Deprem nedeniyle borçlar 6 ay ertelenecek!

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), Kahramanmaraş merkezli toplamda 10 ili etkileyen ve Afet Koordinasyon Merkezi'nin (AFAD) büyüklüğünü 7,7 olarak revize ettiği depremden etkilenen vatandaşların bankalara olan borçlarının talep etmeleri halinde 6 ay ertelenmesi yönünde tavsiye kararı aldı.

Deprem nedeniyle borçlar 6 ay ertelenecek!

TBB'den yapılan açıklamaya göre; Birlik Yönetim Kurulu’nca depremde yaşanan sorunların hafifletilmesine katkıda bulunulması, bankacılık hizmetlerinin kesintisiz sürdürülmesi ve ihtiyaç duyulacak desteğin sağlanması amacıyla yapılabilecekler görüşüldü. Bu görüşmede, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ile eşgüdüm halinde, bankalar tarafından alınan önlemler ve yapılan çalışmalar değerlendirildi. Tavsiye niteliğinde alınan prensip kararlarına dair şu açıklama yapıldı:

“BANKA MÜŞTERİLERİNİN TALEP ETMELERİ HALİNDE BORÇLARI BUGÜNDEN İTİBAREN 6 AY SONRAYA KADAR ÖTELENECEK: 
Depremin bölge ekonomisinde yol açtığı olumsuz etkilere maruz kalan, ödeme güçleri olumsuz etkilenen banka müşterilerinin, talepleri halinde, bankalara olan vadesi gelmiş veya 6 ay içinde vadesi gelecek borçlarının vadesi bugünden itibaren 6 ay sonraya kadar ötelenecek.

MÜŞTERİ ÖZELİNDE DEĞERLENDİRİLMEK ÜZERE GEREKLİ EK KOLAYLIKLAR SAĞLANACAK: 
Ayrıca, borçların ödenmesinde ve/veya kendilerine finansman olanakları sağlanmasında, müşteri özelinde değerlendirilmek üzere gerekli ek kolaylıkların sağlanması hususlarında üyelerimize tavsiyede bulunulacak.

DEPREMDEN ETKİLENENLER RİSK MERKEZİ MÜCBİR HAL DÜZENLEMESİNDEN FAYDALANACAK:
 
Mücbir halin yaşandığı mahalde ikametgahı/işyeri adresi veya şubede hesabı bulunan müşterilerin kredi risk, kredi ödeme, senet ve çek işlemlerine ilişkin bildirimlerinin, Risk Merkezi Mücbir Hal Düzenlemesi çerçevesinde yapılması hususunda gerekli hassasiyetin gösterilmesi için Risk Merkezi üyeleri bilgilendirilecek.

MÜŞTERİLER TALEPLERİNİ BANKALARA İLETECEK: 
Felaketten etkilendiklerini, düzenlemelere uygun olarak belgeleyen banka müşterilerinin taleplerini bankalara iletmeleri hususunda kamuoyuna bilgi verilmesine karar verildi.”

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0