Erdoğan’dan stokçuluk ve fahiş fiyat açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Tedarik ve parkende satışlarını ahilik geleneğimiz temsilcisi esnaf ve sanatkarımızı gözetecek şekilde düzenlemeye yönelik hazırlıklarımız var. Fiyatları, stokçuluk ve haksız şekilde yükselterek vatandaşlarımızın mağduriyeti pahasına fahiş kazanç elde etme peşinde koşanlara verilen cezaları artırıyoruz. İnternet üzerinden satış yapan, elektronik ticaret platformlarına da çekidüzen veriyor, belirli sınırlamalar getiriyoruz” diye konuştu.

Erdoğan’dan stokçuluk ve fahiş fiyat açıklaması

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda esnaf ve sanatkarlara iftar verdi. Erdoğan programda şöyle konuştu:

“Salgın nedeniyle ticari faaliyetleri olumsuz etkilenen ticari erbabımıza gelir kaybı ve kira olarak 4 ay süreyle biner lira hibe desteği sağladık. Türkiye genelinde verilen destek tutarı 4, 6 milyar lirayı aşmıştır. Bunun yanında bir yıl önce gelir vergisi mükellefi esnaf ve sanatkarımız ile gerçek kişi tacirlerimize dahil oldukları gruba göre 5 bin ve 3 bin liralık yeni bir hibe desteği daha verdik. Bu desteğin toplam tutarı da 4, 3 milyar lirayı buldu. Ayrıca esnaf ve sanatkârımızın kredi ve kefalet kooperatiflerine olan borçlarını yeniden yapılandırabilmelerini temin ettik.

“HALKBANK’TAN KULLANILAN KREDİLERİN GERİ ÖDEMELERİNİ ÜÇ DEFA ERTELEMEYE TABİ TUTTUK”

Kooperatif kefaleti ile veya doğrudan Halkbank’tan kullanılan kredilerin geri ödemelerini 2020 yılında iki kez, 2021 yılında ise bir kez olmak üzere üç defa ertelemeye tabi tuttuk. Taksitle ötelenen kredi tutarı 13,5 milyar liradır. Salgının etkilerinin azalmasıyla yeniden ekmek teknesinin başına geçen esnaf ve sanatkârımızı ihtiyaçlara göre yeni araçlarla desteklemeyi sürdüreceğiz. Esnaf ve sanatkârımızın da kendi yaşadıkları sıkıntıya rağmen çevrelerindeki herkese el uzattıklarını yardımcı olduklarını, imkanlarını bölüştüklerini biliyoruz. Bunun için de her birinize ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum. Bizi herkesten daha güçlü yapan, farklı kıla, zorluklar karşısında dayanıklı kılan işte bu vasfımızdır. İşte bu erdemimizdir. Dolayısıyla ahilik geleneğimize sahip çıkmamız demek bizi biz yapan değerleri ve onu üzerinde yükselttiğimiz istiklalimizi ve istikbalimizi yaşatmamız demektir. Sizler işinizin başına her geçtiğinizde dükkanınızın, atölyenizin, aracınızın kapısını her açtığınızda aynı zamanda bu sorumluluğu da üstlenmiş oluyorsunuz. Sizler evinizin nafakasını çıkartacak, tezgahınızın dönmesini sağlayacak kazancı elde derken aynı zamanda kendiniz ile, çevrenizdeki herkesi gözetip kollamanın vebalini de üstlenmiş oluyorsunuz.

Ahinin olduğu yerde kötülük kök salamaz, tırnak tutamaz, ahlaksızlık özellikle tırnak tutamaz. Seviyesizlik itibar göremez. Hayatımızın bir döneminde biz de esnaflık yaptığımız için bu vasıfları sadece gözleyerek, sadece okuyarak, duyarak değil, bizzat yaşayarak, hırs ederek öğrendik. İnşallah büyük ve güçlü Türkiye’nin inşasını da hep birlikte gerçekleştireceğiz.

“SORUNLARIN ÇOĞU HUKUKİ DEĞİL, AHLAKİ SEBEPLERE DAYANDIĞI İÇİN YAPTIRIM İMKANLARI DA SINIRLIDIR”

Salgının küresel düzeyde dengeleri bozan ve fiyatları artıran etkilerini henüz yeni yeni üzerimizden atarken; bu defa da Karadeniz’in kuzeyindeki krizin ağır sonuçları ile karşı karşıya kaldık. Küresel enerji ve gıda ile ham madde fiyatlarında yaşanan artışlar ister istemez tüm dünya ile bizi de etkiledi. Üstelik bunun üzerine de 2018’den beri döviz kurunda yaşanan istikrarsızlıkla mücadele etmek durumunda kaldık. Son dönemde çarşıda, pazarda, hayatın her alanında görülen fahiş fiyat artışlarının en önemli sebebi işte bu iki faktördür. Bununla birlikte bilhassa ülke çapında faaliyet gösteren kimi tedarik ve perakende zincirlerinin yöntemlerinden kaynaklanan şikayetleri de gözden ırak tutmuyoruz. Önceki günkü kabine toplantımızın ardından yaptığım millete sesleniş konuşmasında da ifade ettiğim gibi, bu tür sorunların çoğu hukuki değil, ahlaki sebeplere dayandığı için yaptırım imkanları da sınırlıdır.

“KDV SADELEŞTİRİLMELERİYLE VATANDAŞLARIMIZA DAHA HESAPLI ÜRÜN SATIŞINI TEMİN EDERKEN ESNAFIMIZIN İŞİNİ KOLAYLAŞTIRMAYI DA HEDEFLİYORUZ”

Tedarik ve perakende satışlarını ahilik geleneğimiz temsilcisi esnaf ve sanatkarımızı gözetecek şekilde düzenlemeye bütün bunlara yönelik hazırlıklarımız var:

-Fiyatları, stokçuluk ve haksız şekilde yükselterek vatandaşlarımızın mağduriyeti pahasına fahiş kazanç elde etme peşinde koşanlara verilen cezaları artırıyoruz.

-İnternet üzerinden satış yapan, elektronik ticaret platformlarını da çekidüzen veriyor, belirli sınırlamalar getiriyoruz.

-Kendi işini kurmak, yaygınlaştırmak, büyütmek isteyen girişimcilerimize verdiğimiz destekleri artırıyor ve genişletiyoruz.

-Çeşitli iş başı, istihdam projeleri ile özellikle gençlerimizin hem meslek öğrenmelerini hem de kazanç sahibi olmalarını sağlamaya çalışıyoruz.

-KDV sadeleştirilmeleriyle bir yandan vatandaşlarımıza daha hesaplı ürün satışını temin ederken bir yandan da esnafımızın işini kolaylaştırmayı hedefliyoruz.

-Çalışanlarımızın gelir seviyesini yükseltmek için yıl başından bu yana pek çok önemli adım attık. Şartlara göre, ilave adımlar da atarak, insanımızın refah seviyelerini korumalarını temin etmeye çalışıyoruz.

-Bunların yanından devletin aldığı ürünlere, üreticinin alın terinin hakkını verecek taban fiyat belirleyerek gerektiğinde hızlı tedarik kanallarının oluşturarak kooperatif marketlerini yaygınlaştırarak piyasadaki dengesizliklerin önüne geçecek yeni tedbirler alıyoruz. Amacımız esnaf ve sanatkarımızla rekabet etmek değil, tam tersine sizlerin de şikayetçi olduğu piyasadaki fahiş fiyat hareketlerini kontrol altında tutmaktır.

“BU KREDİLER İÇİN 100 MİLYAR LİRASI İHRACAT, 50 MİLYAR LİRASI TURİZM OLMAK ÜZERE TOPLAMDA 150 MİLYAR LİRALIK BİR KAYNAK AYIRDIK”

Ülkemizi bu imtihandan da beraberce dimdik çıkartacağımıza, 2023 hedeflerine ulaşacağımıza, evlatlarımıza güçlü bir 2053 vizyonu miras bırakacağımıza yürekten inanıyorum. Bu vesile ile ihracata dönük yatırımlar ve döviz kazandırıcı turizm faaliyetleri ile ilgili bir müjdeyi de sizlere paylaşmak istiyorum:

-İhracata dönük yatırımlara yerli makine kullanımı, kısmi yurt dışı finansmanı ve bölgesel teşviklere ilave olarak yıllık yüzde 9’a varan faiz oranıyla Türk lirası cinsinden uzun vadeli finansman imkânı getiriyoruz.

-Benzer bir uygulamayı turizm sektöründe de hayat geçirerek döviz kazandırıcı hizmet veren firmalar yüzde 9’a kadar inen faiz oranlarıyla uzun vadeli Türk lirası finansmanı sağlıyoruz.

-Proje finansmanı prensipleriyle harcama mukabili ve belge karşılığı kullandırılacak bu krediler için 100 milyar lirası ihracat, 50 milyar lirası turizm olmak üzere toplamda 150 milyar liralık bir kaynak ayırdık.

- KOBİ’ler için 250 milyon lira, KOBİ dışı firmalar için 1,5 milyar lira limiti olan yüzde 9’a varan yıllık faiz oranı ve 2 yıl ödemesiz, 3 ile 10 yıl arası vade ile kullandırılacak bu kredi paketinin sektörlerimize hayırlı olmasını diliyorum.”

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0