İçişleri Bakanlığı'ndan maske genelgesi!

İçişleri Bakanlığı'ndan 81 il valiliğine gönderilen genelgede açık alanda maske takma zorunluluğu kaldırılırken, okul hastane ve toplu taşımada maske kullanım zorunluluğu sürüyor.

İçişleri Bakanlığı'ndan maske genelgesi!

İçişleri Bakanlığı, yeni koronavirüs genelgesini yayımladı. Genelgeye göre; açık alanlar ile sosyal mesafenin ve uygun havalandırma koşullarının sağlanabildiği kapalı yerlerde maske takma zorunluluğu kaldırıldı. Ancak okul ve hastane gibi kapalı yerlerle toplu taşımada bu zorunluluk devam edecek. Tiyatro, AVM, halı saha gibi belirli alanlarda ve otobüs, tren, uçak gibi toplu ulaşım araçlarında artık HES kodu sorulmayacak.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu’nun koronavirüs ile ilgili aldığı yeni tavsiye kararlarının ardından İçişleri Bakanlığı’ndan beklenen genelge bugün yayımlandı. Bakanlığın 81 il valiliği ve ilgili kurumlara gönderdiği genelgeye göre; açık alanlar ile sosyal mesafenin uygun olduğu alanlarda maske takma zorunluluğu kaldırıldı. Maske takma zorunluluğu okul, hastane, sinema, tiyatro gibi kişiler arasında gerekli sosyal mesafenin sağlanamadığı kapalı yerler ile otobüs, minibüs, servis, tren, metro, vapur, uçak gibi her türlü toplu ulaşım araçlarında (şehirlerarası dahil) devam edecek.

HES KODU SORULMAYACAK

Tiyatro, AVM, halı saha gibi belirli alanlarda ve otobüs, tren, uçak gibi toplu ulaşım araçlarında artık HES kodu sorulmayacak. Bakanlığın genelgesi şöyle:

“Koronavirüs (Covid19) salgını sürecinde toplumsal hayatın işleyişine ilişkin usul ve esaslar, salgının genel seyri ve Sağlık Bakanlığı’nın önerileri doğrultusunda belirlenmektedir.
Sağlık Bakanlığı’nın ilgi (a) yazısında; ‘Pandeminin geldiği noktada, salgının etkisinin azalması, aşılamanın yaygınlaşması, toplumsal hayatı eskisine oranla daha az etkilemesi ile birlikte alınan önlemlerin dünyada olduğu gibi ülkemizde de toplumun her noktasında kısıtlama şeklinde değil bireysel düzeyde uygulanmasının önemli hale geldiği’ vurgulanarak maske kullanımı, HES kodu ve PCR testi istenmesine ilişkin mevcut tedbir ve kuralların yeniden düzenlenmesi istenilmektedir.

UYGULAMADAN KALDIRILAN HÜKÜMLER

İlgili Bakanlık genelgelerimizde; maske kullanımı, HES kodu sorgulaması ve negatif PCR test sonucu ibrazı istenilmesine dair hükümlerin uygulanması 3 Mart 2022 tarihi itibariyle sonlandırılmıştır.

MASKE KULLANIMI

Bundan böyle açık alanlar ile sosyal mesafenin uygulanabildiği ve uygun havalandırma koşullarının bulunduğu kapalı yerlerde maske kullanma zorunluluğu uygulanmayacaktır.

Öte yandan yeni bir karar alınıncaya kadar okul, hastane, sinema, tiyatro gibi kişiler arasında gerekli sosyal mesafenin sağlanamadığı kapalı yerler ile otobüs, minibüs, servis, tren, metro, vapur, uçak gibi her türlü toplu ulaşım araçlarında (şehirlerarası dahil) maske kullanım zorunluluğu uygulanmasına devam edilecektir.

HES KODU UYGULAMASINA SON VERİLMESİ

Alışveriş merkezleri (AVM), tiyatro, halı saha gibi belirli alanlara girecek veya otobüs, tren, uçak gibi toplu ulaşım araçlarının kullanacak kişilere yönelik HES kodu sorgulaması yapılması uygulaması 3 Mart 2022 tarihi itibariyle sona erdirilecektir.

PCR TESTİ

Aşısız veya aşı sürecini tamamlamayan ya da son 180 gün içinde hastalığı geçirmemiş kişilerden uçakla seyahat gibi durumlarda istenilen negatif PCR test sonucu ibrazı istenilmesi uygulamasına 3 Mart 2022 tarihi itibariyle son verilecek ve bundan böyle Sağlık Bakanlığı’nın ilgi (a) yazısı doğrultusunda hastalık belirtisi olmayan kişilerden PCR testi istenilmeyecektir.

SINIR KAPILARINDAKİ UYGULAMA ESASLARI

Sağlık Bakanlığı’nın ilgi (b) yazısı doğrultusunda, 3 Mart 2022 tarihinden itibaren sınır kapılarımızdan ülkeye girişte uygulanacak usul ve esaslar aşağıdaki şekilde yeniden düzenlenecektir.

Hava yolu ile sınır kapılarımızdan ülkemize girişlerde, Dünya Sağlık Örgütü veya ülkemizce acil kullanım onayı verilmiş aşılardan en az iki doz (Johnson & Johnson için tek doz) yaptırdıklarını ve son dozdan en az 14 gün geçtiğini veya ilk PCR pozitif test sonucunun 28. gününden başlamak üzere son 6 ay içinde hastalığı geçirdiğine dair ilgili ülke resmi otoritelerince düzenlenen belgeyi ibraz edenler veya son 72 saat içinde alınmış negatif PCR test sonucu ibrazı veya son 48 saat içinde alınmış negatif hızlı antijen testi ibraz eden kişilere karantina tedbiri uygulanmayacaktır.

Kara, deniz ve demiryolu sınır kapılarımızdan ülkemize giriş yapacak kişilerden herhangi bir belge istenmeyecektir.

12 yaş altındaki çocuklar ülkemize girişlerde PCR/Antijen test raporu ile aşı sertifikası uygulamalarından muaf tutulacaktır.

Dış ticaretin olumsuz etkilenmemesi için uçak mürettebatı ve kilit personel SARS­CoV­2 PCR testi ve karantina uygulamasından muaf tutulacaktır.

Yabancı ülkelerle ikili düzeydeki özel düzenleme hükümleri saklıdır.

Valilerimizce, yukarıda belirtilen esaslar doğrultusunda il/ilçe umumi hıfzıssıhha kurulları kararlarının ivedilikle alınmasının sağlanması ve uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi hususlarında bilgi ve gereğini önemle arz ve rica ederim.” 

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0