organlarının hukuka aykırı haber yaptığı sonucunda tekzip kararı verildi.

MUĞLADAN HATAYA 3 BİN GÖNÜLLÜ

Toplam 3 bin 100 kişinin istihdam edildiği şirket bünyesindeki çalışanlar ve aileleri de gönüllü çalışarak, deprem bölgesine gönderilecek olan yardım malzemelerinin toplanmasında ve hazırlanmasında aktif görev aldı. Tekzip alan haberde konusu geçen, On binlerce insan göçük altında, betonun altında donarak ölürken para için burada çalıştırmaya iş kamyonlarını devam ediyor. Para için insanlıktan çıkmışlar.’’ iddiaların tamamının somut gerçeklikten uzak olması nedeniyle haberi paylaşan yayınların mahkeme kararınca yalan olduğu kanıtlanmıştır.

Ülke genelindeki olağanüstü seferberlik hareketine ve afet bölgesindeki yaraların sarılmasına en ihtiyaç duyduğumuz bu zamanda bölgede farklı amaçlar edinen bireylerin ve kurumların yaptığı iddialar kabul edilemez boyuta ulaşmıştır.

Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2023, 08:30

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0