Kayalar görevden uzaklaştırıldı: Belediyede şimdi ne olacak?

'Yolsuzluk ve rüşvet' iddiasıyla gözaltına alınan ve adli kontrolle serbest bırakılan İzmir'in Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar, delilleri karartma ve yok etme şüphesiyle İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alındı. Kayalar’ın görevden alınmasının ardından belediye yönetiminde nasıl bir yol izleneceği merak konusu oldu. Anayasa’ya göre Kayalar’ın yerine Birinci Başkan Vekili vekalet edecek ve 10 gün içinde belediye meclisinde gizli oylamayla başkan vekili seçilecek.

Kayalar görevden uzaklaştırıldı: Belediyede şimdi ne olacak?

'Yolsuzluk ve rüşvet' iddiasıyla gözaltına alınan ve adli kontrolle serbest bırakılan Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar, bugün İçişleri Bakanlığı kararıyla görevden uzaklaştırıldı.

Mülkiye Teftiş Kurulunca yürütülen soruşturmanın ardından Kurul, Kayalar’ın tanıkların ve ifade sahiplerinin baskı altına alınmaması, suç delillerinin yok edilmesinin, karartılmasının ya da değiştirilmesinin önüne geçilebilmesi, yapılacak ön inceleme ve soruşturmanın selameti için görevden uzaklaştırılmasını talep etti ve İçişleri Bakanlığı da Kurul’un şüpheleri doğrultusunda aynı gerekçelerle Kayalar’ı geçici olarak görevden uzaklaştırdı.

NE OLACAK?

Başkan Kayalar’ın görevden uzaklaştırılmasının ardından yerine kimin vekalet edeceği merak konusu olurken, Menderes’te yaşananlar geçtiğimiz yıllarda Menemen’de yaşanan süreci anımsattı.

Menemen’de Serdar Aksoy’un görevden uzaklaştırılmasının ardından meclis içinde gizli oylamayla Belediye Başkan Vekili seçilmişti.

Anayasa’ya göre; belediye başkanlığının boşalması durumunda, vali tarafından belediye meclisinin on gün içinde toplanması sağlanır. 

Meclis, birinci başkan vekilinin, onun bulunmaması durumunda ikinci başkan vekilinin, onun da bulunmaması durumunda en yaşlı üyenin başkanlığında toplanarak; 

a) Belediye başkanlığının boşalması veya seçim dönemini aşacak biçimde kamu hizmetinden yasaklanma cezasının verilmiş olması durumunda bir başkan, 

b) Başkanın görevden uzaklaştırılması, tutuklanması veya seçim dönemini aşmayacak biçimde kamu hizmetinden yasaklama cezası alması durumunda bir başkan vekili seçer. 

• Belediye başkanı veya başkan vekili belediye meclis üyeleri arasından ve gizli oyla seçilir. 

• İlk iki oylamada üye tam sayısının üçte iki ve üçüncü oylamada üye tam sayısının salt çoğunluğu aranır. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılır. Dördüncü oylamada en fazla oy alan üye, belediye başkanı veya başkan vekili seçilmiş olur. Oyların eşitliği durumunda kur'a çekilir.

MECLİS DAĞILIMI NASIL?

Öte yandan; Menderes Belediye Meclisi'nde, Başkan Kayalar'la birlikte görevden uzaklaştırılan CHP’li meclis üyesi Ertan Güleç haricinde 15 CHP’li meclis üyesi bulunuyor. Cumhur İttifakı ise 8 AK Partili ve 1 MHP’li meclis üyesiyle temsil ediliyor. 

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0