İzmir’in tatil cennetinde ormanlık alana hem RES hem de GES!

Ülkenin dört bir yanında enerji üretimi için doğal alanların katledilmesine karşı tepkiler devam ederken son yıllarda özellikle İzmir’de artan maden ve enerji tesislerine bir yenisi daha ekleniyor. 

İzmir’in tatil cennetinde ormanlık alana hem RES hem de GES!

Çandarlı RES Elektrik Üretim A.Ş., tarafından İzmir ili Dikili ilçesi Denizköy Mahallesi Mevkii’nde Çandarlı Birleşik Yenilenebilir Elektrik Üretim Tesisi kurmak için düğmeye bastı. Firma, tesis için Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) başvuru dosyasını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’n sundu. 

20 hektar ve üzerinde kurulması planlanan tesis kapsamında kısmi olarak işletme olan 5 adet ana kaynaklı Rüzgar Enerji Santrali (RES) ve 1 adet yardımcı kaynaklı Güneş Enerji Santrali (GES) kurulması planlanıyor. Hazırlanan dosyada tesisin, toplamda 6 adet ünite kapasiteli “Çandarlı Birleşik Yenilenebilir Elektrik Üretim Tesisi”ne dönüştürüleceği bilgisine yer verildi. 

ORMANLIK VE TARIM VASIFLI ALAN

49 yıllık ekonomik ömrü bulunan tesis için firmaya verilen işletme ruhsatı da 49 yıllık olurken dosyada dikkat çeken bir ayrıntı yer aldı.

Dosyada yer alan bilgiye göre; proje alanı “İzmir Manisa Planlama Bölgesi” 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı K17 Paftası üzerinde yer alırken tesis için planlanan alanlar ise “Tarım Alanı” ve “Orman Vasıflı Alan” statüsünde yer alıyor.

Projenin toplam maliyetinin ise 68 milyon 715 bin lira olması öngörüldü.

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0