Çiğli Tramvayı inşaatı krizinde yeni gelişme: Büyükşehir o firmaya dava açıyor

Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka-Çiğli Tramvayı güzergah çalışmalarıyla ilgili yaşanan soruna ve iddialara yaptığı yazılı açıklamayla yanıt verdi. Yapılan açıklamada, iddiaları asılsız olduğu ve firmaların çalışma öncesinde bilgilendirildiği bilgisine yer verilirken kazılan yerleri dolguyla kapatan söz konusu firma sahibinin faaliyetlerine ilişkin yargı yoluna gidileceği ifade edildi.

Çiğli Tramvayı inşaatı krizinde yeni gelişme: Büyükşehir o firmaya dava açıyor

İzmir’de raylı ulaşımın geliştirilmesinde en önemli adımlardan biri olan Karşıyaka-Çiğli Tramvayı güzergah çalışmalarıyla ilgili bugün flaş bir gelişme yaşanmıştı. 

Sanayiciler, dükkanlarının önünün kazılması nedeniyle üretim ve nakliye araçlarının firmalara girip çıkamadığı gerekçesiyle AOSB Çiğli tramvay inşaatına müdahale etmişler ve inşaat durmuştu. Üretim ve nakliye araçlarının fabrikasına girip çıkamaması sebebiyle müdahalede bulunan Dirinler Döküm A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Melih Dirin, “Ben ihracatçıyım, önce ülkeme ve devletime karşı sonra da iş yaptığım uluslararası şirketlere karşı sorumluluklarım var. Araçlarım fabrikama girmek ve çıkma zorunda. O sebeple gerekli dolgu çalışmasını yapacağım” demişti.

Öte yandan ortaya atılan iddialara ilişkin İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden jet yanıt geldi. Büyükşehir tarafından yapılan açıklamada, iddiaları asılsız olduğu ve firmaların çalışma öncesinde bilgilendirildiği bilgisine yer verilirken söz konusu firma sahibinin faaliyetlerine ilişkin yargı yoluna gidileceği ifade edildi.

Büyükşehir tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, yüklenici firma eliyle yürüttüğü Karşıyaka-Çiğli Tramvayı inşaat çalışmaları hızla sürmektedir. Hattın geçtiği İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nde (İAOSB), bir firmanın mağduriyet yaşadığı yönündeki haber, çeşitli kanallar aracılığıyla kamuoyuna aksettirilmiştir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Raylı Sistemler Dairesi Başkanlığı ve yüklenici firma koordinasyonunda, çalışmalar hızla yürütülmektedir. Bu büyük çaplı bir inşaat faaliyetidir ve doğal olarak kazı çalışmaları yapılmaktadır. İş planı dahilinde firmalarla iletişim kurulmakta; işin hangi tarihte başlayacağı, ne kadar süreceği kendilerine bildirilmektedir. Fabrikalara araç giriş çıkışında mağduriyet yaşanmaması için belediyemiz tarafından yaptırılan devasa sac platform, fabrika girişlerine yerleştirilmektedir. Böylece her tonajda araç giriş çıkışı sorunsuz yapılabilmektedir. Haberde adı geçen fabrikanın kapısının önüne ayrıca beton da atılmıştır.

Adı geçen firmanın temsilcileri, kanunsuz ve hukuksuz şekilde şantiye çalışmalarına müdahale etmiş ve çalışmaların bir süre durmasına neden olmuştur. İzmir Büyükşehir Belediyesi, kamu hizmetini aksatan bu durumla ilgili yasal haklarını kullanacaktır.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka-Çiğli Tramvay hattı için 1,2 milyar TL’lik yatırıma imza atmıştır. Bu yatırımın en önemli gerekçelerinden biri, kent ve ülke ekonomisine katkılarıyla takdir ettiğimiz sanayi işletmelerinin çalışanlarının ulaşımını kolaylaştırmaktır. Tamamlandığında, İAOSB işletmeleri, üniversite ve hastane çalışanları ile bölge sakinleri; konforlu, güvenli ve vakitten kazandıran toplu ulaşım imkânına kavuşacaktır. Tramvay hattının projesi özellikle sanayicilerden gelen talep üzerine hattın İAOSB içinden geçeceği şekilde hazırlanmıştır. Ayrıca bölgede özellikle sabah ve akşam saatlerinde, büyük oranda servis araçlarından kaynaklanan yoğun trafik problemi de sona erecektir. Böylesine önem taşıyan bu projenin inşaat çalışmaları, bölgedeki günlük yaşamı ve işleyişi en az etkileyecek şekilde yürütülmektedir.

İzmirlilere hizmet şiarıyla devam eden çalışmaların, 2023 yılının ilk yarısında tamamlanması ve hattın hizmete alınması planlanmaktadır. Bölgedeki hemşehrilerimize anlayışları için teşekkür ederiz.”

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2021, 08:36

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0