İzmir'de tarihi kara para aklama operasyonu

İzmir'in Çeşme ilçesinde, bazı şirketlerin evrak üzerinde ihracat yapılmış gibi göstererek kara para aklama girişiminde bulunduğu yönündeki ihbar üzerine düzenlenen polis operasyonunda, 4 gümrük memuru ve şirket yetkilisi olarak görülen 2 kişi gözaltına alındı. Bahse konu paranın 1 milyar doların üzerinde olduğu öğrenildi. Öte yandan İzmir Valiliğinden operasyona ilişkin detaylı bir açıklama yapıldı.

İzmir'de tarihi kara para aklama operasyonu

Edinilen bilgiye göre, bazı şirketlerin evrak üzerinde ihracat yapılmış gibi gösterip parasını almak için Çeşme Gümrüğü’ne başvurması ancak böyle bir işlemin sistemde görünmemesi üzerine başlatılan soruşturmada, 4 gümrük memuru ve şirket yetkilisi olarak görünen iki sivil vatandaş, İzmir Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ve Çeşme Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından geçtiğimiz perşembe günü gözaltına alındı.

Yapılan işlemin tamamen kara para aklama girişimi olduğu öğrenilirken, söz konusu rakamın 1 milyar doları geçtiği belirtildi.

Olayın bahis çeteleri veya uyuşturucudan elde edilen paranın temizlenerek sisteme dahil edilmeye çalışıldığı sırada ortaya çıktığı, yapılan inceleme sonrasında şirket veya şirketlerin böyle bir ihracat gerçekleştirmediği öğrenildi. 

İZMİR VALİLİĞİNDEN DETAYLI AÇIKLAMA

Öte yandan İzmir Valiliğinden operasyona ilişkin detaylı bir açıklama yapıldı.

Valilikten yapılan açıklama şöyle;

"Çeşme Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde, İzmir Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Çeşme Mali Suçlar Büro Amirliği ve Çeşme Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Bölge Amirliği ekiplerince, Suç Gelirlerinin Aklanması, Görevi Kötüye Kullanma, Resmî Belgede Sahtecilik, Rüşvet, Bilişim Sistemlerine Girme, 5607 Sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu suçları kapsamında yürütülen soruşturmaya istinaden, güvenlik kamera görüntülerinin izlenmesi, konuyla ilgili beyanlar ve elde edilen resmi evraklar neticesinde; 

- 1.142.510.000 $ (Bir Milyar Yüz Kırk İki Milyon Beş Yüz On Bin Amerikan Doları), 
- 18.000.000 € (On Sekiz Milyon Euro), 
- 6.950.000 (Altı Milyon Dokuz Yüz Elli Bin Danimarka Kronu)’nun 

Usulsüz yollardan sahte belgelerle ülkeye giriş yapılmış gibi gösterilerek sisteme dahil edildiği değerlendirilmiş ve yapılan çalışmalarda tespit edilen şüpheli şahıslara yönelik 11.01.2024 günü sabah saatlerinde yapılan operasyon kapsamında usulsüz Nakit Beyannamesi doldurtan (2) ve Gümrük Muhafaza Müdürlüğü memurlarının (4) da bulunduğu toplam (6) şüpheli şahıs yakalanarak gözaltına alınmış ve 15.01.2024 günü adli mercilere sevk edilen şüphelilerin tamamı tutuklanmıştır.

Şüphelilere ait ikamet ve işyerlerinde yapılan aramalarda; 
— 1 adet Sahte MİT kimliği, 
— 4 adet farklı seri numaraları olan 1 ABD doları, 
— Çok sayıda ziynet eşyası,
— Şahısların kullanmış olduğu delil niteliği taşıyan dijital materyaller ele geçirilmiştir.

Suç ve suçlularla mücadelemiz vatandaşlarımızın desteğiyle kararlılıkla devam edecektir."

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0