GENCO ERKAL CUMHURBAŞKANINA HAKARET SUÇLAMASIYLA ADLİYEDE

Usta tiyatro sanatçısı Genco Erkal, Cumhurbaşkanı’na hakaret suçlamasıyla hakkında açılan soruşturma kapsamında İstanbul Adliyesi'nde ifade verdi.

GENCO ERKAL CUMHURBAŞKANINA HAKARET SUÇLAMASIYLA ADLİYEDE

Usta tiyatro sanatçısı Genco Erkal, Cumhurbaşkanına hakaret suçlamasıyla hakkında açılan soruşturma kapsamında İstanbul Adliyesi'nde ifade verdi.

Sanatçı, geçen hafta akşam sosyal medya üzerinden kendisine soruşturma açıldığını duyurmuştu.

Tiyatro sanatçısı Genco Erkal hakkında, sosyal medya hesabındaki paylaşımları nedeniyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Bürosu'nca soruşturma başlatıldı.

Erkal, bugün İstanbul Adliyesi'nde ifade verdi. Erkal'a destek olmak için CHP milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu, Turan Aydoğan, Gülizar Emecan, Ali Şeker, Mahmut Tanal da adliyeye geldi.

T24'ün haberine göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ‘Hakaret' ettiği iddiasıyla hakkında başlatılan soruşturma kapsamında ifade verdikten sonra açıklama yapan sanatçı, şunları söyledi:

'Twitter’daki paylaşımlarım yüzünden ifadeye çağrıldım'

“Twitter’daki paylaşımlarım yüzünden ifadeye çağrıldım. Hiçbirinde Cumhurbaşkanı’na hakaret diye bir şey zaten söz konusu değil. İşimin politik tiyatro yapmak olduğunu, 60 yıldır bu işi yaptığımı ve hem sahneden hem de sosyal medyadan, dünyanın her yerinde haksızlıklara, baskılara, adaletsizliğe, bağnazlığa karşı olduğumu ve bu düşüncelerimi açıkladığımı anlattım.

“İfade Özgürlüğümün Kısıtlanmasına Karşıyım”

'Başkanlık sistemine karşıyım' dedim. İfade özgürlüğünün kısıtlanmasına karşıyım. İnsanların, düşünceleri yüzünden hapis yatmalarına karşıyım dedim. Doğanın katledilmesine, betonlaştırılmasına karşıyım dedim. Yoksulları daha yoksul kılan bu acımasız bozuk ekonomik düzene karşıyım dedim. Laik bir ülkede din olgusunun bu kadar ön plana çıkarılmasını ve sürekli dinin bir siyasi malzeme olarak kullanılmasına karşıyım dedim."

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0