Bornova İlçe Başkanı'nın Ertürk  Çapın'ın büyük tepkisi!

İzmir'de Çanakkale Deniz Zaferi’nin 109. yıldönümü coşkuyla kutlanırken Torbalı'da bir 'İzmir Marşı' krizi yaşandı.

Bornova İlçe Başkanı'nın  Ertürk  Çapın'ın  büyük tepkisi!

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 109. Yıldönümü Torbalı’da gerçekleştirilen törenlerle kutlanırken, AKP İlçe Başkanı Metin Yüğrük’ün çıkardığı kriz törene damga vurdu.

Torbalı Kaymakamlığı tarafından düzenlenen törende görev alan Torbalı Belediye Bandosu’nun, İzmir Marşı’nı çalacağı sırada AKP İlçe Başkanı Yüğrük, parmak işareti yaparak, ‘Sakın’ dedi.

Bazı partilerin bu marşı söylediğini iddia ederek bandonun İzmir Marşı’nı çalmasına engel olan ve bando şefi Aytekin Özen’e ‘Sen bilirsin’ diyen Yüğrük, daha sonra tören alanına gelen Kaymakam Ercan Öter’e de durumu 'Seçim şarkısı çalıyorlar' şeklinde anlattı. Bando şefini yanına çağıran Kaymakam Öter de 'Seçim marşı çalmayın' dedi.

Bando şefi istifa etti

Öte yandan belediyeye ait bando takımının şefi Aytekin Özen, yaşanan olay sonrası istifa kararı aldığını duyurdu. Yüğrük'ten yaşananlar için özür dilemesini beklediğini ifade eden Özen, özür açıklaması gelene kadar Şehitlik Meydanı’nda oturma eylemi başlattığını belirtti. Özen yaptığı açıklamada ayrıca, "51 yıllık müzik hayatımda çok zorluklar yaşadım. Bugünkü yaşadığımı yaşamadım." dedi.

Bando şefine yurttaşlar da destek vererek oturma eylemine katıldı.

Ant olsun ki...

CHP Torbalı Belediye Başkan adayı Övünç Demir konuya ilişkin yaptığı paylaşımda, "Cumhuriyet ve Atatürk düşmanlığınız yetti" diyerek Yüğrük'e tepki gösterdi.

Demir'in yaptığı paylaşım şu şekilde:

AK Parti İlçe Başkanı bugün 18 Mart törenlerinde İzmir Marşı'nı çaldırtmadı. Tahammülü yokmuş.

Herkesin içerisinde kaymakama sesini yükseltti. Efendi, Ant olsun ki; benim belediye başkanlığımda her bayram, her kutlama belediye hoparlöründen İzmir Marşı'nı dinlemek zorunda kalacaksın...

Cumhuriyet ve Atatürk düşmanlığınız yetti. İzmir Marşı'nı dinlemeye tahammülün yoksa, getirdiğiniz Suriyelilerle beraber vahabi çöllerine gidebilirsin. Yerin orada hazır.

Son derece yakışıksız

Yüğrük'ün bu tavrına bir tepki de CHP Torbalı İlçe Başkanı Hakkı Polat'tan geldi.

Polat konuya ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Çanakkale Zaferimizin 109’uncu yıl dönümünde şehitlerimizi anmak için Şehitlik Anıtı’nda gerçekleştirdiğimiz anma töreni çok üzücü bir olaya sahne olmuştur. Belediye Bandosu’nun diğer tüm marşlar gibi İzmir Marşı’nı çalmasından rahatsızlık duyan AK Parti İlçe Başkanı Metin Yüğrük, Torbalı Kaymakamı Ercan Öter’i devlet terbiyesine ve protokol adabına uymayacak, son derece yakışıksız bir biçimde uyarmıştır. 

Kendi belediye başkan adaylarının törene katılmaya tenezzül etmemesi bir yana; Yüğrük’ün bu üslupsuz tavrı, Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günümüze de gölge düşürmüş, ulusça manevi değeri çok yüksek olan bu günde anlamsız bir gerginlik yaratmıştır. Devleti temsil eden en büyük makamlardan biri olan kaymakamlık makamındaki bir kamu görevlisine bu tavır kabul edilemez. 

Türk Ordusu’nun Kurtuluş Savaşı’nda İzmir’e girişini konu alan ve her duyanın milli ve manevi duygularını yükselten İzmir Marşı’ndan rahatsız olan Metin Yüğrük’ün yaptığı saygısızlık sadece Sayın Ercan Öter’e değil, tüm Torbalı halkına ve aziz şehitlerimizin anısına yapılmıştır. 

Bu uygunsuz tavırdan dolayı Metin Yüğrük’ü kamuoyundan ve Torbalı Kaymakamlığı’ndan özür dilemeye davet ediyor, ölçüsüz davranışını şiddetle kınıyoruz.

Tepkiler bitmiyor: Küstahlıktır

AKP'li Yüğrük'e tepkiler bununla da sınırlı kalmadı.

Önceki dönem CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır olaya ilişkin yaptığı açıklamada, "Torbalı'da düzenlenen törende; Marşın okunmasına AKP- ilçe başkanının ve kaymakamın izin vermemesi hadsizliktir. Küstahlıktır" dedi.

Bayır yaptığı paylaşımda şunları söyledi:

İzmir Marşı, Kurtuluş Savaşı'nın en önemli sembollerinden biridir. Bu marş, İzmir'in kurtuluşunu ve Türk milletinin bağımsızlık mücadelesini temsil eder. Torbalı'da düzenlenen törende; Marşın okunmasına AKP- ilçe başkanının ve kaymakamın izin vermemesi hadsizliktir. Küstahlıktır. Şehitlerimiz, vatanları uğruna canlarını feda etmiş kahramanlardır. Onların anılarını yaşatmak ve onları saygıyla anmak hepimizin görevidir. Haddinizi bilin, kendinize gelin. Bugün aldığımız her nefesi, o gün verilen son nefeslere borçluyuz. Canlarını verdiler, vatanı vermediler. Bu ülkenin nasıl kurulduğunu, nasıl büyük savaşları kazandığını unutanlar, Çanakkale’de yazılan büyük destana baksınlar.

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2024, 21:03

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0