KENDİ BAKANLIĞINA MAL SATIŞI MI YAPTI?

Kendi bakanlığına mal satan bakan kim?

KENDİ BAKANLIĞINA MAL SATIŞI MI YAPTI?

Odatv’den Can Özçelik yazısında, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve eşi Hasan Pekcan’a ait şirketlerin ürettiği dezenfektanlardan Ticaret Bakanlığı'na  9 milyon TL'lik ürün satıldığını iddia etti.    

Odatv yazarı Can Özçelik Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile ilgili skandal bir iddiayı gündeme getirdi.    Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve eşi Hasan Pekcan’ın dezenfektan üreticisi iki şirketin sahibi olduğu belirtilen yazıda ‘Bakanın şirketleri ürettiği dezenfektanı Ticaret Bakanlığı'na satıyor. Bugüne kadar bakanlık bünyesindeki kurumlara 9 milyon TL'lik ürün satıldığı belirtiliyor.’ denilerek söz konusu satışla ilgili belgeler gösterildi. 

      

İşte o yazı ve belgeler:    Dezenfektan, korana virüs salgınıyla beraber hayatımızın bir parçası oldu. Özellikle salgının ortaya çıktığı ilk aylarda dezenfektan her iş yeri ve eve girdi.    Salgın hemen her sektöre kaybettirirken maske ve dezenfektan üreticisine kazandırdı. Bu durumu fırsata çeviren şirketler ve bu firmaların sahipleri kim?    Şimdi bu şirketlerden ikisine göz atacağız…    Nanoksia Biyoteknoloji ve Karon Mühendislik… Bu iki firma ortak...    Nanoksia Biyoteknoloji, ürettiği dezenfektanı “yüzde yüz bitkisel” olarak pazarlıyor. Aynı dezenfektanı Karon Mühendislik firması da satıyor.    Şimdi asıl konumuza geleyim…    Bu dezenfektan üreticisi firmaların sahibi Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve eşi Hasan Pekcan…    Nanoksia Biyoteknoloji’nin Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Pekcan. Karon Mühendislik firması da Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve eşi Hasan Pekcan’a ait.    Karon Mühendislik şirketinin sermayesi 1 milyon 350 bin TL olarak gözüküyor. İstanbul Ticaret Odası kayıtlarına göre bu firma sermayesinin 540 bin TL’si Bakan Ruhsar Pekcan’a ait.    Ne var bunda diyenler olabilir…. Devam edeyim..  

 Bu şirketlerin ortak özelliği şu: Korona virüs salgını başladığı günden itibaren 9 milyon TL’lik binlerce litre dezenfektanı Ticaret Bakanlığı’na sattı…    İki şirket, 27 Şubat 2020’den 23 Aralık 2020 tarihine kadar binlerce litre dezenfektanı Ticaret Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne bağlı kuruluşlara verdi. Bakan Pekcan ve eşine ait şirketler bu alışverişe yaklaşık 1.5 milyon TL’lik fatura kesti.    İddiaya göre bu rakam aslında 9 milyon TL. 

  Nanoksia Biyoteknoloji’nin dezenfektan verdiği yerlerden biri de, Ticaret Bakanlığı’na bağlı Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM).    18 Kasım 2020 tarihli faturaya göre Bakan Pekcan’ın eşine ait olan firma TİM’e 23 bin TL’lik dezenfektan verdi. Faturada, TİM’in, 500 adet 100 ml, 100 adet 1 Litre, 60 adet 5 Litre’lik dezenfektan aldığı görülüyor.    Bu belgelerle birlikte Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, kendi bakanlığına mal satan bakan olarak tarihe geçmiş oldu.” .

Bakanlıktan gelecek yanıt bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2021, 18:25

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0